Судовий марафон у справі Корбана

Геннадій Корбан у залі засідань Дніпровського районного суду міста Києва, 28 грудня 2015 року

Рішення про зміну запобіжного заходу лідеру партії «Укроп» не можуть ухвалити майже добу

Київ – Майже добу триває судовий розгляд у справі про запобіжний захід лідеру партії «Укроп» Геннадію Корбану. Між бійцями спецпідрозділу СБУ та прихильниками очільника «Укропу» із числа народних обранців прямо в судовій залі сталася сутичка. Після неодноразових конфліктів, що ставалися в ході процесу, суддя задовольнив клопотання вести процес у закритому режимі. Натомість адвокати заявили відвід судді.

Сутичка сталася після того, як суддя ухвалив рішення розглядати справу в закритому режимі. Оскільки прихильники Корбана відмовилися залишати зал, то, очевидно, бійці спецпідрозділу СБУ – люди в масках без розпізнавальних знаків – намагалися чи то виштовхати людей із зали, чи то вивезти Геннадія Корбана із зали суду, аби провести закритий процес в іншому приміщенні.

Процес також відбувається в дуже конфліктній атмосфері. Зокрема, депутат Андрій Денисенко кинув пляшкою у суддю Миколу Чауса. Мало не доходило до бійок між прокурором та депутатами.

Відео з Youtube-каналу «Укроп»

Суддя і підсудний – заручники ситуації

Колишній очільник громадсько-консультативної ради при Генпрокуратурі Володимир Бойко вважає, що першопричина спроби змінити запобіжний захист для Геннадія Корбана полягає в небажанні адвоката Андрія Богдана, який захищає Геннадія Корбана, відмовитися від 74-го місця в списку «Блоку Петра Порошенка». Адже в разі, якщо хтось із депутатів складе повноваження, саме Андрій Богдан отримає депутатський мандат.

«Це треба знати Петра Олексійовича, для якого це стало справою принципу. Він розглядає «Блок Петра Порошенка» як власність, якою він керує»,– вважає Володимир Бойко.

Сам суддя Чаус перебуває в процедурі звільнення за порушення присяги судді
Володимир Бойко

Специфічний перебіг процесу зумовлений. Зокрема, й тим, що суддя Микола Чаус перебуває у непростій ситуації.

«Сам суддя Чаус перебуває в процедурі звільнення за порушення присяги судді. Його б уже мали звільнити, але він подав на Вищу раду юстиції заяву про перенесення розгляду у зв’язку із важкою хворобою. Але раптом у Чауса різко покращується здоров’я, і він бере цю справу!» – каже Володимир Бойко.

Your browser doesn’t support HTML5

Народні депутати розповідають про нічну бійку в суді над Корбаном (відео)

Особливості політичного загартовування

Процес набув великої політичної ваги – до суду прибули не лише позафракційні депутати-«укропівці», а й парламентарі з «Батьківщини», Радикальної партії, «Самопомочі». Також підтримати Геннадія Корбана прийшов колишній народний обранець та дисидент радянських часів Степан Хмара.

Кажучи про політичні наслідки, експерти зазначають, що такий розвиток подій сприяє популярності «Укропу» і дискредитує владу.

Зусиллями Генпрокуратури, з одного боку, й адвокатів, з іншого, формується образ хоч і хворого, але незламного борця
Євген Магда

«Зусиллями Генпрокуратури, з одного боку, й адвокатів, з іншого, формується образ хоч і хворого, але незламного борця. Хоча, чесно кажучи, я більше звик до того, що політичні лідери формуються в дещо інших умовах, а не шляхом втрати свідомості й медичного втручання», – каже політичний експерт Євген Магда.

Також, на його думку, за такого розвитку ситуації народні обранці навряд чи погодяться скасувати депутатську недоторканність.

Судовий розгляд – між політикою та медициною

Генеральна прокуратура зажадала зміни запобіжного заходу для Геннадія Корбана: з домашнього арешту на тримання під вартою. На думку прокурорів, під домашнім арештом лідер «Укропу» зловживав своїми правами та умисно затягував слідство.

Захист наполягає, що Геннадію Корбнау зробили операцію, тому він потребує госпіталізації і не може перебувати на судовому процесі. Натомість Генпрокуратура передала суду висновки лікарів клініки ім. Амосова про те, що лідер партії «Укроп» Геннадій Корбан здоровий і може брати участь у судовому засіданні про зміну йому запобіжного заходу. Проте адвокати Корбана висловили недовіру лікареві, який надав такі висновки.

Микола Чаус

Після того, як присутні в залі суду лікарі констатували погіршення самопочуття Геннадія Корбана суддя постановив надати йому необхідну допомогу на власний розсуд. Однак силовики не випустили машину за територію суду, а суддя зачинився в кабінеті і не втручався в ситуацію. Відтак адвокати хотіли оголосили відвід судді. Проте суддя натомість задовольнив прохання обвинувачення про закритий розгляд справи.

Адміністрація президента просто хоче всім нам зухвало показати, хто в цій країні господар
Оксана Томчук

«Думаю, що зараз адміністрація президента просто хоче всім нам зухвало показати, хто в цій країні господар. Хочу звернутися до пана Порошенка як до гаранта Конституції. Пане Порошенко, сьогодні ви вмерли як президент, ви не гарант Конституції», – заявляє адвокат Оксана Томчук.

Вперше Геннадія Корбана затримали 31 жовтня. Його звинувачують у причетності до захоплення представника влади, незаконному заволодінні транспортним засобом, а також у створенні організованого злочинного угруповання.

Про перипетії судового засідання щодо зміни запобіжного заходу лідеру партії «Укроп» Геннадію Корбану йшлося в ефірі «Ранкової Свободи». Фрагменти ефіру можна послухати нижче:

Your browser doesn’t support HTML5

Судовий марафон у справі Корбана 1

Your browser doesn’t support HTML5

Судовий марафон у справі Корбана 2