У Росії тривають акції протесту водіїв великовантажних автомобілів, незадоволених «Платоном» – системою оплати проїзду федеральними трасами. Голова Комітету Держдуми Росії з транспорту Євген Москвичов у понеділок ввечері запропонував перевести дію системи «Платон» в тестовий режим. Про це він повідомив журналістам у Смоленську – одному з ключових для вантажоперевезень регіоні, транзитному пункті на шляху з Європи до Росії. Далекобійників тимчасові послаблення не влаштовують – вони вимагають повної відміни нового дорожнього податку.
Незважаючи на те, що після початку протестів влада погодилася тимчасово знизити тариф на проїзд для вантажівок масою понад 12 тонн з 3 рублів 73 копійок за кілометр до 1 рубля 53 копійок, далекобійники не відступають від вимоги повністю скасувати новий податок і планують відправитися з різних міст Росії маршем протесту на Москву. Серед учасників протестів є представники найрізноманітніших політичних поглядів, у тому числі, й антизахідної позиції. Налаштовані вони серйозно: якщо до кінця тижня влада не піде на поступки, протести можуть вийти на новий рівень.
У вівторок акції протесту далекобійників продовжилися в Санкт-Петербурзі, Самарі, Тюмені, Ульяновську та інших російських містах:
У понеділок протестувальників частково підтримав голова Ощадбанку Росії Герман Греф. Він виступав на з'їзді громадської організації малого та середнього бізнесу «Опора Росії», де заявив, що введення в дію системи «Платон» з безліччю «очевидних помилок» є неприпустимим. Греф, однак, одразу ж обмовився, що в цілому введення плати за проїзд фур федеральними трасами підтримує і вважає його таким, що відповідає європейській практиці.
Самі далекобійники і лідери профспілок водіїв вантажівок з різних регіонів Росії говорять не тільки про технічні збої, через які «Платоном» неможливо користуватися, а й про необхідність зовсім скасувати систему оплати проїзду. На сайті change.org опублікована петиція з такою вимогою, в якій перераховані п'ять основних аргументів на користь скасування «Платона»: інфляція, брехня влади про розміри доходів, які планується отримати за допомогою податку; розробка цієї системи в компанії, підконтрольній Ігорю Ротенбергу, синові мільярдера Аркадія Ротенберга, друга Володимира Путіна; неякісне будівництво доріг Росавтодором, який несправедливо перекладає відповідальність за псування дорожнього полотна на далекобійників; відсутність прозорого механізму розподілу отриманих у результаті його введення коштів.
Однак, більшість водіїв налаштовані рішуче і готові протестувати «до переможного». У Санкт-Петербурзі у вівторок відбулася чергова акція під назвою «равлик»: під час неї колона вантажівок рухається окружними автомагістралями зі швидкістю 10-20 кілометрів на годину. Після попереднього «равлика» багато водіїв були оштрафовані за порушення правил дорожнього руху. У неділю, 29 листопада, учасники протестів планують вирушити на своїх фурах до Москви.
Приїхати на своїх фурах до стін Кремля погрожують і далекобійники Дагестану – російського регіону, в якому в бізнес автомобільних вантажоперевезень традиційно залучена значна частина населення. Акції протесту далекобійників у Махачкалі не припиняються вже 10 днів. В інтернеті стрімко набирають популярність відеоролики, зняті 21 листопада журналісткою місцевого сайту «Чорновик» Баріят Ідрісовою на акції протесту далекобійників – їх переглянуло вже майже 200 тисяч осіб. На одному з відео місцевий житель порівнює Володимира Путіна з останнім російським імператором: «Робітники скинули владу Миколи Другого, тому що він не був з народом, ми можемо скинути і політику Путіна й Медведєва!»
Дагестан, за словами Баріят Ідрісової, став одним з епіцентрів протестів далекобійників з кількох причин: по-перше, тут одна з найвищих в Росії ставок транспортного податку, по-друге, в республіці автоперевезеннями займаються часом цілі села, жителі яких тепер втратять близько половини річного доходу від цього бізнесу.
Ще один ключовий для вантажних перевезень регіон Росії – Смоленська область, через яку в Москву та інші області йде потік вантажів з Європи та Білорусії. Незважаючи на те що траса М1 Москва – Мінськ є однією з найбільш облаштованих в Росії і є лідером за якістю дорожнього покриття, збереження якого покликана забезпечувати система «Платон», місцеві перевізники зараз змушені простоювати – рамки для зчитування даних встановлених у вантажівках бортових пристроїв тут не працюють, самих пристроїв у смоленському офісі «Платона» немає. За словами Сергія, водія вантажівки і власника невеликої транспортної фірми, без руху стоять і фури з інших країн, обсяги перевезень після введення системи оплати проїзду скоротилися на дві третини.
Поки фури простоюють, в інтернеті з'явився сайт «Антиплатон» з інтерактивною картою протестів водіїв великовантажних автомобілів по всій Росії. Ці акції обговорюють і на профільних сайтах – наприклад, на форумі «АвтоТрансІнфо». Його учасники мають намір надіслати до прокуратури кожного регіону Росії листи з вимогою перевірити творців «Платона», разом з юристами обговорюється подача колективних позовів до судів.
Дія системи «Платон» поширюється на понад 50 тисяч кілометрів російських доріг. У серпні 2014 року за розпорядженням уряду Росії було укладено концесійну угоду між власником «Платона» – Федеральним дорожнім агентством (Росавтодором) – і ТОВ «РТ-Інвест Транспортні системи» (РТІТС). Таким чином, приватна компанія стала оператором системи. Згідно з угодою, за операторські послуги РТІТС отримуватиме понад 10 млн рублів на рік. Загальний термін реалізації проекту, як написано на сайті компанії, – 13 років з дати підписання концесійної угоди.
Росавтодор поки ніяк не відреагував на акції протесту далекобійників. Наприкінці минулого тижня відомство лише відзвітувало про перші підсумки роботи системи «Платон» – якщо вірити опублікованій на сайті Росавтодору інформації, за перші п'ять днів роботи «Платона» до федерального дорожнього бюджету було зібрано 191 мільйон рублів.
Повний текст матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода