Провокація з фестивалем ЛГБТ була очевидною заздалегідь

Співробітники приватної структури охороняють організований ЛГБТ-спільнотою «Фестиваль рівності», Львів, 19 березня 2016 року

Ніхто не покараний за зрив фестивалю ЛГБТ у Львові

Львів – Те, що у Львові було зірвано проведення фестивалю ЛГБТ, спричинило міжнародний скандал. Міська влада Львова, правоохоронці і СБУ не змогли зупинити провокації у місті. Водночас міський голова Львова Андрій Садовий лише на другий день після події заявив, що зрив фестивалю став наслідком «добре спланованої операції». Чи хтось покараний за спровоковану ситуацію?

Your browser doesn’t support HTML5

Провокація з фестивалем ЛГБТ була очевидною заздалегідь

«Прямі зіткнення і кров на вулицях Львова – це те, чого хотіли наші недруги», написав на своїй сторінці у соцмережах міський голова Львова Андрій Садовий. Однак про те, що 19 березня у день проведення фестивалю ЛГБТ готується провокація, знали і міський голова Львова, і поліція, і СБУ, і організатори фестивалю – представники ЛГБТ.

О 12 годині 30 хвилин до готелю, де мешкали учасники заходу (скільки саме дирекція готелю відмовилась повідомити), підійшли близько 10-15 молодих людей, частина з яких була у балаклавах. Перед входом у зал, де проходив фестиваль, стояли чотири охоронці, яких запросили організатори заходу. Біля Національного музею у центрі міста зустріла близько 20 молодих людей. Один з них на моє запитання, чи йдуть до готелю, ствердно кивнув головою. На цей час туди вже прибули правоохоронці – у шоломах, бронежилетах, з кийками і зброєю. Поліцейських було у кілька разів більше, аніж праворадикалів. Молодикам силовики перекрили доступ до готелю. Ті на адресу поліції вигукували образливі слова, водночас робили фотографії на тлі правоохоронців.

О 15 годині організаторам фестивалю поліція повідомила про те, що отримала анонімні повідомлення про буцімто замінування готелю. Дзвінок виявився фальшивим. Під прикриттям спецпризначенців менше двох десятків представників ЛГБТ сіли в автобус і їх вивезли з місця проведення фестивалю. Молодики почали жбурляти каміння в бік поліції, побігли за машиною, в якій їхали поліцейські. Голосно кричали, створюючи картинку для відеозйомки. Ніхто не постраждав, в одному з автобусів було вибито шибку.

Молодики в масках і з камінням в руках на вулицях Львова, 19 березня 2016 року

Нікого з праворадикалів за хуліганські дії не було арештовано. У Нацполіції області повідомили, що нікого не затримали, а лише провели «профілактичні бесіди». Це вже не вперше, коли поліція нікого не затримує за хуліганські дії під час провокацій у Львові. Схожа ситуація була біля приміщення Генконсульства Росії у Львові, де відбувалась акція на підтримку Надії Савченко.

Олена Шевченко

Провокація у Львові була вигідна і організована умисно, такими словами рясніють дописи у соціальних мережах. У ніч із 18 на 19 березня Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення, згідно з яким 19 березня заборонив проведення всіх заходів на площі перед Оперним театром. Адже саме там і ще у кількох місцях представники ЛГБТ планували провести квест. Оскільки у Львівську міськраду подали заявки про проведення різних заходів кілька організацій, тому мерія подала позов до суду з проханням заборонити всі акції. Ба більше того, до міськради з проханням звернувся і керівник обласної поліції, щоб міська влада подала судовий позов. Квесту не було, але група представників ЛГБТ таки зібрались у готелі, і як розповіла Радіо Свобода один з організаторів Олена Шевченко з Києва, цілий день учасники будуть у готелі і не покидатимуть його.

На запитання Радіо Свобода, хто саме є провокатором у цій ситуації, чи представники ЛГБТ самі не спровокували ситуацію, завідома знаючи, що проведення фестивалю у Львові є передбачуваною картинкою, Олена Шевченко відповіла: «Моє запитання до сил, яких хтось провокує: чому ви вважаєте, що ви маєте когось бити чи зривати події? Тобто, яка провокація? У Львові проходить безліч подій».

Дипломати зреагували на зрив фестивалю

Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт у своєму Твіттері написав, що «погана новина, що «Фестиваль рівності» у Львові не зміг відбутися через насильницькі протести. Прояви нетерпимості у Львові протирічать європейському майбутньому, заради якого українці так багато пожертвували».

Посол Британії в Україні Джудіт Гоф заявила, що ЛГБТ в Україні нелегко, що часто на представників ЛГБТ в Україні нападають. Представництво міжнародної правозахисної організації Amnesty International в Україні заявило, що агресію проти ЛГБТ-спільноти стимулює безкарність і негативні публічні заяви щодо заходів представників сексуальних меншин з боку влади.

Олена Шевченко розповіла Радіо Свобода, що представники ЛГБТ неодноразово звертались до міського голови Львова Андрія Садового з проханням підтримати фестиваль, але ніхто не зреагував і не запропонував сісти за круглий стіл різним сторонам для обговорення ситуації. «Коли поліція по братськи у суді вітається з представниками екстремістських організацій, то це не нормально», – каже Олена Шевченко.

Карикатура Євгенії Олійник

Багато львів’ян обурені тим, що Львів опинився у центрі скандалу і ніхто не зупинив три десятка молодиків. Комусь була дуже вигідна саме така картинка зі Львова напередодні проведення у Нідерландах референдуму про затвердження Угоди про асоціацію між Європейським союзом та Україною, і це дуже добре розуміє більшість львів’ян. Але картинка вдалась просто на очах у силовиків і міської влади.