Запоріжжя — Десять регіональних ЗМІ в Україні називають найбільш заангажованими і такими, що підігрували окремим кандидатам. Про це йдеться у звіті Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO). Серед них вінницькі телевізійні канали «Віта» та «Вінтера», радіо «Буг», «Вінницька Газета», чернігівські телевізійний канал та газета «Дитинець», видання «Черніговські відомості». У списку найбільш нечесних медіа на минулих місцевих виборах опинилися і два запорізьких медіа – газета «Панорама» та телевізійний канал «TV-5». Суттєве зростання політичної «джинси» на шпальтах місцевої преси та в ефірах обласних телеканалів констатують і місцеві експерти.
Your browser doesn’t support HTML5
Замовні матеріали, нерівномірне надання можливостей партіям та кандидатам для агітації у ЗМІ та приховування інформації про замовника агітаційної продукції – такими є найбільш поширені порушення запорізьких медіа, що зафіксували представники громадянської мережі «Опора» на цьогорічних місцевих виборах. Координатор виборчих програм «Опори» у Запорізькій області Дмитро Арабаджиєв також констатує суттєве зростання замовних політичних матеріалів.
«Інтенсивність, масштаби і фінансування збільшуються. Можливо, кількість «джинси» збільшується через те, що масштаби кампанії є інтенсивнішими, і фінансування зростає відповідно з року в рік», – каже експерт.
Your browser doesn’t support HTML5
Суттєво зросла кількість антипіаруНаталя Виговська
Схожі тенденції відзначає і представник Інституту масової інформації у Запоріжжі Наталя Виговська.
«Суттєво зросла кількість антипіару чи, як люблять казати, «чорного» піару. Майже кожний десятий текст був негативної спрямованості», – зазначає Наталя Виговська.
Your browser doesn’t support HTML5
Медійне задзеркалля
Зростання негативу в медіа під час другого туру виборів міських голів є цілком логічним, вважає голова обласної організації Комітету виборців України Роман П’ятигорець. Експерт пояснює: технологічно повторне голосування за мера – це змагання антирейтингів. Відповідно, кожен кандидат намагається збільшити антирейтинг свого опонента.
«Іншого підходу просто не може бути. Коротка дистанція, – розповідає голова обласної організації КВУ. – Кандидати між собою взагалі не розглядають будь-які формати «круглих столів», політичних дебатів, якоїсь нової концепції боротьби, яка, наприклад, підняла б ЖКГ з колін, коли кожна зі сторін обґрунтовує, чому саме він: бо проситиме у Києва підтримки, бо має підтримку підприємств. Цього взагалі не існує».
Your browser doesn’t support HTML5
Наталя Виговська констатує: масовані негативні матеріали про кандидатів, недотримання журналістами стандартів – все це призвело до створення альтернативного уявлення про реалії міського життя у споживачів продукту деяких запорізьких ЗМІ.
«По-суті, медіа є тим інструментом, що допомагає аудиторії наблизитися до реальності. У нашому випадку медіа робили все, аби аудиторія жила у задзеркаллі і приймала рішення абсолютно неусвідомлені. Відповідно, про яке демократичне суспільство та всі ідеали ми можемо вести мову», – каже Наталя Виговська.
Експерт переконана: безвідповідальна діяльність медіа матиме довготривалі наслідки для Запоріжжя, адже частина громадян обирали місцеву владу, спираючись саме на інформацію викривлену окремими ЗМІ.