Окуповані території України поринули у хаос (світова преса)

«Ситуація на підконтрольних сепаратистам територіях на сході України відображає занепад життєвих стандартів, а відчай стає дедалі сильнішим» – O Globo (Бразилія)

Британське щоденне видання The Independent зустрілось у Москві з колишнім міністром уряду Януковича, який втік з України, Олександром Клименком і пропонує його погляд на деякі моменти того, що відбувалося і відбувається в Україні. Одне з найбільших видань Бразилії O Globo пише про долю молоді на окупованих сепаратистами територіях на сході України, на прикладі 28-річної Ірини Філатової, яка працює бухгалтером. Найпопулярніший часопис Фінляндії Helsingin Sanomat пише про застаріле військове обладнання, якe надсилають США до України.

Британський часопис The Independent надрукував статтю «Олександр Клименко: український міністр-утікач каже, що звинувачення проти нього є відплатою за певні інтереси».

«Чоловік, який розслідував діяльність компаній, звинувачених у корупції, включно з компанією нинішнього президента, який втік до Росії, перебуває y списку санкцій ЄС. Він вважає, що йому мстяться олігархи однієї з найкорумпованіших і найнеефективніших економік Європи», – мовиться у підзаголовку матеріалу.

Кореспондент видання у Москві Кім Сенґупта пише, що колишнього міністра доходів і зборів України, за режиму Віктора Януковича, 35-річного Олександра Клименка, який втік до Москви, звинувачують у корупції та організації насильства в Україні. Клименка також було внесено до списку санкцій Євросоюзу на вимогу постреволюційного уряду України, що означає, як пояснює британське видання, що Клименко ризикує своїми статками і не може подорожувати до країн ЄС. Отож, нині він вирішив боротися зі звинуваченнями проти нього.

«Це ніщо інше, ніж політичне переслідування, спрямоване на те, аби мене деморалізувати. Це відплата з боку тих, які мають певні інтереси, перебуваючи нині при владі», – сказав Клименко кореспондентові британського часопису.

Видання пише, що ті, хто переслідує колишнього міністра Клименка, за словами самового втікача, включають нинішнього прозахідного президента Порошенка, чия кондитерська корпорація «Рошен» була серед низки компаній, діяльність яких розслідував Олександр Клименко. Як додає британський часопис, сам Клименко, родом зі сходу України, а саме з Макіївки, наполягає, що вірить у єдину Україну, і не бажає, щоб Донбас, де відбувається сепаратистський заколот, відділявся від України. Він також додає, що підтримує мінські угоди.

The Independent далі додає, що сам Клименко має фінансову освіту і його власний бізнес включав комерційну нерухомість, пакування та друкарство. Клименко наполягає, що не був проти Заходу, натомість продуктивно працював з Міжнародним валютним фондом щодо реформи української системи оподаткування, запросивши бухгалтерську фірму PWC, як радника міністерства, який він очолював. У процесі своєї роботи, як стверджує Клименко, він нажив доволі впливових ворогів, які нині бажають усунути його від політики, висунувши проти нього, на його думку, невиправдані звинувачення. Як він каже, його намагання очистити своє ім'я отримали підтримку внаслідок нещодавнього рішення Європейського суду, який ухвалив постанову, що Рада Європи припустилась помилки, занісши до санкційного списку ще одного колишнього українського чиновника Андрія Портнова, що було зроблено лише на підставі листа від керівництва з Києва, у якому Портнова звинувачували у шахрайстві.

Клименко стверджує, що був лише технократом в уряді Януковича, і не був наближеним до екс-президента, якого було усунуто від влади після подій на Майдані.

«Нова влада у Києві намагалась створити міф про те, що я був наближеною до Януковича особою. Але сам Порошенко мав хороший доступ до тодішнього керівництва. Останнього разу я бачив Януковича у лютому 2014 року. Я не бачив його у Росії, окрім як на телебаченні, коли він говорив про страусів. Думайте про це, що хочете. Чи він припустився помилок, маючи справу з Майданом? Так, ми всі припускаємось помилок. Тоді не було встановлено нормального діалогу», – заявив Клименко кореспондентові британського часопису.

The Independent продовжує, що Адміністрація президента Порошенка заявляє, що Клименка звинувачують у скоєнні серйозних злочинів, включно зі створенням підставних компаній, здирництві та відмиванні грошей. Кореспондент часопису в Москві пише, що в розмові за сніданком в одному з московських ресторанів, доволі кремезний, бородатий і життєрадісний Клименко дивувався, на яких підставах нинішнє українське керівництво звинувачує його у крадіжці 6 мільярдів гривень. Колишній міністр наполягає, що намагався створити прозору систему керівництва, риторично запитуючи насамкінець щодо того, наскільки прозорим є нинішнє українське керівництво.

