Міністр внутрішніх справ часів Януковича Віталій Захарченко в інтерв’ю російським журналістам звинуватив екс-голову адміністрації президента, а зараз народного депутата від партії «Опозиційний блок» Сергія Льовочкіна, в організації розгону Майдану у ніч на 30 листопада 2013 року. Також Захарченко заявив, що певний час намагався протидіяти спробам Льовочкіна використати силовиків. У свою чергу, парламентар, у відповідь на звинувачення екс-міністра, заявив, що той таким чином лише намагається відбілити репутацію. Свою причетність до розгону активістів Льовочкін заперечує і запевняє, що саме в знак протесту проти застосування сили, одразу після інциденту подав у відставку.
Інтерв’ю Віталія Захарченка російському виданню «РИА Новости» було опубліковане 21 листопада, у день другої річниці початку подій Євромайдану. У ньому екс-міністр МВС розповідає про початок протестних акцій і запевняє журналістів у тому, що вже з перших днів на Майдані були радикально налаштовані бійці, що наче б то попередньо проходили підготовку в спеціальних таборах у Польщі та країнах Балтики. Окрім праворадикалів, Захарченко також розповів про так звану «третю силу» з оточення президента. Їх міністр-втікач називає зрадниками, які діяли проти інтересів державної влади.
Захарченко називає і керівника «третьої сили. За версією екс-керівника МВС, ним був тодішній голова адміністрації президента Сергій Льовочкін. Застосування сили з боку співробітників «Беркута» 30 листопада, сказав Захарченко, відбулось з метою радикалізацію ситуації та в пошуках «сакральної жертви».
«З цією метою в ніч із 29 на 30 листопада, коли студенти почали розходитися, їх залишалося на Майдані близько 500 осіб, ця «третя сила» спровокувала кривавий конфлікт. Так, колишній керівник Адміністрації президента України Сергій Льовочкін організував встановлення на майдані Незалежності новорічної ялинки... І це за місяць до Нового року, коли ніякої необхідності в цьому не було», – розповів Захарченко журналістам «РИА Новости».
Захарченко заявляє, що відмовляв Льовочкіну в розгоні студентів
Далі Льовочкін, за словами екс-міністра, через голову КМДА Олександра Попова віддав розпорядження встановити ялинку. Попов, у свою чергу, звернувся до начальника міської міліції Валерія Коряка з проханням розігнати студентів.
«Я заборонив Коряку робити це. Льовочкін телефонував мені, я відмовляв і йому. Зрозуміло було, що розгін студентів призведе до ескалації напруги. І ось пізно вночі, коли я вперше за 10 днів поїхав додому відіспатися і привести себе в порядок, не погоджуючи зі мною своїх дій, начальник міського відділу внутрішніх справ Коряк під натиском з боку Попова і насамперед Льовочкіна, зробив спробу силового розгону студентів… Коряк спробував їх розігнати, і тоді мирний мітинг перетворився на криваве побоїще. Продовженням його став табір на Майдані, де вже в основному знаходилися навчені радикали», – запевняє Захарченко.
У коментарі Радіо Свобода, народний депутат від «Опозиційного блоку» Сергій Льовочкін відкинув звинувачення Захарченка. За словами політика, саме через дії силовиків вранці 30 листопада 2013 року він подав у відставку.
Це брехлива спроба переписати кримінальну справу – Льовочкін
«Моє рішення було протестом проти того, що зробив Захарченко, його подільники й підлеглі, з мирним протестом студентів. Сьогоднішнє інтерв’ю головного міліціонера країни часів Майдану – то брехлива спроба переписати кримінальну справу про його власні злочини, яку, звісно, переписати не можливо. А ще це – спроба пояснити світу, що це не вони повні дебіли, а то вороги у них потужні», – зазначив народний депутат.
Не фігурує прізвище Льовочкіна і в офіційних матеріалах слідства, які 17 листопада озвучив начальник управління спеціальних розслідувань головного слідчого управління Генпрокуратури України Сергій Горбатюк. Організатором розгону активістів У прокуратурі називають безпосередньо Віктора Януковича. Він, за даними слідства, дав доручення щодо силового розгону Віталію Захарченку та секретарю РНБО Андрію Клюєву. Ті ж, у свою чергу, доручили виконання і організацію силового сценарію заступнику секретаря РНБО Володимиру Сівковичу, очільнику київської міліції Валерію Коряку та голові київської КМДА Олександру Попову.
«По лінії міліції безпосередньо розгін цього Майдану було доручено спецпідрозділу «Беркут» київської міліції. Встановлено, що керували діями, заступник начальника київської міліції (Петро) Федчук та командир полку (Сергій) Кусюк, які залучили своїх підлеглих командирів для здійснення розгону. Враховуючи, що жодних законних підстав не було для цього розгону, тобто, не було судового рішення, яке є єдиною підставою для припинення акції протесту, був надуманий привід – начебто для встановлення новорічної ялинки», – повідомив Сергій Горбатюк.
Це була одна «шайка-лєйка» – політолог
За даними Генпрокуратури України, в ніч Із 29 на 30 листопада 2013 року, за межі площі бійці «Беркуту» витіснили понад 300 осіб. Побитими були 84 людини, серед яких 17 студентів. На думку директора Школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексія Гараня, винні у злочинах проти майданівців як Захарченко, так і Льовочкін, оскільки були членами однієї команди.
«Це була одна «шайка-лєйка». Просто, в цій команді навколо Януковича були люди, які намагалися діяти більш хитро і гнучко, як, наприклад, Льовочкін, якому не довелося емігрувати. А були люди, які діяли «топорно», силовими методами. І, насамперед, до них належали Захарченко, Клюєв та інші. Тому, я думаю, що Льовочкін так само винний, але він винний у створенні репресивної машини Януковича. Якщо ж говорити безпосередньо про розгін Майдану, про силові дії, то йому вдалося вчасно, як кажуть у тому середовищі, «сделать ноги», – вважає Гарань.
Загалом, потерпілими у злочинах, вчинених під час подій Майдану, в Генеральній прокуратурі України називають більш як 2200 осіб.