В Європі – новий головнокомандувач сил НАТО. Філіпа Брідлава на цьому посту змінив Кертіс Скапарротті. Американський генерал, який ще на посту кандидата на цю посаду виступав за надання Україні летального озброєння. Чого ж варто очікувати від нового командувача Україні та Європі загалом?
Your browser doesn’t support HTML5
Новий командувач, якого попередній керівник сил НАТО у Європі Філіп Брідлав у Твіттері називає другом, обіцяє продовжувати лінію свого попередника: «НАТО зреагувало на агресивні дії на східному кордоні. Генерал Брідлав впровадив, я думаю, дуже важливі оборонні концепції та зміни у бойовій підготовці. Я маю намір їх продовжити», – заявив Кертіс Скапарротті.
Ми повинні комунікувати. Але ми очікуємо, що вони (Росія) будуть дотримуватися міжнародних норм і міжнародних законівКертіс Скапаротті
Раніше генерал казав, що вважає Росію найбільшою загрозою для Сполучених Штатів і підтримує плани розмістити в Європі додаткову групу американських військових. А ще на слуханнях у Конгресі у квітні пропонував відправити американський авіаносець у Середиземне море – надсилаючи таким чином стратегічний сигнал.
Щодо росіян важливо бути дуже послідовним і чітким, уточнює новий командувач: «Ми повинні комунікувати. Це те, як ми можемо уникнути нещасних випадків чи прорахунків. Але ми очікуємо, що вони будуть дотримуватися міжнародних норм і міжнародних законів. Поки цього не буде, наші комунікації будуть обмеженими».
Скапарротті про Україну
Ще до свого призначення Скапарротті оцінював і події в Україні. США повинні постачати Києву летальну зброю, в тому числі протитанкові ракетні комплекси, заявляв Скапарротті. Під час своєї першої прес-конференції на новій посаді, генерал підтверджує – Україну треба підтримувати. Генерал обіцяє з’ясувати, яке саме озброєння найбільш потрібне українській армії для захисту суверенітету країни.
Завдання нового командувача – зміцнювати оборону у Європі, після багатьох років зменшення військової присутності США на континенті. Тепер у Європі 65 тисяч американських вояків, а в часи «холодної війни» було 300 тисяч.
Генерал виступає за розміщення третьої постійної бригади американських військ у Європі, на додаток до контингенту, який зараз розміщений у Німеччині й Італії. Дотепер офіційний Вашингтон зменшував свою присутність у Європі – і через бюджетні проблеми, і через нові загрози на Близькому Сході та в Азії. Але через дії Росії в НАТО почали бити на сполох, передовсім держави Балтії й Польща. Сили альянсу мають бути «готові битися, якщо стримування не спрацює», вважає Скапарротті.
На наміри зміцнити сили НАТО в Європі вже відреагували у Москві. Росія обіцяє посилити оборону на своїх західних та південних кордонах.
Кертіс Скапарротті став вісімнадцятим головнокомандувачем об’єднаних сил НАТО в Європі. Ця посада з’явилася 1951 року, за традицією її обіймає американець.