«Відплата за персональні інтереси»

Шанований бразилійський часопис O Globo містить матеріал «На сході України немає майбутнього для молоді». На прикладі 28-річної Ірини Філатової, яка працює бухгалтером, часопис розповідає про те, з чим стикаються молоді люди (разом зі ще 3 мільйонами місцевого населення на Донбасі) у зоні так званого «замороженого конфлікту». Бразилійський часопис пише, що території Луганщини та Донеччини, які підконтрольні проросійським сепаратистами, дрейфують, як крига в океані, опинившись у глухому куті, що, за словами місцевої мешканки Ірини, виснажує її, її друзів та багатьох молодих людей як емоційно, так і економічно.

Газета, утім, додає, що якою б складною не була ситуація, у якій намагається жити 28-річна Ірина, існують інші, значно складніші випадки у людей, на яких вплинув збройний конфлікт та його наслідками на сході України. У тій частині підконтрольних бойовикам територій є люди, які живуть у зруйнованих внаслідок ракетних та аритилерійських обстрілів будинках. При тому, що насувається довга, холодна зима. Часопис зазначає, що найбільше від конфлікту потерпають діти та люди похилого віку. Майже не існує коштів, на які можна утримувати школи та платити заробітну плату вчителям. Та й багато людей просто виїхали з тієї зони. Брак харчів також постає щоденною реальністю, а голод є справжнім острахом для наймолодших.

Отже, ситуація, перед якою постала Ірина та інші фахові працівники того краю, чітко відображає раптовий занепад життєвих стандартів на сході Україні, де відчай стає дедалі сильнішим. Ірина каже, що її заскочила зненацька окупація її території сепаратистами. Її друзі та колеги розлетілися по всіх усюдах. Все пішло від поганого до найгіршого. Підконтрольні бойовикам території поринули у хаос, де мало кому зараз потрібні бухгалтери. Коли її компанію закрили, Ірина заробляла 750 американських доларів на місяць, це були непогані гроші в Україні. Нині вона отримує 85 доларів на місяць, працюючи бухгалтером у школі. Але за цю роботу Ірину змусили вступити до сепаратистської організації «Молода республіка», головними завданнями якої є здійснення заходів, які мають старі комуністичні порядки, наприклад, марширування вулицями з прапорами у вихідні.

Все це для 28-річної жительки підконтрольних сепаратистам територій є дуже депресивним. Майже вся молодь виїхала звідти. Залишились лише люди середнього та похилого віку. Там більше немає життя, пише часопис і нагадує, що війна між так званими «ДНР» і «ЛНР», підтримуваними Росією, та українським урядом, розпочалась у квітні 2014 року, раптово ставши жорстокою та інтенсивною. Далі часопис зазначає, що в усіх подібних «заморожених конфліктах» (Придністров'я у Молдові, Південна Осетія чи Абхазія у Грузії, а чи ж Нагірний Карабах в Азербайджані) чітко простежується рука Кремля. А це, як пише O Globo, у свою чергу стає на заваді входженню тих країн до НАТО, бо ж членство в Альянсі не можуть мати країни з невирішеними територіальними конфліктами.

«Справжній глухий кут для молоді»

Найбільший часопис Фінляндії Helsingin Sanomat оприлюднив статтю «Американське військове устаткування, надіслане в Україну, годиться на металобрухт». З посиланням на інформацію американського видання The Washington Post, кореспондент фінської газети Юссі Ніємеляйнен пише, що постачання застарілого американського військового обладнання прикро вразило українську сторону.

Видання наводить слова одного з неназваних українських військових, який каже, що коли американці надсилають українцям обладнання, не варто надсилати старий непотріб. Фінська газета повідомляє, що США надіслали в Україну ненаступальної зброї та устаткування на 250 мільйонів євро для допомоги у боротьбі з підтримуваними Росією бойовиками на сході України.

Часопис цитує американські військові джерела, які кажуть, що хотіли доправити військове обладнання для українського війська якомога швидше, беручи до уваги розвиток конфлікту, не маючи якогось специфічного бюджету для здійснення цього. На додаток, деякі з надісланих зі Сполучених Штатів видів військового устаткування і оборонних озброєнь призначалися для того, щоб слугувати запасними частинами для більш, сказати б, дієвих машин. Американські військові, як пише Helsingin Sanomat, також здійснюють вишкіл українських вояків на заході України.

Згідно з інформацією фінського видання, військове устаткування надсилається зі Сполучених Штатів в Україну з метою показати повну підтримку дій українського уряду і українських військових на сході України у протистоянні з підтримуваними і озброюваними Москвою проросійськими бойовиками.

«США були здивовані посиленням збройного конфлітку на сході України минулого року»