Сепаратисти посилюють репресії через стан соціального бунту?

Ілюстраційне фото (©Shutterstock)

«На підконтрольних бойовикам територіях 79 «місць несвободи» – правозахисниця

На підконтрольних угрупованню «ДНР» територіях посилюються репресії. Лише в останні дні сепаратисти затримали вченого-релігієзнавця Ігоря Козловського і місцеву волонтерку Марину Черенкову. Ці люди не були політичними діячами, не робили публічних заяв. Утім, вважають правозахисники, бойовики взялися «закручувати гайки», переслідують навіть людей із нейтральною позицією, аби не допустити соціального бунту.


Засновницю волонтерського руху «Відповідальні громадяни» Марину Черенкову утримують у підвалах так званого «міністерства державної безпеки» угруповання ДНР», зв’язку з нею немає. Про це Радіо Свобода повідомив інший активіст цієї організації Енріке Менендес, посилаючись на неофіційні джерела.


Черенкову, яка опікується розподілом гуманітарної допомоги на території окупованих районів Донбасу та є депутатом Донецької обласної ради від Партії регіонів, викрали невідомі ввечері 29 січня. Лише в понеділок, 1 лютого, її мама та волонтери змогли подати заяву про зникнення активістки до «поліції» та «прокуратури» угруповання «ДНР». Також зареєстрували звернення в Комітеті з прав людини.

Енріке Менендес

«Скрізь отримали відмітку, що в нас ці заяви прийняли. З неофіційних джерел нам відомо, що вона перебуває в «міністерстві державної безпеки». І що звинувачення базується на співпраці з міжнародними організаціями», – говорить Менендес.

Родина ще одного затриманого – місцевого президента Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних відносин Ігоря Козловського – також подала заяву про його зникнення. Вченого взяли в заручники у його власній квартирі 28 січня, коли він перебував у Донецьку через проблеми зі здоров’ям сина.

Він не займався нічим, що можна інкримінувати як злочин – племінник Козловського

За словами його племінника Дениса Козловського, про випадок викрадення вже повідомили ОБСЄ, ООН та Червоний Хрест. Також родина зв’язалась із адвокатом, який має «акредитацію ДНР» та готується робити все необхідне, аби звільнити Ігоря. Випадок став досить резонансним, адже багато колег, учнів та друзів вченого, дізнавшись про те, що сталось, почали через особисті зв’язки сприяти його звільненню. Зокрема, російські вчені-колеги та низка релігійних організацій готують відповідне звернення, каже Денис.


За словами Дениса Козловського, його дядько ніколи не був активістом, не робив політичних заяв, хоч і відстоював проукраїнську позицію. Раніше дружина вченого Валентина говорила, що формальною причиною для затримання стало «неправильне листування у Фейсбуці».

«Він же людина, яка вела, в першу чергу, наукову діяльність. Якби я знав, що могло стати приводом, проте я не знаю, хоча постійно з ним спілкувався, був на зв’язку. Але я точно знаю, що він не займався нічим, що можна було б інкримінувати навіть із точки зору «ДНР» як злочин», – каже племінник.

Угруповання закручує гайки через страх соціального вибуху – Мацука

Олексій Мацука

Ні Черенкову, ні Козловського не можна назвати проукраїнськими активістами, які заважали ватажкам «ДНР». Утім, їхнє викрадення свідчить, що угруповання почало закручувати гайки через страх соціального вибуху. Так вважає журналіст Радіо Свобода, ведучий телевізійної програми «Донбас.Реалії​» Олексій Мацука. Зокрема, він вказує на те, що у підконтрольних сепаратистам районах частішають заклики до страйку через невиплату зарплат шахтарям. А спроба невідомими підірвати пам’ятник Леніну в центрі Донецька у ніч із 26 на 27 січня є, ймовірно, лише формальним приводом для посилення репресій.

«І найголовніша причина цього всього, що почали закручувати гайки всім інакомислячим узагалі. І намагаються показати представники угруповання «ДНР», що всі, хто висловлюватиме незадоволення – потраплять до каральних органів, іншими словами, «у підвали», – говорить Мацука.

На підконтрольних бойовикам територіях 79 «місць несвободи» – правозахисниця

«Бойовики від самого початку захоплення влади застосовували терор як метод контролю над цивільним населенням», – говорить Олександра Матвійчук із Центру громадянських свобод.

Олександра Матвійчук

«Зараз бачимо випадок із двома досить відомими людьми, знову почався сплеск розмов, але постійно щось відбувається на цих територіях – менш відомі люди стають жертвами», – говорить правозахисниця.

На думку Матвійчук, за останні місяці переговори про звільнення полонених зайшли у глухий кут. Наприклад, обговорення щодо звільнення журналістки Марії Варфоломеєвої, яку утримує угруповання «ЛНР» уже рік, не дають результату.

132 лише офіційно відомих заручники, серед яких і військові, і цивільні люди, залишаються в руках бойовиків на територіях, які на даний момент Україна не контролює. За даними Центру громадянських свобод, там налічується 79 «місць несвободи», де людям, подібним до Черенкової та Козловського, завдають катувань, що є порушенням міжнародного права.


На цю ж тему:

31.01.2016
Із чим насправді пов’язані репресії на окупованих територіях?

На окупованій частині Донеччини угруповання «ДНР» затримало кількох осіб і проводить обшуки у членів українських громадських об’єднань далі