Запоріжжя – Друкарська і швейна машинки, кришталеві сервізи, фотоапарати, шкільна форма, сітка зі скляними пляшками з-під молока – колись типові предмети повсякдення періоду СРСР, а зараз експонати музею побуту радянської доби. Такий відкрили в одному з університетів Запоріжжя. Навіщо потрібен такий музей навчальному закладу, з’ясовувало Радіо Свобода.
Your browser doesn’t support HTML5
Запорізький національний університет. Історичний факультет. Тиждень тому тут відкрили музей радянського побуту. Студентка Анна Супрун брала участь у створені експозиції. Показує швейну машинку, яку передала до музею.
«Її можна відкрити, там є корпус сталевий і вона ховається під дерев’яним корпусом. Мабуть, деякі з цих речей присутні в кожному будинку. В більшості вони стандартні. Є тут сервіз 19-го століття, це було справді якоюсь новизною, самобутністю. Його було цікаво побачити, торкнутися. Він створює власну атмосферу», – каже студентка.
«Це просто дослідницька робота»
Над створенням музею працювали студенти-історики: шукали предмети побуту радянської доби, описували їх, формували експозицію в одній з аудиторій факультету. За півтора року назбирали близько тисячі експонатів. Усе робили у вигляді практичних занять з музеєзнавства. Куратор робіт, доцент кафедри новітньої історії України Тетяна Грушева запевняє: при створенні експозиції виключили будь-який політичний чи ідеологічний підтекст.
Часто батьки приходили, просили особисті речі виставити. Говорять, що це частинка їхньої родини, яку хочуть залишити для історіїТетяна Грушева
«Показуємо як жили батьки, бабусі-дідусі наших же студентів, тому це зацікавило: почали приносити речі з задоволенням, самостійно, – розповідає викладач. – Дуже часто батьки приходили, просили особисті речі виставити. Говорять, що це частинка їхньої родини, яку хочуть залишити для історії».
Студентка Анастасія Пруненко також брала участь у створенні музею. Каже, для неї це не більш ніж наукова робота, адже на факультеті вже є Музей етнографії півдня України.
«Це вклад безпосередній в розвиток нашого факультету, це вже другий музей на нашому поверсі, тому поки що позитив отримуємо. Але нині у країні декомунізація проходить – цей вектор теж зачіпаємо і не хочемо повернути ті часи назад, ні в якому разі. Це просто дослідницька робота», – наголошує студентка.
«Ми не розраховували на таку зацікавленість»
Втім, музей радянського побуту став справжнім об’єктом для паломництва з боку ЗМІ. Заступник декана історичного факультету Роман Молдавський разом з колегами здивований такою увагою медіа.
«Відкриття цього музею радянського побуту стало, як на мене, чи не головною подією минулого тижня не лише для Запоріжжя, а й для України. Нам дуже дивно таке спостерігати, бо насправді ми не розраховували на таку зацікавленість. І швидше за все, це викликане певною заполітизованістю тих журналістів, які до нас приходили. Найбільш неоднозначна реакція та перекручування коментарів якраз відносяться до тих видань, які тут не були», – зазначив заступник декана.
На факультеті планують використовувати створений музей як навчальну аудиторію під час практичних занять з новітньої історії України та історії культури.