Київ – У Верховній Раді «Блок Порошенка», «Батьківщина» і «Народний фронт» спробували провести установчі збори коаліції. Це – уже, власне, початок процедури створення нової більшості, заявили переговорники. Вони планували вийти із зустрічі з конкретними принципами функціонування нового союзу, а вже за тиждень мати готову угоду та урядовий кадровий пакет.
Початок написання коаліційної угоди вже до вечора, позачергове засідання Ради наступного вівторка і – новий уряд. Таку схему до початку коаліційних зборів змалювали у «Народному фронті». Всю підготовчу роботу мали б завершити за тиждень, спрогнозував голова фракції Максим Бурбак.
Маємо цей тиждень для напрацювання всіх пакетів і наступного вівторка – позачергове засідання Верховної РадиМаксим Бурбак
«Там ми повинні затвердити склад коаліції, обговорити принципи співпраці наших фракцій у рамках коаліції та, врешті-решт, почати роботу над написанням коаліційної угоди (чи додатку до коаліційної угоди, тому що в діючій угоді багато пунктів уже було виконано). По-друге, сформувати програму уряду і склад Кабінету міністрів. Маємо цей тиждень для напрацювання всіх пакетів і наступного вівторка – позачергове засідання Верховної Ради», – сказав Бурбак.
Саме вівторок фігурував тому, що коаліціанти розраховували у неділю й понеділок провести консультації із президентом – наступні 4 дні його не буде в країні, Порошенко летить до США. Проте замість того, щоб опівдні розпочинати установчі збори коаліції, «Блок Порошенка» іде на довгу нараду фракції: він отримав нові вимоги від «Батьківщини» щодо списку законів, за умов ухвалення яких та згодна входити до коаліції.
Наша умова – спочатку голосуємо пакет законопроектів, а після того створюємо коаліцію. Але не навпакиЮлія Тимошенко
«Ми залишаємось у переговорах. Але наша умова – спочатку голосуємо пакет законопроектів, які врегульовують ситуацію в країні, а після того створюємо коаліцію. Але не навпаки», – заявила Юлія Тимошенко. У її списку – кілька законопроектів щодо соціальних стандартів, малого бізнесу, тарифів і аграрної сфери.
Проте політолог Тарас Березовець вважає, що входження «Батьківщини» до більшості – питання, вирішене ще від вечора понеділка, коли лідери фракцій збирались у Петра Порошенка.
Тимошенко все одно вийде з коаліції восени або й раніше – експерт
Поки інші кажуть про шкоду дочасних виборів, вона їх почала. А ви справді думали, що вона хотітиме лише кілька міністрів?Сергій Таран
Натомість політичний аналітик Сергій Таран вважає вимоги лідера «Батьківщини» початком передвиборчої кампанії після її майбутнього виходу з коаліції. «Це може статися, наприклад, восени, у період традиційного політичного загострення, а може й раніше – все буде залежати від актуальних рейтингів. Поки інші кажуть про шкоду дочасних виборів, вона їх почала. А ви справді думали, що вона хотітиме лише кілька міністрів?» – написав він на своїй фейсбук-сторінці.
Зрештою, «Блок Порошенка», «Народний фронт» і «Батьківщина» за зачиненими дверима все ж таки зібрали установчі збори, де домовилися створити робочу групу з розробки коаліційних законопроектів. Радикальна партія в тому, що мало стати установчими зборами, участі не брала.
У Олега Ляшка є свій список законопроектів, згоди на які він вимагає, щоб увійти до коаліції, плюс кадрові вимоги: відставка ЦВК, шістьох суддів Конституційного суду, голови Нацбанку тощо.
«Ось наші вимоги, але, на жаль, потенційні партнери по коаліції їх не підтримали. Тому я вчора президенту публічно сказав: ми залишаємось в опозиції, якщо ви не задовольняєте наші вимоги, ми не будемо брати участь у формуванні коаліції», – сказав Ляшко.
Краще, щоб коаліція була більше, ніж із двох фракцій – Сюмар
У Верховній Раді не відкидають варіанту, що БПП і «Народний фронт» можуть взагалі створити коаліцію «на двох» – за рахунок входження позафракційних депутатів до складу цих фракцій. У «Народному фронті», щоправда, констатують, що з цим до них жоден депутат поки не звертався.
Депутат Вікторія Сюмар називає коаліцію БПП-«Народний фронт» неідеальним, але можливим варіантом.
Це неідеальний варіант, ми прекрасно розуміємо, що у нас можуть бути проблеми з голосуванням, хотілося б, щоб нас було більше в коаліціїВікторія Сюмар
«Ми це ще не розглядали і рішення не ухвалювали, це неідеальний варіант, тому що ми знаємо, що є проблеми з дисципліною народних депутатів, і ми прекрасно розуміємо, що у нас можуть бути проблеми з голосуванням ледь не за кожне питання. Тому хотілося б, щоб нас було більше в коаліції», – зазначила депутат.
Вікторія Сюмар усе ж таки не виключає приєднання до коаліційних переговорів Радикальної партії і вважає, що переговори ітимуть як із «Батьківщиною», так і з силою Ляшка. А голова парламенту Володимир Гройсман заявив, що вважає цілком можливим розширення коаліції до чотирьох-п’яти фракцій.