Москва вирішила, що може знову підняти ставки в Україні (світова преса)

«Рішення Москви збільшити рівень напруги на сході України пов’язане як з ситуацією в Сирії, так і з ситуацією в Україні та Європі»

Світова преса пише про те, як в розрахунках Кремля пов’язані ситуація на сході України та в Сирії, які охоплені конфліктами. Також є публікації із закликами не драматизувати занадто урядову кризу в Україні. І є статті, в яких йдеться про попередження щодо вразливості американських енергетичних систем після того, як в Україні наприкінці минулого року було здійснено кібернетичний напад на комп’ютерну систему однієї з енергетичних компаній.

Впливовий американський часопис Newsweek опублікував матеріал колишнього посла США в Києві Джона Гербста: «Перемир’я в Сирії знову зосереджує увагу Путіна на Україні».

Автор зазначає, що з вересня минулого року, коли Кремль вирішив втрутитись у Сирію, він знизив рівень напруги на Донбасі і приструнив місцевих бойовиків, які опонували цьому. До вересня порушення режиму тиші вимірювались 70-80 обстрілами на добу, а потім знизились до 30-40 обстрілів.

«В той час Москві було чітко зрозуміло, що її операція в Україні не має успіху. Україна звела оборонні лінії, тому мало сенс взяти паузу і зосередити свою військову увагу на Сирії. Москва сподівалася, що зниження рівня насильства, але не цілковите перемир’я, може допомогти зменшити санкції ЄС в грудні. Але цей розрахунок провалився і санкції були продовжені ще на шість місяців», – йдеться в статті в Newsweek.

Але з січня цього року щоденна кількість обстрілів знову зросла до 70, а проросійські бойовики 73 рази порушували Мінські угоди стосовно дислокації забороненого важкого озброєння (українська сторона мала 12 таких порушень). Спостерігачі ОБСЄ також помітили 88 танків на російських позиціях біля Дебальцева.

«Рішення Москви збільшити рівень напруги на сході України пов’язане як з ситуацією в Сирії, так і з ситуацією в Україні та Європі», – пише Гербст.

За його словами російська кампанія в Сирії не була успішною до кінця минулого року і силам президента Башара аль-Асада вдалося поновити контроль лише над 0,004 відсотка території Сирії. Натомість цього року, використовуючи відому з Чечні тактику «килимних бомбувань», наслідками яких була велика кількість жертв серед цивільних, Росія допомогла силам Асада значно розширити контрольовану ними територію, зазначає автор.

«Бачачи, що ситуація в Сирії нині вилилась в перемир’я і посилюючи тиск на Європу, Москва вирішила, що може знову підняти ставки в Україні», – йдеться в статті Джона Гербста, який був послом США в Києві в 2003-2006 роках.

Видання World Affairs Journal опублікував блог американського політолога Олександра Мотиля про урядову кризу в Україні.

І він дає тим, хто хоче розібратися в ситуації в Україні, кілька порад. По-перше, не плутати поняття «криза уряду» і «криза в Україні».

«Уряди не є країнами, навіть коли вони абсолютистські, як у Франції Людовика XIV, чи фашистські, як в Росії Володимира Путіна. Україна є погано функціонуючою демократією, а це означає, що погано функціонуючі демократичні інституції не визначають долю всієї країни», – пише Мотиль.

По-друге, закликає автор, не треба думати, що відставка урядовців-реформаторів означає, що реформ взагалі не було або що реформи уповільнились. «Країна потребує більших змін, особливо у верховенстві права, де реформи були скромними. Але країна справді вже змінилася», – зазначає автор.

По-третє, не треба думати, що нинішня урядова криза некерована. «Міністри подають у відставки весь час, прем’єр-міністрів критикують завжди. Нинішня українська криза не є відмінною від низки криз в інших країнах. Часом все закінчується добре, часом – зле», – пише автор.

Також автор закликає не думати, що мова безнадії, розпачу, зневіри та зради, до якої вдаються українці, вкаже на вихід з кризи. Якщо все так безнадійно, тоді навіщо взагалі виробляти ефективну політику? Якщо всі можновладці – акули і зрадники, чому тоді не повернути Віктора Януковича і його злодіїв? – запитує Мотиль. «Це не до того, щоб сказати, щоб ми вдягли рожеві окуляри. Однак це до того, що стиль, яким українці окреслюють виклики, які попереду, впливає на те, як і чи вони будуть давати собі раду з ними», – зазначає автор.

Газета The New York Times пише про попередження, які американська влада дала енергетичним компаніям США щодо можливості кібернетичних нападів після того, як два місяці тому, одна з українських енергетичних компаній зазнала кібернетичної атаки.

Після всестороннього розслідування, американські слідчі дійшли висновку, що напад в Україні 23 грудня 2015-го, можливо, був першим прикладом виведення з ладу електромережі через кібернапад, хоча багато хто давно вже передбачав таку можливість раніше, зазначає газета, нагадуючи, що наприкінці минулого року в Західній Україні через кібернапад залишилися без світла 225 тисяч людей.

Видання пише, що американські представники ще не завершили повне вивчення обставин відімкнення від електроенергії частини України, але українські посадовці звинуватили росіян і сам напад був спробою залякати політичних лідерів України, що світло можна відімкнути в будь-який час.

«Але після перших повідомлень про кібернапад у грудні, представники американської розвідки зосередились на ймовірності того, що такий напад був здійснений російськими військовими або «патріотичними хакерами», які діяли за їхньої вказівкою», – пише газета.

Експерти з питань кібербезпеки вважають український напад уроком, нагодою, аби звернути увагу американських компаній щодо вразливості їхніх власних систем, зазначає The New York Times.