Київ – Події в Україні – від Революції гідності і воєнної агресії Росії і дотепер – спричинили серйозні зміни на європейському континенті. В окупованому Росією Криму і на воєнних полях Донбасу змінюється як система європейської безпеки й «обличчя» Європи, так і, перш за все, сама Україна. У різних міжнародних рейтингах Україна фігурує як держава, де корупція є правилом, а не винятком, де пробуксовують економічні реформи, але разом з тим рейтинги показують Україну як країну з потужним людським капіталом і громадською активністю.
За підсумками 2015 року, Україна опинилась серед так званих «крихких держав», де корупція є не винятком, а правилом. Такими є дані міжнародних рейтингів, які оприлюднила група незалежних експертів і журналістів у рамках проекту «Україна у міжнародних рейтингах».
Координатор проекту, головний редактор інтернет-видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва-Боровик повідомила, що наведені у проекті показники відображають, як змінюється Україна після Майдану і наскільки ефективні українські державні інституції. Рейтингові агенції порівнюють цьогорічну ситуацію в Україні з даними, які були 2-3 роки тому.
В економічних рейтингах Україна погіршила або ж не покращила свої позиції, порівняно з минулим роком, і це свідчить, серед іншого, про те, що реформи йдуть повільноСевгіль Мусаєва-Боровик
«В економічних рейтингах Україна погіршила або ж не покращила свої позиції, порівняно з минулим роком, і це свідчить, серед іншого, про те, що реформи йдуть повільно. Щодо суспільства Україна у міжнародному рейтингу посідає достатньо високі позиції. У нас є проблеми у боротьбі з корупцією, Україна не вирвалася з пулу корумпованих країн, в якому перебувала ще два-три роки тому, і після Майдану ситуація суттєво не змінилась», – повідомила Мусаєва-Боровик.
Куратор громадських проектів Володимир Кадигроб зазначає, що як і напередодні Майдану, так і зараз корупція у державних органах, олігархічна економіка тощо «утримують» Україну у групі найбідніших держав Європи.
За рівнем економічного розвитку Україна перебуває поруч з Сейшелами, Азербайджаном, Вірменією, КолумбієюВолодимир Кадигроб
«На сьогодні за рівнем економічного розвитку Україна перебуває поруч з Сейшелами, Азербайджаном, Вірменією, Колумбією. Це – корумповані країни з контролем держави над економічними процесами. І як би ми не хотіли бачити себе поруч з розвиненими країнами, наразі рейтинги показують, яке місце ми посідаємо у міжнародному сприйнятті», – каже Кадигроб.
Україна «підскочила» у царині захисту прав та освіти
Тим не менше, Україна посідає високі рейтингові місця у галузі освіти та інновацій, а за останні два роки (фактично після Революції гідності) країна піднялась у рейтингах у царині захисту людських прав і свобод. Так, за рейтингом міжнародної правозахисної організації Freedom House Україна піднялась у рейтингу (7 балів – найгірший показник, а 1 бал – найкращий) з 3,5 до 3 балів. Але при цьому в Україні другий рік поспіль погіршується ситуація зі свободою слова в інтернеті, про що свідчать дослідження Freedom House у поточному році, які експерти організації оприлюднили наприкінці жовтня.
Щоправда, керівник Української гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров у цьому контексті зауважив, що рейтинги враховують ситуацію у мирній частині України. Тому що на окупованих територіях Донбасу і в анексованому Росією Криму ситуація із захистом прав людини катастрофічна.
В окупованому Криму знову, як і за радянських часів, брутально дискримінують кримськотатарський народ, який окупаційна влада намагається розчинити або вичавити з півостроваЄвген Захаров
«В окупованому Криму знову, як і за радянських часів, брутально дискримінують кримськотатарський народ, який окупаційна влада намагається розчинити або вичавити з півострова. Ті, хто виступає за єдину Україну, змушені виїжджати з Криму. Перед релігійними громадами стає дуже важкий вибір – або взяти російські паспорти і перереєструвати громади, або кинути свої церкви і знову іти в дисиденти. Також у Криму не вщухає хвиля нападів і вбивств. Ще гірша у цьому сенсі ситуація на сході країни, на тих територіях, які опинились під контролем «ДНР» і «ЛНР», – повідомив журналістам Захаров.
Ще одна новина від міжнародних експертів стосується оцінки обороноздатності України. Так, останні два роки американське видання Business Insider підвищує рейтинг Збройних сил України, які на сьогодні перебувають у двадцятці з 35 найпотужніших армій світу. Наразі українські Збройні сили обігнали армії Ірану, Саудівської Аравії, Таїланду.
В європейців Україна асоціюється з війною – результати досліджень
Що думають про Україну і з чим її асоціюють мешканці країн-членів Євросоюзу, з’ясував Інститут світової політики у рамках опитувань, проведених у найбільших європейських державах (Німеччині, Франції, Великій Британії, Польщі, Іспанії та Італії). Виявилось, що у більшості європейців образ України викликає негативні асоціації – це війна, бідність, Росія.
Нейтральні або позитивні асоціації поділяє незначна кількість пересічних жителів досліджуваних країн, каже експерт Інституту світової політики Катерина Заремба. Водночас, за її словами, більшість європейців співчувають українцям, а також підтримують боротьбу України проти російської агресії.
30 відсотків європейців вважають, що Україні варто надати членство в Євросоюзі, щоб захистити державу від нових зазіхань РосіїКатерина Заремба
«30 відсотків європейців вважають, що Україні варто надати членство в Євросоюзі, щоб захистити державу від нових зазіхань Росії. І лише 14 відсотків опитаних переконані, що при цьому варто брати до уваги думку Росії. Відмовляють Україні у членстві в Євросоюзі не більше одного відсотка опитаних нами мешканців ЄС», – розповіла експерт у розмові з Радіо Свобода.
За її словами, варто відзначити, що більшість опитаних європейців переконані: без подолання корупції та олігархії перспектива членства для України є малоймовірною. Європейці вважають ці проблеми вирішальними для європейської інтеграції держави. На думку експертів, такі очікування жителів Польщі, Франції чи Італії не відрізняються від очікувань самих українців.
На цю ж тему:
«Україна – це Європа, і так має бути завжди» – шведська журналістка
«Нині важливо, щоб українці показали, що вони хочуть стати справжніми європейцями. І байдуже, що говорить з цього приводу Москва» – британський політолог далі