В Американському домі виступила експерт з питань зовнішньої політики і колишній дипломат з питань національної безпеки Павлина Добрянська. Вона кілька разів за останні 30 років працювала в федеральних органах влади, а зараз займається науковою роботою в одному з проектів Гарвардського університету. В Американському домі вона прочитала лекцію на тему «Як побудувати сильну Україну».
Павлина Добрянська займається проектом «Майбутнє дипломатії» в рамках Белферського центру науки і міжнародних відносин імені Джона Кеннеді Гарвардського університету. Із 2001 до 2009 року вона була заступником держсекретаря США з глобальних питань. До цього, з 1990 до 1993 року, вона була заступником директора з питань політики та програм інформаційного агентства США, а з 1987 до 1990 року – заступником помічника держсекретаря США з питань прав людини та гуманітарної співпраці. Вона народилася в українсько-американській родині, її батько – Лев Добрянський – був багаторічним президентом Українського конгресового комітету США.
«Одним із досягнень мого батька було встановлення в Вашингтоні монументу українському поету Тарасу Шевченко в 1964 році. У цьому його підтримував президент США Дуайт Ейзенхауер. Пам’ятник розташований у кількох милях від Білого дому», – розповіла вона.
Your browser doesn’t support HTML5
У своєму київському виступі Павлина Добрянська наголосила на важливості розвитку громадянського суспільства і необхідності суспільного діалогу.
Перед Україною стоять певні виклики, але в вашої країни є колосальні можливостіПавлина Добрянська
«Перед Україною стоять певні виклики, але в вашої країни є колосальні можливості. Після протестів на Майдані уряд, який обрали українці, провів деякі політичні і економічні реформи. Також пройшли найбільш вільні вибори в історії України», – наголосила Добрянська.
Зусилля для розвитку країни має прикладати громадянське суспільство – Добрянська
Вона також заявила, що конфлікт на сході України не повинен зашкодити зусиллям країни розвиватися в західному напрямку.
Громадянське суспільство має контролювати лідерів країни, брати на себе ініціативу і створювати неурядові організаціїПавлина Добрянська
«Громадянське суспільство має докласти максимум зусиль, щоб Україна розвивалася. Воно має контролювати лідерів країни, брати на себе ініціативу і створювати неурядові організації. Представники громадянського суспільства мають врешті-решт також брати участь у виборах», – вважає експерт. Успіхи українських громадських активістів відзначила організація Freedom House, нагадала Добрянська.
Вона також відповіла на запитання учасників дискусії, зокрема українського політтехнолога Тараса Березовця.
«Росія витрачає багато грошей і докладає значні зусилля, щоб продовжувати пропагандистську роботу, зокрема на заході. Чи зміниться щось після президентських виборів в інформаційній політиці США, чи вона буде такою ж беззубою, як при Обамі», – запитав Березовець.
Добрянська працювала на урядових посадах в адміністраціях президентів-республіканців. Вона погодилася із тим, що робота в цьому напрямку є вкрай важливою.
У дослідницькому інституті Atlantic Council ми постійно слідкуємо за розвитком ситуації в РосіїПавлина Добрянська
«На ваше питання відповісти важко, тому що результат виборів у США неможливо передбачити і ми не знаємо, який кандидат переможе, і яку політичну підтримку він отримає. Але я згодна з вами. У дослідницькому інституті Atlantic Council, одним з керівників якого я є, ми постійно слідкуємо за розвитком ситуації в Росії. Потрібна інформаційна стратегія, потрібна стратегія протидії», – заявила експерт.
Добрянські: Я є прихильником більш активної військової допомоги
Активісти також закликали, щоб США більш активно тиснули на українських політиків і олігархів, шантажуючи їх можливістю втратити гроші. Свої рахунки вони тримають у західних країнах, зазначів один із присутніх на зустрічі.
Лише українці можуть контролювати своїх політиків і саме тому громадянське суспільство є таким важливимПавлина Добрянська
«Нас дуже турбує проблема корупції, але ми можемо лише підтримувати український народ. Лише українці можуть контролювати своїх політиків і саме тому громадянське суспільство є таким важливим. Не говорячи про війну на сході, але ж навіть у Києві загинуло більше ніж сотня людей. Ви маєте бути сильними», – заявила Добрянська.
Експерт наголосила, що особисто вона є прихильником більш активної допомоги Україні у військовому плані, зокрема надавати військову допомогу заради захисту, але в політичному істеблішменті США є різні думки з цього приводу.
«Незалежно від того, хто виграє вибори в США, Україна вже має сильну підтримку США – законодавці, інститути громадянського суспільства, причому не лише українська діаспора», – наголосила Добрянська.
Треба дати можливість побачити життя в США на власні очі – студенти
Студенти, які були присутніми на виступі, говорять, що було цікаво і вони прийдуть на наступний захід за участю Добрянської, але нічого принципово нового не почули.
«Українцям треба самим досягати демократії, працювати, контролювати владу, розвивати громадянське суспільство тощо. Хотілося б більшого сприяння від Заходу, зокрема програм обміну, щоб молоді українці могли на власні очі побачити рівень життя в розвинутих країнах», – говорить студент-політолог Київського національного університету Богдан Паламарчук.
Із ним згодна студентка-політолог Ольга Бондар.
«Ми багато з друзями бували на таких лекціях. Україні потрібен обмін інформації і навчальні поїздки, зокрема в США. Я вважаю, що нашому суспільству потрібні радикальні реформи», – заявила студентка КНУ.
Наступна зустріч за участю Павлини Добрянської відбудеться 24 березня – в Американському домі запланована дискусія між нею, екс-послом США в Україні Джоном Гербстом і політологом Адріаном Каратницьким. Тема дискусії – «Українсько-американські відносини».