Досвід для України: як Прага вберегла старовинні фасади

Вигляд на Прагу

Сучасні балкони на історичних будівлях, криклива реклама та магазини замість культурних пам’яток – таких проблем Прага не має. На збереження старовинної архітектури щорічно витрачають понад мільярд доларів. Добудувати сучасний балкон на фасаді старого будинку – і мріяти не варто. У Празі за подібне – суворий штраф. Ще складніше буде отримати дозвіл на будівництво торговельного центру на місці культурної пам'ятки.

Уявіть, що ви купили квартиру в старому будинку і хочете перефарбувати стіну біля власного балкону в яскравий колір. Або ж вирішили надбудувати сучасний балкон в історичному будинку. У Празі це малореально – міська адміністрація присікає такий «авторський погляд» та старовинну архітектуру.

Your browser doesn’t support HTML5

Як Прага вберегла старовинні фасади


У Чехії налічується близько 40 тисяч пам’яток архітектури. Сам лише історичний центр Праги – під охороною ЮНЕСКО. За те, щоби пам’ятки не перетворювались на руїни та не зносились під будівництво торговельних центрів, відповідає в столиці ціла низка інституцій. Чи відновлювати ту чи іншу будівлю, вирішує Відділ відновлення пам’яток мерії Праги. А за власне реставрацію і будівельні роботи вже відповідає Інститут національної спадщини. Директор останнього, Онджей Шевтсу, розповідає, що відновлення історичних та культурних пам’яток у Празі відбувається безперервно.

Прага

«Немає статистики, скільки щороку витрачається на реставрацію Праги. Без сумніву, можна говорити про десятки мільярдів крон (1 крона = 95 українських копійок – ред.)», – говорить «головний реставратор» Праги.

Тут нічого не залишиться, якщо дозволятимуть будувати просто так – реставратор

Чи будуть реставрувати об’єкт, та за які гроші це робитимуть, дуже залежить від форми власності: для державної, церковної і приватної будівлі умови різні. За словами Шевтсу, для недержавних установ можуть виділяти дотації з бюджету Міністерства культури. Утім, перед тим, як отримати таку грошову допомогу від держави, власника старовинної будівлі чекають тривалі консультації та прийоми у чеських адміністративних установах.

Без аналогічного схвалення не можна і, наприклад, добудувати лоджію зі склопакетами в будинку 18-го сторіччя:

Всі подібні зміни для будівель треба гарно продумувати і поважати правила естетики – тільки тоді можна щось обговорювати
Онджей Шевтсу

«Якщо хтось прийде з подібною ідеєю – швидше за все, нічого з цього не вийде. Всі подібні зміни для будівель треба гарно продумувати і поважати правила естетики – тільки тоді можна щось обговорювати», – говорить директор Інституту національної спадщини.

Ще складніше буде знести культурну пам’ятку і збудувати на її місці, скажімо, торговельний центр. Без дозволу від Міністерства культури це неможливо, каже Шевтсу.

«Спочатку треба довести, що будівля не є пам’яткою, не має цінності. Також пояснити, що саме на її місці побудуєте. Це дуже цінна територія, і якщо дозволятимуть будувати просто так – через деякий час тут нічого не залишиться», – говорить він.

На неправильне паркування в Празі штраф може сягати 1/10 частини зарплатні

Саме старовинною архітектурою Прага приваблює туристів. І щоби зберегти цю атмосферу, частину центру міста зробили пішохідною. Допомагає магістрату міста визначати, де краще робити парковки, а де пішохідні зони, Чеська асоціація паркування. Це велике об’єднання волонтерів, що виконують роль своєрідного містка між водіями та владою.

Петр Горскі, один із активістів асоціації, розповідає, що дуже багато залежить саме від чиновників. Саме за магістратом останнє слово, чи стане та чи інша вулиця пішохідною. Утім, активісти проводять зустрічі і консультації з владою міста, аналізують, яке рішення буде практичнішим.

«У центрі Праги попит на паркування більший, тому і залишити машину тут коштує дорожче, ніж на околицях. Ціни різні, максимум – 120 крон за годину, а далі від центру вже 80 крон, на околицях – 60», – говорить активіст.

Прага. Грудень 2014 року

Незважаючи на те, що головна Вацлавська площа міста пішохідна, тут дуже багато машин, їм дозволяють заїжджати і паркуватись. Вздовж дороги стоять паркувальні автомати та поліцейські, які контролюють дотримання правил. Якщо водій паркується, не оплативши, – правоохоронці визначають розмір штрафу. Максимально поліцейський може оштрафувати на дві тисячі крон – це орієнтовно одна десята місячної зарплати чеха.

Якщо ж водій заїхав на пішохідну частину чи взагалі припаркувався на газоні – авто можуть навіть евакуювати на штрафмайданчик. У випадку ще серйозніших порушень можуть навіть викликати у відділення поліції.

Поліція контролює, щоб водії не заїжджали, наприклад, на центральну Вацлавську площу
Петр Горскі

За словами Петра Горскі, аби контролювати поведінку чеських водіїв, самого лише знаку на дорозі замало.

«Поліція контролює, щоб водії не заїжджали, наприклад, на центральну Вацлавську площу. Там пішохідна зона, тож роботи у них чимало», – пояснює він.

Реклама без неону та великих білбордів

Особливі вимоги і до реклами в центрі Праги, хоча її також багато, як і в українській столиці Києві. Наприклад, тут майже немає яскравого неону, не побачите і великих білбордів. Прес-аташе Асоціації операторів зовнішньої реклами в Чехії Марек Павлас розповідає, що максимальний розмір – чотири квадратні метри. Чеська влада вважає, що більшим рекламним площам просто не місце серед культурних пам’яток.

Донедавна розміщення реклами поза центром міста майже не регулювалось, говорить він. Як наслідок, є такі ділянки Праги, де «павутина з 10 білбордів поряд».

Собор святого Віта у Празі

«З боку міста був тиск, що нелегальна реклама негарно виглядає. Ми пропонували свою допомогу. Знаходили окремі місця, показували, яка саме з рекламних одиниць заборонена. Проте, останні 10 років місто діяло щодо цього дуже мляво», – говорить він.

За оцінками експертів, третина рекламних площ у Празі – нелегальні. Тож зараз Чехія напрацьовує новий, суворіший закон – реклами в місті поменшає.

Є також і звичні для України рекламні розтяжки, що закривають недобудовані чи невідреставровані будинки. Утім, діють обмеження: комерційна складова зображення не може бути більшою за 20%. Фактично, це означає, що реклама, наприклад, готелю чи магазину на таких банерах буде ненав’язливою, адже не займатиме весь простір.

«Частину грошей від оренди рекламного місця отримує власник будинка. Їх витрачають на реконструкцію
Марек Павлас

«Частину грошей від оренди рекламного місця отримує власник будинка. Їх витрачають на реконструкцію. Таким чином в Празі відновлюють багато красивих фасадів», – розповідає Павлас.

У 1993 році 8 квадратних кілометрів історичного центру Праги було занесено до переліку об'єктів світової культурної спадщини як єдиний об'єкт. також Прагу визнали найкомфортнішим містом для життя серед столиць Східної Європи за рейтингом Mercer.