Захід закликав Порошенка уникнути краху уряду (світова преса)

«Тиждень тому президент Порошенко твердо вирішив усунути Яценюка, який на посаді прем’єра забарився з реформами»

Світова преса обговорює провал Верховною Радою України резолюції про недовіру Кабінетові міністрів Арсенія Яценюка. Це, на думку західних журналістів, може поглибити політичну кризу в Україні та спричинити дочасні парламентські вибори в Україні. Західні ЗМІ також звертають увагу на обговорення Єврокомісією нових правил щодо газопостачання у відносинах між Євросоюзом та країнами, які не є членами співдружності.

Агентство Bloomberg пише, що політична нестабільність в Україні, яка посилилася через невдалу спробу оголосити вотум недовіри прем’єр-міністру Арсенію Яценюку, поставила під загрозою правлячу коаліцію.

Партія колишнього українського прем’єра Юлії Тимошенко «Батьківщина» вийшла з коаліції, а ще одна коаліційна сила «Самопоміч» у середу бойкотувала засідання парламенту. Ці політичні сили назвали голосування за відставку уряду Яценюка «політичним театром», йдеться у статті.

Журналісти Bloomberg зазначають, що попри те, що ці дві політичні сили контролюють лише 45 із 450 місць у Верховній Раді, їхній вихід з парламентської більшості посилить перспективу дочасних парламентських виборів в Україні.

У статті Bloomberg підсумовується, що політичне напруження в Україні ставить під загрозу надання цій країні допомоги міжнародними фінансовими інституціями на суму 17,5 мільярда доларів.

Про голосування у Верховній Раді України пише і старший науковий співробітник Atlantic Council Адріан Каратницький у статті для видання Politico. Він зазначає, що упродовж двох тижнів складалося враження, що українські лідери були готові ввергнути політичну кризу в Україні, коли вона зіштовхнулася з економічними проблеми на тлі російської агресії. У статті мовиться, що здавалося, що у вівторок партія президента України Петра Порошенка здобуде перемогу, але їй не вдалося набрати у парламенті достатньо голосів, щоб відправити у відставку уряд Арсенія Яценюка.

Що ж сталося? Тиждень тому президент Порошенко твердо вирішив усунути Яценюка, який на посаді прем’єра забарився з реформами, часто вдаючись до фаворитизму і надавав ренту бізнесам ключових олігархів, зазначається у статті.

Однак, як пише автор Politico, надійні джерела у західних столицях і Києві підтвердили, що лідери США і ЄС поставилися до цього несхвально і висловили українському президенту два побажання. Перше – включити до складу Кабінету міністрів побільше професіоналів і реформаторів. Друге – уникнути краху уряду і нових парламентських виборів.

У статті Politico мовиться, що західні лідери, які організували для України антикризову допомогу у розмірі 27,5 мільярда доларів, заявили Порошенку, що якщо в українському уряді передбачаються зміни, президент мусить гарантувати, що вони забезпечать стабільність.

Іншими словами, пише автор Politico, Захід не дав би нової фінансової допомоги, яка надзвичайно буде потрібна українській економіці на початку квітня.

Західні лідери висунули ці вимоги не тому, що підтримують Арсенія Яценюка, а тому, що знають, що період політичної невизначеності може розхитати підтримку подальших санкцій проти Росії. «Навіщо нашим економікам йти на жертви заради України, якщо її лідери самі не хочуть йти на економічні жертви», – сказав автору статті чиновник, який займається українсько-європейськими справами у Брюсселі.

Брюссельське видання EU Observer інформує, що Єврокомісія хоче врегульовувати всі нові газові деталі з країнами-постачальниками, які не є членами Європейського союзу, щоб запобігти енергетичній кризі, яка була у 2009 році.

Згідно з цими пропозиціями, члени співдружності будуть змушені ділитися деталями майбутніх угод з країнами, які не є членами ЄС щодо ціни на енергоресурси, максимальних денних об’ємів постачання та умов для припинення постачання.

Журналісти EU Observer зазначають, що чиновники ЄС випустять «рекомендації» для країн-членів, згідно з якими вони муситимуть дотримуватися цих правил, або ж ризикуватимуть потрапити до Європейського суду в Люксембурзі.

Єврокомісія закликала дотримуватися цих правил і щодо контрактів з приватними компаніями, якщо ця компанія постачає щонайменше 40% палива країні.

«Щоб запобігти кризі постачання газу, національної політики замало», – сказав єврокомісар ЄС у справах енергетики Міґель Аріас Канете, представляючи ці правила.

Говорячи про російське вторгнення в Україну, Канете зазначив: «Політичне напруження на наших кордонах є чітким нагадуванням, що проблема просто не зникне».

EU Observer нагадує, що перша газова криза сталася у 2004 році, коли Росія через комерційну суперечку припинила постачання газу до Білорусі. Це саме, пише видання, сталося у 2006 і 2009 роках, коли Росія припинила постачати газ через Україну. Це спричинило кризу у Болгарії, яка є цілком залежною від російського палива.

Журналісти EU Observer наголошують, що попри ситуацію в Україні, Росія наразі веде переговори щодо подвоєння потужностей газопроводу «Північний потік» до Німеччини, шляхом добудови ще однієї гілки. Але Єврокомісар Канете вважає, що проект газопроводу «Північний потік-2» став «надзвичайно політизованим» після того, як східні і південні країни ЄС звинуватили Німеччину у порушення солідарності Євросоюзу.