«Блок Петра Порошенка» і «Народний фронт» разом налічують уже 222 голоси. До коаліції їм не вистачає чотирьох депутатів, і переговори з позафракційними продовжуються. Тим часом «Самопоміч» заявила, що, хоч і стовідсотково не вступить у коаліцію, може підтримати кандидатуру Володимира Гройсмана на посаду прем’єр-міністра і підтримувати чимало рішень нової більшості.
У четвер до «Блоку Петра Порошенка» офіційно увійшли ще двоє депутатів: Павло Кишкар і Віктор Кривенко, колишні члени «Самопомочі», яких виключили з цієї фракції після голосування за зміни до Конституції у серпні 2015-го.
Зараз державі не потрібні перевибори, потрібні меседжі, що люди здатні об’єднуватися – в тому числі, і жертвуючи собоюВіктор Кривенко
«Є чітке і зрозуміле обґрунтування, що зараз державі не потрібні перевибори, що нашим західним партнерам потрібні меседжі, що люди здатні об’єднуватися – в тому числі, і жертвуючи собою», – пояснив своє рішення новий член БПП Віктор Кривенко.
Він вважає, що звинувачують його і колег у перебіжницві ті, хто хоче спровокувати дострокові вибори задля сили Міхеїла Саакашвілі. Депутат із БПП Сергій Лещенко, якого, передусім, має на увазі Кривенко, назвав новоприбулих у БПП депутатів «тушками», цим же терміном почали активно послуговуватися інші парламентські політики, серед яких найгучніше – Олег Ляшко.
Не здивуюся, якщо одного ранку зайду на засідання фракції БПП, там уже будуть сидіти Довгий із ХомутиннікомМустафа Найєм
«Не здивуюся, якщо одного ранку зайду на засідання фракції БПП, там уже будуть сидіти Довгий із Хомутинніком та Кадировим, а нам оголосять, що фракцію поповнюють потужні кадри, рішення про що прийнято одноголосно», – написав Лещенко – і він, і його колега з БПП Мустафа Найєм вважають нарощення чисельності фракції неетичним.
Все ще є можливість домовитися або з «Самопоміччю», або з «БатьківщиноюМустафа Найєм
«Думаю, що буде все-таки якась можливість скласти коаліцію з трьох або чотирьох фракцій. Брутально і цинічно добиваючи фракції конкретними голосами, можна щось створити до кінця тижня. Але давайте чекати. Я вважаю, що у нас все ще є можливість домовитися або з «Самопоміччю», або з «Батьківщиною», – сказав Найєм.
Після цих слів «Блок Порошенка» і «Самопоміч» несподівано пішли на спільну нараду фракцій. Але, як з’яувалося, про зміну позиції «Самопомочі» там не йшлося – вона, як і раніше, навіть не розглядає для себе варіант входження до коаліції. Попри це, фракція може проголосувати за Володимира Гройсмана як коаліційного главу уряду. Крім того – спільно з коаліцією голосувати за закони, щодо яких у «Самопомочі» з «БПП» і «Народним фронтом» спільна ідеологія, заявив депутат Єгор Соболєв.
Your browser doesn’t support HTML5
«Ми сказали, що не повернемося в коаліцію, але можемо підтримати прем’єр-міністра і укласти угоду про те, які рішення ми підтримуємо разом із силами нової більшості і прем’єра. Бо ми не будемо опозицією заради опозиції» – сказав він.
Якщо коаліція відкинула наші пропозиції – тоді нехай проводять своїми голосами ці рішенняСергій Соболєв
«Це називається уряд меншості, – уточнює лідер цієї фракції Олег Березюк. – Ми готові за умови виконання закону про вибори і звільнення ЦВК укласти угоду з коаліцією, що підтримаємо прем’єр-міністра і уряд своїм голосуванням. Але в уряд не ввійдем. Це нормально? Нормально. «Ні, увійдіть в коаліцію». Яка різниця?»
Березюк назвав запропонований «Самопоміччю» варіант «професійним партнерством». З усім цим вага «Батьківщини» у переговорах тане на очах. Ця політсила і далі повторює про «5 незмінних вимог» і чекає на відповідь. Але такий варіант, на який погодилась «Самопоміч» – не бути в коаліції, однак підтримати прем’єра – для «Батьківщини» неможливий.
«Якщо коаліція відкинула наші пропозиції ключові – ну тоді нехай проводять своїми голосами ці рішення», – відповів на запитання Радіо Свобода заступник голови фракції Сергій Соболєв.
До коаліційних «226-ти» «Блоку Порошенка» і «Народному фронту» станом на вечір 31 березня не вистачало всього лише чотирьох голосів.