Делегація ПАРЄ робить усе можливе для звільнення Савченко, але рішення ухвалює Путін – Сотник

Надія Савченко під час засідання суду. Архівне фото

Надія Савченко тримає сухе голодування від 6 квітня

Київ – Українська військова і народний депутат Надія Савченко тримає сухе голодування від 6 квітня (у понеділок минав 13-й день голодування). У суботу вона погодилась на підтримувальну терапію до 20 квітня, поставивши вимогу назвати терміни свого звільнення із тюрми. У понеділок, 18 квітня, на відкритті сесії Парламентської асамблеї Ради Європи висловлювався заклик до Росії докласти зусиль до повернення Савченко в Україну, зокрема, через ймовірний обмін ув’язненими. Окремо обговорити «питання Савченко» на сесії ПАРЄ планують 21 квітня.


Віра Савченко змогла відвідати сестру 16 квітня і вмовити її погодитись на крапельницю. Каже: судини Надії через сухе голодування – дуже крихкі, тому крапельниці можна застосовувати тільки тимчасово.

Віра Савченко

«Мене вже моральний Надін стан турбує. Вона хоче жити, вона хоче знайти інформацію, за яку можна ще протриматись, а мені нема їй що сказати. Це було дуже боляче», – розповіла вона в ефірі Радіо Свобода.

Новішої інформації про стан ув’язненої українки ані у родичів, ані в адвокатів наразі немає.

Представники Федеральної служби виконання покарань повідомили напередодні, що стан Надії Савченко задовільний.

На сесії ПАРЄ обговорять «питання Савченко» 21 квітня

На відкритті сесії ПАРЄ, в якій Надія Савченко є однією із делегатів від України, президент асамблеї Педро Аграмунт закликав Росію до конкретних кроків щодо її звільнення.

«Я закликаю російську владу здійснити необхідні кроки для вирішення – терміново – цього гуманітарного питання, включно з можливим обміном в’язнями з українською владою», – цитує його слова прес-служба організації.


Водночас, проводити цього дня окремі дебати про подальшу долю українки в ПАРЄ відмовились. Учасниця української делегації депутат Олена Сотник пояснила Радіо Свобода, що йдеться про процедурні обмеження ПАРЄ: окремі дебати не можуть проводитися з питань, які є у рамках іншого питання, а «справа Савченко» включена до переліку тем для обговорення 21 квітня.

Олена Сотник

За її словами, щодо Надії Савченко планують ухвалити доповнення до резолюції ПАРЄ, яке є обов’язковим для виконання всіма країнами-членами організації.

«Делегація використовує всі існуючі елементи дипломатії, але остаточне рішення прийматиме Путін. Ніхто не знає, що може остаточно вплинути на його рішення. Ми будемо робити усе можливе і сподіватися, що все в сукупності спрацює», – зазначила політик.

Савченко можна повернути через обмін або через помилування – Матвійчук

Є два правових способи повернути Надію Савченко в Україну: помилування або обмін відповідно до «Конвенції про передачу засуджених осіб», зауважує голова «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук.

Олександра Матвійчук

Помилування можливе, якщо Надія Савченко визнає себе винною і надішле відповідне клопотання до російського президента, пояснює правозахисниця.

Якщо ж говорити про другий варіант, то найімовірніше йдеться про обмін Надії Савченко на російських військових Олександра Александрова та Євгенія Єрофеєва, каже Матвійчук.

«Одна із найголовніших умов – щоб був винесений вирок. І друга умова – щоб адвокати Єрофеєва та Александрова його не оскаржували, щоб цей вирок набув чинності», – говорить вона.

Надія Савченко написала звернення щодо своєї екстрадиції в Україну до Мін’юсту, повідомив 18 квітня міністр юстиції Павло Петренко.


Тим часом, адвокати росіян після того, як суд визнав їхніх підзахисних винними і присудив їм 14 років ув’язнення, заявили, що планують подавати апеляцію.

Сергій Лавров

Раніше повідомлялося також про бажання Росії обміняти Савченко на ув’язнених у США за звинуваченнями у торгівлі зброєю та участі у наркотрафіку російських громадян Віктора Бута і Костянтина Ярошенка, а міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров під час візиту до Москви американського держсекретаря Джона Керрі говорив про перемовини щодо обміну «дюжини росіян».

За словами Олександри Матвійчук, Міністерство закордонних справ України звернулось до Росії щодо обміну чотирьох людей, окрім Савченко – фігурантів справи так званих «кримських терористів» режисера Олега Сенцова, активіста Олександра Кольченка та фотографа Геннадія Афанасьєва, а також 73-річного Юрія Солошенка, звинуваченого у шпигунстві і засудженого до 6 років позбавлення волі.

Для Афанасьєва, однак, справа ускладнюється тим, що він, за словами матері засудженого Ольги, отримав сповіщення щодо отримання російського громадянства.


На цю ж тему:

18.04.2016
Лінкявічус закликає європейських дипломатів підтримати санкції щодо фігурантів «списку Савченко»

Керівник МЗС Литви закликав взяти приклад з його країни – підтримати заборону на в’їзд і арешт майна, причетним до ув'язнення Савченко далі

18.04.2016
Президент ПАРЄ закликає Росію звільнити Надію Савченко

Звільнення Савченко особливо важливе у світлі повідомлень про її тривале голодування і погіршення стану здоров’я – Педро Аграмунт далі

18.04.2016
ПАРЄ перенесла дебати щодо Савченко на 21 квітня – Ар’єв

далі

18.04.2016
ПАРЄ закличе припинити насильство та звільнити українських в’язнів і полонених

У Страсбурзі пролунає «додатковий голос у загальносвітовому хорі вимог щодо негайного звільнення Савченко» – Ар’єв далі

18.04.2016
Обмін Савченко може затягнутись на кілька місяців – Фейгін

Причиною затримки може стати спроба скасування санкцій проти Росії далі