Київ – Фракція «Блок Петра Порошенка» на своєму засіданні 13 квітня погодила кандидатури членів майбутнього уряду, за винятком міністра охорони здоров’я, стверджують представники «БПП». За їхніми словами, вони врахували й пропозиції «Народного фронту». І депутати, й експерти очікують, що президент Петро Порошенко до ранку четверга погодить кандидатури прем’єра та міністрів, а парламент – проголосує за них. Частина політологів бачить причину затягування урядової кампанії в намаганні кандидата у прем’єри Володимира Гройсмана мінімізувати вплив Порошенка на майбутній Кабмін.
Переговори щодо нового складу уряду ще тривають, а 14 квітня парламент має ухвалити рішення щодо відставки прем’єра Арсенія Яценюка та формування нового Кабміну. Про це заявив у середу, відкриваючи засідання Верховної Ради, спікер та кандидат на посаду прем’єра Володимир Гройсман.
«Сьогодні ми маємо провести збори коаліції, а завтра ми маємо вийти на рішення в парламенті, проголосувати за зміну керівництва Верховної Ради і складу уряду. Сподіваюся, це стабілізує ситуацію. Бо наразі ситуація дуже складна», – визнав Гройсман.
Your browser doesn’t support HTML5
Він уточнив, що засідання проводитиме віце-спікер Андрій Парубій, а сам він братиме участь у переговорах щодо майбутнього уряду та коаліції.
Депутат від фракції «Народний фронт» та один із кандидатів на посади в новому уряді Остап Семерак заявляє, що «Народний фронт» виступає за публічне обговорення кандидатів на посади в новому уряді після того, як їх погодять між собою депутати двох фракцій, президент та кандидат на посаду прем’єра.
«Ми на фракції обговорили наші кандидатури та схвалили їх, але після формування коаліції очікуємо публічної дискусії за участі суспільства з обговоренням наших кандидатур та кандидатур наших партнерів. Є дискусія у фракції щодо керівництва Мінінфраструктури – Володимир Омелян і Валерій Лунченко (депутат фракції). В нас ще є час врегулювати це питання, сподіваюся, знайдемо правильне рішення», – наголосив представник «Народного фронту».
Your browser doesn’t support HTML5
Якби кандидатуру прем’єра та основний склад уряду винесли в парламент вчора в обід, рішення було б ухвалене, вважає Семерак.
Депутат додав, що у формуванні уряду і коаліції «Народний фронт» віддає ініціативу найбільшій фракції – «БПП», і більше обговорює її пропозиції, а не вносить свої.
Політична криза в Україні, яка настала після двох років роботи коаліції та її уряду, не має вирішення в межах нинішнього складу парламенту, заявив з трибуни Верховної Ради депутат від «Опозиційного блоку» Нестор Шуфрич.
«Те, що зараз відбувається довкола складу уряду і коаліції – це національна ганьба. Хочете, щоб люди довіряли вам після цієї клоунади? Ви просто розвалюєте країну. І як розуміти фракцію, прем’єр від якої йде у відставку, а вона бере участь у формуванні нової коаліції? Це якийсь витончений мазохізм», – наголосив Шуфрич.
Your browser doesn’t support HTML5
Шуфрич нагадав, що Захід чекає від України формування нового уряду. «Згадуючи відомий анекдот, скажу: ви ж у цьому борделі хочете поміняти не лише ліжка? То змінюйте! Клієнти ждуть», – сказав депутат «Опозиційного блоку».
За словами Нестора Шуфрича, єдиний вихід із політичної кризи – іти на дострокові вибори. «Ідіть на вибори разом з вашим президентом і його офшорами! Не треба боятися свого народу», – підсумував депутат.
Депутат від БПП Сергій Лещенко тим часом вважає тезу про дострокові вибори більше страшилкою та важелем тиску на переговорах про майбутній уряд, аніж реальним наміром учасників перемовин.
Депутати і Гройсман домовилися про всіх міністрів, крім керівника МОЗ?
У середу по обіді розпочалося засідання фракції БПП, на якому Володимир Гройсман запропонував депутатам свою версію складу уряду. Про що вдалося домовитися – Сергій Лещенко, як учасник зустрічі, повідомляє в себе у Twitter.
За словами Лещенка, першим віце-прем’єром та міністром економіки пропонують призначити Степана Кубіва, також віце-прем’єрами мають стати, зокрема, Павло Розенко, Володимир Кістіон та В’ячеслав Кириленко.
