Напад у Туреччині: підозрюють «Ісламську державу»

Силовики на місці вибуху в центрі Стамбула. 12 січня 2016 року

Десять іноземців загинули внаслідок вибуху, який влаштував смертник у туристичному серці Стамбула, п’ятнадцять людей поранені

Десять іноземців загинули внаслідок вибуху, який влаштував смертник у туристичному серці Стамбула, найбільшого міста Туреччини. Серед загиблих і поранених більшість – громадяни Німеччини. Влада заявляє, що нападник був із Сирії. Відповідальності за напад наразі ніхто на себе не взяв, але припускають, що це справа рук ісламістів.


Серед десяти загиблих – дев’ять німців і один громадянин Перу, серед 15 поранених більшість теж громадяни Німеччини та інші іноземці. Такі повідомлення про наслідки вибуху, який влаштував смертник у Стамбулі, на майдані Султанахмет – посеред історичних кварталів найбільшого міста Туреччини, біля славнозвісної Блакитної мечеті й неподалік величного храму Айя-Софія і палацу Топкапи. За цими повідомленнями, з поранених двоє перебувають у серйозному стані.

Your browser doesn’t support HTML5

У центрі Стамбула стався вибух (відео)


Туреччина є популярним місцем для туристів також і з України. Але, як повідомив генеральний консул України у Стамбулі Василь Боднар, за інформацією відділу міжнародних зв’язків поліції Стамбула, громадян України немає серед загиблих чи потерпілих унаслідок вибуху.

Місце вибуху відразу оточила поліція – були побоювання, що там можуть здійснити і другий вибух. Турецькі телеканали показували тіла й частини тіл на місці події, але були змушені припинити пряму трансляцію через заборону, яку запровадила влада Туреччини. Цей крок викликав критику і звинувачення в цензурі.

Про загибель і поранення внаслідок нападу групи німців відразу повідомили канцлера Німеччини Анґелу Меркель. А вона, виступаючи на прес-конференції в Берліні, заявила про теракт у Туреччині так: «Ми повинні усвідомити, що сьогодні був уражений Стамбул, але раніше вже були уражені Париж, Туніс, та й Анкара. Це означає, що міжнародний тероризм сьогодні знову показує своє жорстоке людиноненависницьке обличчя».

Канцлер Німеччини Анґела Меркель під час прес-конференції у Берліні. 12 січня 2016 року

За словами канцлера, нині важливо рішуче виступити проти тероризму і покласти йому край.

Анкара: нападник був із Сирії і, можливо, член «Ісламської держави»

Влада Туреччини оголосила, що за рештками тіла встановила особу нападника. Прем’єр-міністр Реджеп Тайїп Ердоган заявив: «Я рішуче засуджую терористичний напад на майдані Султанахмет у Стамбулі, який здійснив смертник походженням із Сирії».

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган під час виступу в Анкарі. 12 січня 2016 року

А віце-прем’єр-міністр Нуман Куртулмуш уточнив: «Встановлено, що нападником-смертником був громадянин Сирії 1988 року народження. Нині триває необхідна для розслідування робота». За його словами, нападник прибув до Туреччини нещодавно, і він не був у списках підозрюваних бойовиків.

Прем’єр-міністр Ахмет Давутоглу, зі свого боку, стверджував, що, як було встановлено, нападник був членом угруповання «Ісламська держава».

Перший напад «Ісламської держави» в Туреччині?

Відповідальності за напад іще ніхто на себе не взяв.

Останніми місяцями терористичні напади в Туреччині здійснювали різні сили – і курдські сепаратисти, і лівацькі екстремісти, і ісламістські угруповання. Але найрадикальніше з них, «Ісламська держава», досі ще не здійснювало нападів у Туреччині.

Вибух у Стамбулі (фотогалерея)


Якщо дані про причетність «Ісламської держави» до нинішньої події підтвердяться, це може означати, що угруповання вирішило взятися за війну проти Туреччини. Анкара, зі свого боку, вже давно є членом міжнародної коаліції під проводом США, що бореться з цим угрупованням у сусідніх Сирії й Іраку: Туреччина надає свої військові аеродроми для літаків країн коаліції і сама бере участь у повітряних ударах по цілях ісламістів у цих країнах.