Фільми про Україну покажуть на фестивалі One World в 33 містах Чехії

Фестиваль One World – сім стрічок в окремій категорії «Неспокійна Україна»

У Чехії 7 березня починається один із найбільших кінофестивалів про права людини One World. Сім картин про Україну звели в категорію «Неспокійна Україна». Головною темою фесту цьогоріч є біженці та жертви війни. Тож режисери фільмів та правозахисники з Донбасу і Криму покажуть глядачам, що ця проблема значить для України.

Your browser doesn’t support HTML5

Фільми про Україну покажуть на фестивалі One World в 33 містах Чехії

Україну на фестивалі One World представлять сім картин, які так чи інакше об’єднує тема війни та втраченого дому. Для фестивалю обирали «свіжі картини» останніх кількох років, які мають авторське бачення.

Один із них, фільм «Як ми стали добровольцями» розповідає про українських вояків. У буденному житті вони були бухгалтерами чи програмістами, але розуміють, чому поїхали на фронт.

«Ненависті немає, помсти теж немає, є правда. Ви зараз стоїте на цій землі, у вас ростуть діти, і у мене ростуть діти – це правда. А хтось приходить і хоче захопити», – говорить вояк у фільмі.

Такі фільми потрібно показувати в Європі, щоб пояснити: ніякого громадянського конфлікту в Україні немає. Є боротьба за власну землю. Так пояснює одна з режисерок стрічки Олександра Чупріна в коментарі Радіо Свобода.

«Я відкрита до будь-яких відгуків. Перегляд фільму – це привід до дискусії. Ми не хотіли в жодному разі робити якусь пропаганду», – говорить вона.

В категорії про Україну є фільми про російських солдатів та окупований Крим

І дискусії, схоже, не уникнути. На противагу цьому фільму покажуть «Вибір Олега», про протилежний бік лінії фронту. Це історія про росіян-добровольців Олега та Макса, які поїхали воювати проти українців на Донбас. Через монологи режисери намагаються пояснити, що змусило їх так провести відпустку.

Фільм «Бранці» – ретроспектива подій Майдану. З якого боку пролунав перший постріл на Майдані 20 лютого 2014-го і чи зможуть учасники Революції гідності колись зрозуміти іншу сторону барикад? На історії студента-протестувальника та одного з Беркуту» режисери намагають ще раз розібратись, що відбулось тоді взимку.

Показуватимуть також стрічку «Повернення додому» – історія московської журналістки Інни Денисової, яка своє дитинство провела в Криму. Після анексії вона повертається на півострів. Через розмови з місцевими режисер намагається розібратись, чим живуть зараз кримчани. У стрічці використані кадри з суду над її колегою Олегом Сенцовим.

Фільм «Вантаж 200 неоголошеної війни» – про мертвих солдатів, яких Росія не визнає. Члени Комітету солдатських матерів Росії говорять про свої надії, що колись «критична маса набереться і піраміда обману впаде».

«Майже святий» – стрічка про пастиря Геннадія з Маріуполя, який метою життя зробив порятунок безпритульних дітей. Він із дружиною давав їм їжу, медичну допомогу, роботу та житло. Тим самим, часто, замінюючи всю соціальну сферу в Україні. «Майже святий» також про те, як війна сколихнула життя цієї людини.

Картина «Російський дятел» повертає глядачів до однієї з найбільших трагедій свого часу – Чорнобильської катастрофи. Головний герой – ексцентричний художник. Він намагається з’ясувати, чи радіолокаційна система «Дуга», збудована неподалік реактора, могли стати каталізатором ядерної трагедії.

Ми хотіли привернути увагу до теми Донбасу та Криму – організатор фестивалю

Проблеми війни та втрати дому дуже комплексна, тож і фільми підібрали різноманітні, говорить одна з організаторок фестивалю Ева Рибкова.

Конфлікт на сході України та те, що відбувається в Криму, зараз зникло з медіа. Але ж проблема досі є, ми хочемо про це говорити публічно
Ева Рибкова

«Конфлікт на сході України та те, що відбувається в Криму, зараз зникло з медіа. Але ж проблема досі є, ми хочемо про це говорити публічно. Фільми збирали весь рік, багато знято про актуальні події в Україні», – говорить вона.

Щоби не зводити її лише до фільмів, подбали і про спілкування з правозахисниками. На One World від України їдуть керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник; митець із Донецька, який зазнав катувань, Сергій Захаров; координатор проектів Центру громадянських свобод Олександра Романцова та правозахисник Максим Буткевич.

Окрім секції про Україну, будуть також тематичні групи фільмів про адаптацію мігрантів у Європі, силу медіа, природу сучасного суспільства, перспективи Чехії, дитинство.

Фестиваль One World триватиме з 7 до 16 березня, фільми показуватимуть у 33 містах Чехії. За підсумками переможцям присудять низку нагород: за режисуру, за відстоювання прав людини, за найкращий студентський фільм та інші.