На посаду глави Мінкультури Володимир Гройсман пропонує Євгена Нищука, пише Лещенко. Також, за його словами, фракція пропонує на посаду міністра фінансів – Олександра Данилюка, на голову МВС – Арсена Авакова, на Мін’юст – Павла Петренка, на міністра молоді та спорту – Ігоря Жданова. Мінсоцполітики пропонують Андрію Реві, Мінрегіон – Геннадію Зубку, Мінприроди – Остапу Семераку, Мінагрополітики – Тарасу Кутовому, Міносвіти –Лілії Гриневич. Щодо Мінекономіки та МОЗ – тривають дискусії, повідомив Лещенко. Пізніше лідер фракції «Блоку Петра Порошенка» Юрій Луценко заявив, що Ігор Насалик погоджений як майбутній очільник Міненерго, а нове Міністерство з питань окупованих територій має очолити Вадим Черниш.
За словами Луценка, на вечір заплановані збори майбутньої коаліції, де свої позиції щодо уряду мають погодити «БПП» та «Народний фронт», після чого депутати можуть передати кандидатуру прем’єра та список кандидатів на просади міністрів президентові.
За його словами, на цьому зібранні президентові України внесуть кандидатуру нового прем’єр-міністра.
Луценко зазначив, що президент «не пізніше ранку четверга внесе відповідну кандидатуру до парламенту».
Процес затягується, бо кожна сторона боїться «кидка» – політтехнолог
Спікер Володимир Гройсман в разі його призначення прем’єром не хоче залежати від людей Порошенка аж настільки, щоби втратити свободу маневру, так пояснює затягування переговорів про склад уряду політтехнолог Олексій Голобуцький.
Гройсман виявився трохи більш самостійним гравцем, ніж вважалося, бо відповідати за все – йомуОлексій Голобуцький
«Головна причина затримки з формуванням уряду – Гройсман виявився трохи більш самостійним гравцем, ніж вважалося. Він молодий, як на політика, і не хоче виконувати забаганки «старших товаришів» і змарнувати кар’єру політика. Бо поставлять біля нього якихось людей, які впливатимуть на ухвалення рішень, а відповідати за все – йому, – пояснює аналітик. – Окрім того, всі сторони переговорів бояться «кидка», і перестраховуються. Наприклад, малоймовірно, що за постанову про відставку Арсенія Яценюка не набирається достатньо голосів. Але якщо це таки станеться – уся конструкція руйнується».
Голобуцький вважає реальними погрози президента щодо розпуску Верховної Ради в разі, якщо новий уряд не з’явиться до кінця тижня. Розпуск і перевибори парламенту – можуть дуже погано закінчитися для «Народного фронту» і «БПП», тому у четвер, найімовірніше, парламент проголосує і за відставку чинного прем’єра, і за призначення нового. Відкласти на наступний день можуть хіба що призначення міністрів, прогнозує Голобуцький.
Політтехнолог Тарас Березовець також наголошує: причина затримки з призначенням нового уряду – в тому, що Гройсман виявився більш самостійною фігурою, ніж вважали донедавна.
Гройсман цілком може сказати «ні» багатьом в цій країні, включаючи президентаТарас Березовець
«Багато хто сприймав Гройсмана і його уряд, як придаток до Адміністрації президента. Не далі, як минулого тижня, глава АП Борис Ложкін сказав мені особисто, що ця думка помилкова, Гройсман цілком може сказати «ні» багатьом в цій країні, включаючи президента. Навіщо Гройсману подібна боротьба за Кабмін, теж зрозуміло. На відміну від всіх попередніх урядів, включно з Яценюком, у нього не просто не буде «медового місяця» у відносинах з українським народом – навіть «медової тижня» не буде. Люди дуже знервовані і чекають негайних результатів. Таким чином, м’якого входження у владу у майбутнього прем’єра не буде», – пише Березовець у своєму блозі.
Він визнає, що протягом першого місяця новому урядові потрібно буде показати чіткі результати. По- перше, відповісти на питання, коли Україна отримає безвізовий режим з Євросоюзом. По-друге, має запустити Державне бюро розслідувань. Окрім того, підприємці та великі інвестори очікують на новий податковий кодекс та створення умов для зростання економіки. Гройсман не вважає себе молодшим партнером Порошенка, тому «розкол у відносинах між ним і Гройсманом буде тільки поглиблюватися», прогнозує політолог.