Кредит довіри США до Порошенка залишається адекватним – Каратницький

Президент України Петро Порошенко під час Саміту з ядерної безпеки у Вашингтоні. 31 березня 2016 року

Байден пообіцяв Порошенку додатково 335 мільйонів доларів на безпеку

Під час Саміту з ядерної безпеки у Вашингтоні президент України Петро Порошенко зустрівся з президентом США Бараком Обамою, який пообіцяв Україні кредитні гарантії на 1 мільярд доларів, повідомляють в Адміністрації українського президента. Деякі ж експерти в Україні вважають, що це важко назвати повноцінною зустріччю і кажуть, що це просто кількахвилинна зустріч у кулуарах і протокольне фото. Президент Порошенко у США також зустрічався з віце-президентом Джо Байденом, з яким і велися головні переговори. Байден пообіцяв Україні виділення додатково понад 300 мільйонів доларів на безпеку. Дехто ж у США вважає, що нинішній візит Порошенка був успішнішим, ніж передбачалося.


Під час поїздки до Вашингтона українського президента Петра Порошенка, його зустріч з президентом США Бараком Обамою не була передбачена протоколом. Але, за інформацією Адміністрації президента України? зустріч таки відбулася в кулуарах ядерного саміту.

«Глави держав обговорили ситуацію на Донбасі та у Криму і скоординували зусилля для повної імплементації Росією Мінських домовленостей. Президенти також обговорили питання розвитку стратегічного партнерства між Україною і США. Окрему увагу приділили необхідності якнайшвидшого формування зорієнтованих на реформи коаліції та уряду в Україні», – мовиться у повідомленні Адміністрації українського президента.

За інформацією української сторони, президент Обама також підтвердив готовність надати третій транш кредитних гарантій у сумі 1 мільярд доларів США після завершення процесу формування уряду в Україні.


За кілька годин до зустрічі з Обамою Порошенко обговорював ці теми під час заздалегідь запланованої зустрічі з віце-президентом США Джозефом Байденом. На ній також були присутні держсекретар США Джон Керрі та помічник держсекретаря Вікторія Нуланд.

Джо Байден повідомив про рішення США виділити додатково 335 мільйонів доларів на реформування безпекового сектору України, зокрема Збройних сил, Нацгвардії та Держприкордонслужби.


«Photo opportunity» для Порошенка?

Що ж до зустрічі Порошенка і Обами, то народний депутат, екс-міністр закордонних справ України Борис Тарасюк називає її «зустріччю під час робочого обіду».

У міжнародній практиці це називається «photo opportunity», коли у рамках якоїсь міжнародної зустрічі, фотограф фотографує двох визначених лідерів, а потім це тиражується як «зустріч відбулася»
Борис Тарасюк

«У міжнародній практиці це називається «photo opportunity» (можливість сфотографуватися – ред.). Тобто, коли у рамках якоїсь міжнародної зустрічі, фотограф фотографує двох визначених лідерів, а потім це тиражується як «зустріч відбулася», – сказав Тарасюк в ефірі Радіо Свобода.

Президент України Петро Порошенко (ліворуч) і президент США Барак Обама. Вашингтон, 31 березня 2016 року

Однак, згодом у Вашингтоні підтвердили, що президент США Барак Обама мав розмову з президентом України Петром Порошенком, у перебігу якої вони обговорили цілку низку питань.

Як повідомив Радіо Свобода чільний посадовець адміністрації, що просив не називати його на ім’я, в перебігу зустрічі на берегах саміту з ядерної безпеки, що відбулася 31 березня, президенти говорили про переговори в Україні про створення стабільного уряду, який був би відданий втіленню реформ, включно з тими, які необхідні для виконання зобов’язань України перед Міжнародним валютним фондом, що є кроком, необхідним для надання Україні міжнародної економічної допомоги.

Крім того, обидва керівники досягли згоди щодо важливості того, щоб мінські домовленості були виконані повністю й якнайшвидше, що дало б можливість мирно вирішити конфлікт на сході України і відновити суверенітет України на Донбасі, повідомив посадовець.

Порошенку у США надавалося пріоритетне значення – Яременко

Як наголошує голова правління благодійного фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко, зустріч Порошенка і Байдена свідчить, що українському гостю у США надавалося пріоритетне значення.

Зустріч з віце-президентом США Байденом відбувалася у формі робочого ланчу, що свідчить про те, що українському гостеві надавалося пріоритетне значення
Богдан Яременко

«Зустріч з віце-президентом США Байденом відбувалася у формі робочого ланчу, що є також достатньо показовою формою, яка свідчить про те, що українському гостеві надавалося пріоритетне значення. Абсолютно зрозуміло, що господарі форуму – президент Обама і віце-президент Байден – мали дуже багато гостей. Тим не менше, упродовж ланчу віце-президент приділив увагу саме українському президенту», – зазначає Богдан Яременко.

Президент України Петро Порошенко (праворуч) і віце-президент США Джо Байден під час зустрічі в рамках саміту з ядерної безпеки у Вашингтоні, 31 березня 2016 року

Співробітник аналітичного центру «Атлантична рада» у США Адріан Каратницький в інтерв’ю Радіо Свобода зауважив, що візит українського президента до США був успішнішим, ніж очікувалося.

Візит Порошенка був успішнішим, ніж очікували – Каратницький

Не було ясно, що відбудеться навіть ця коротка зустріч із президентом Обамою. Сам факт, що це відбулося, свідчить, що лишається адекватний кредит довіри до Порошенка
Адріан Каратницький

«Не було ясно, що відбудеться навіть ця коротка зустріч із президентом Обамою. А те, що відбулася ділова і серйозна зустріч з віце-президентом, який дуже заглиблюється в усі деталі українських реформаторських процесів, процесів безпеки, мінського процесу, це для президента Порошенка є досить успішно, особливо зважаючи на те, що він намагається зробити ще багато незробленого. Сам факт, що це відбулося, свідчить, що лишається адекватний кредит довіри до Порошенка. Думаю, що закулісно давалися якісь пояснення та обіцянки», – каже Каратницький.

На думку деяких експертів, заява Джо Байдена про додаткове виділення 335 мільйонів доларів свідчить про істотне збільшення військової допомоги Україні, вважають експерти. Наприкінці минулого року американський Конгрес уже схвалив виділення Україні оборонної допомоги у 300 мільйонів доларів. У пакет входило 50 мільйонів доларів на летальні озброєння.

Також важливою є обіцянка США надати Україні третій транш кредитних гарантій, зазначив Радіо Свобода президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло. Особливо, каже він, якщо ці кошти будуть використані на реформи.

Фінансова підтримка необхідна, особливо якщо ми говоримо не про залучення коштів на проїдання, а про кошти на реалізацію конкретних проектів, які сприятимуть модернізації економіки
Ярослав Жаліло

«Фінансова підтримка необхідна, особливо якщо ми говоримо не про залучення коштів на проїдання – покриття поточного дефіциту бюджету, а про кошти на реалізацію конкретних проектів, які сприятимуть модернізації економіки, суспільства, навіть політичної сфери. Трошки гірше буде, якщо йтиметься про гарантії під закупівлі чи під імпорт до України, тому що це може негативно відбитися і на стані торговельного балансу України та і на ситуації на внутрішньому ринку», – наголошує Ярослав Жаліло.

Візит Петра Порошенка до США тривав упродовж трьох днів.