Гройсман дає надію і водночас викликає сумніви (світова преса)

«У Києві Гройсмана звинувачують у працевлаштовуванні у владних структурах людей з його рідного міста Вінниці, яких вже охрестили «вінницьким кланом» – Le Monde

Німецький часопис Die Zeit пише про призначення Володимира Гройсмана новим прем'єр-міністром України. Американський журнал Foreign Policy аналізує можливі напрямки роботи нового уряду України у контексті впливу олігархів і боротьби з корупцією. Цю ж тему зачіпає найпопулярніше періодичне видання Франції – часопис Le Monde.

Американський журнал Foreign Policy публікує статтю «Чи новий уряд у Києві боротиметься з 1% України?». У матеріалі йдеться про те, що тепер уже колишній міністр фінансів України Наталя Яресько, яка народилася у США, вважає, що їй відомі відповіді на економічні і політичні проблеми України. На жаль, Яресько також вважає, що багато представників бізнесової та політичної еліти боротимуться за збереження нинішнього статусу-кво в Україні. Смілива оцінка Яресько, яку, як пише американське видання, витіснили з її посади, щоб звільнити місце для нового складу уряду України, відбувається на тлі політичної кризи в Україні. Реформісти в Україні нарікають, що новий уряд надаватиме впливовим політикам та багатим олігархам можливість більшого впливу в Україні. Я своїй заяві на заході, організованому Атлантичною радою, Яресько підтвердила ці побоювання.

Американський журнал пише, що Яресько також звинуватила українських олігархів у спротиві зусиллям реформувати економіку з тим, аби захистити свої інтереси і зберегти старі способи ведення бізнесу. Тоді як Яресько не критикувала безспосередньо новий уряд, очолюваний Володимиром Гройсманом, вона сказала, що сформований новий Кабінет міністрів є «політичним урядом», а брак технічних фахівців у ньому вказує на те, що формування нового уряду мало іншу логіку. Яресько додала, що нинішня політична еліта в Україні є глибоко розділеною, водночас висловивши впевненість, що прогресивні сили таки переможуть. Це лише питання швидкості і часу.

Foreign Policy пише, що президент Порошенко та колишній прем’єр Яценюк мали розбіжності, зокрема, коли йшлося про реформи, необхідні для подальшого надання фінансової допомоги з боку МВФ. Директор МВФ Крістін Лаґард попередньо заявляла, що надання цих коштів опиниться під ризиком без поліпшення системи керівництва Україною і нового наступу на всюдисущу корупцію. Склад нового уряду України вже привернув критичні зауваження з боку реформістів та опозиції, які критикують кількість лояльних до президента людей в уряді. Оголошення щодо нового Кабміну відбувається на тлі подальшого падіння довіри до уряду, і до Порошенка зокрема. Згідно з опитуваннями Міжнародного республіканського інституту, рекордна кількість – 76% українців вважають, що країна просувається у хибному напрямку, тоді як кількість задоволених президентом зменшилась із 25% до 17% з листопада минулого року.

«Україна має нового прем’єра і уряд»

Одна з найпопулярніших газет Німеччини Die Zeit містить статтю «Володимира Гройсмана обрано новим прем'єр-міністром». Часопис повідомляє, що 38-річний Гройсман є наймолодшим прем'єром за всю історію незалежної України. Він дає надію і водночас викликає сумніви в основному, як зазначає німецьке видання, через те, що вважають, що він – протеже президента Порошенка. Часопис додає, що Гройсман був єдиним кандидатом на посаду прем'єра після того, як неочікувано у відставку подав Арсеній Яценюк. Два коаліційні партнери «Народний фронт» Яценюка та «Блок Петра Порошенка» погодились на кандидатуру Гройсмана.

Німецький часопис пише, що кар'єра Гройсмана була доволі стрімкою. Якщо вірити родинній хроніці, у 16 років Гройсман вже очолив родинний бізнес у місті Вінниці, звідки він і родом. У 24 роки його вже обрали наймолодшим депутатом Вінницької міської ради. А вже через 4 роки Гройсман став мером Вінниці. Видання вказує, що критики звинувачують Гройсмана у тому, що він надзвичайно близький до президента Порошенка. Газета робить висновок, що Володимир Гройсман є людиною старої системи.

Die Zeit продовжує, що президент Петро Порошенко закликав всі фракції у парламенті працювати конструктивно, додавши, що простягає руку опозиції. Часопис додає, що населення України сподівається на те, що призначення нового прем'єр-міністра покладе край політичній кризі, яка вирує в Україні. Далі видання наводить слова заступника голови фракції Християнсько-демократичного союзу (ХДС) у Бундестазі Франца-Йозефа Юнга, який також висловлює сподівання, що з обранням Гройсмана урядова криза в Україні закінчиться. Юнг також висловлює очікування німецької сторони, що нова адміністрація у Києві докладе всіх зусиль, аби пришвидшити процес реформ і повести країну вперед.

«Володимира Гройсмана обрано новим прем’єром України»

Найпопулярніше періодичне видання Франції Le Monde друкує статю «Володимир Гройсман, наближений до президента Порошенка, стає новим прем’єром України». Видання вважає, що після цього призначення лише тимчасово можна очікувати закінчення довгої політичної кризи в Україні. Газета повідомила читачам, що 38-річний Гройсман, який походить з єврейської родини, не є новачком в українській політиці. Він має репутацію гарного керівника, перебуваючи на посаді мера Вінниці, у якому базується бізнес президента Порошенка. Після подій на Майдані, Гройсмана було призначено віце-прем'єром і спікером парламенту. Він також працював над реформою у напрямку децентралізації, що на думку французького видання, є одним з небагатьох досягнень нинішньої української влади.

Часопис пише, що у Києві Гройсмана звинувачують у тому, що він почав працевлаштовувати у владних структурах людей з його рідного міста Вінниці, яких вже охрестили «вінницьким кланом». Водночас Гройсмана називають компромісним керівником, який довіолі вправно вміє домовлятися. Втім, його кандидатуру розглядають як запасний варіант після того, як не вдалося призначити на посаду прем'єра Наталю Яресько, яка була доволі популярним міністром фінансів в уряді Яценюка, яку підтримували у західних та реформістських колах. Проте, власне, в українському парламенті Яресько не отримала підтримки. Французький часопис пише, що Гройсман заявив у Верховній Раді про три загрози, які постали перед Україною. На його думку, це – корупція, неефективність уряду і популізм. І ці три загрози є не меншими, за словами Гройсмана, ніж «ворог, який діє на сході України».

Le Monde пише, що, окрім самої особи нового прем'єра, ще й баланс усередині нової коаліції може визначити здатність влади вести активну політику реформ. Нинішня провладна коаліція складається лише з «Блоку Петра Порошенка» і «Народного фронту» Яценюка, тому все це робить нинішню коаліцію ще вразливішою до впливу на неї олігархічних структур, які контролюють деяких членів тієї коаліції. Газета пише, що команда Гройсмана, яка, за його словами, має продемонструвати результати і відновити довіру до влади, поєднує у собі представників старої системи, у особі міністра фінансів Олександра Данилюка, який був радником скинутого президента Януковича, а також молодих реформаторів. Лідер цього молодого крила – Іванна Климпуш-Цинцадзе стала віце-прем'єром, відповідальним за європейську інтеграцію. На відміну від попередньої команди, жодного іноземця на міністерські посади не запросили.

«Володимир Гройсман, наближений до президента, став прем’єр-міністром України»