Наразі лише третина виборців віком від 18 до 35 років кажуть, що однозначно голосуватимусь на цьогорічних місцевих виборах. Такими є результати дослідження, проведеного на замовлення «Міжнародного республіканського інституту» – некомерційної організації, очолюваної американським сенатором Джоном МакКейном.
Кореспонденти Радіо Свобода теж поцікавилися у молодих людей, чи збираються вони йти на вибори.
Your browser doesn’t support HTML5
– А за кого голосувати? … От і я не знаю, за кого голосувати! У нас немає гідних кандидатів.
– Я не визнаю наших політиків як людей, які спроможні цим займатись…
– Я для себе вирішила, що я утримуюсь.
На думку експерта Громадянської мережі «Опора» Ольги Коцюруби, такі відповіді є перш за все наслідком недостатнього інформування.
«Конкретний виборець не розуміє, що саме залежить від його голосу, і особливо це стосується молоді, тому що та реклама, яка є, є в таких певних застарілих зразках, і вона викликає асоціацію зі шкільним «начитуванням». Звичайно, що це повинні бути інформаційні ролики, причому вони мають бути в сучасній такій новій формі, і з цього ролика має бути ясно, чим займається місцеве самоврядування», – каже вона.
Водночас, на думку Ольги Коцюруби, молодому виборцеві цікавіше ходити на вибори місцеві, ніж на вибори державні: «Тому що місцеві вибори дають змогу вибрати того, хто впливає на локальну проблему, наприклад, молодь хоче зібратися і влаштувати свій клуб для зібрань».
Громадські організації мотивують молодь йти на вибори і не продавати свій голос. Кампанії «Роби вибори» і «Твій голос» працюють із молоддю через соціальні мережі. Йти на вибори закликають за допомогою мемів, демотиваторів, відеозвернень від зірок.
Цього року найбільш популярним став агітаційний ролик виконавця Олександра Ярмака – близько 15 тисяч переглядів, каже організатор компанії «Твій голос» Олександр Санченко. А одним із найбільш нестандартних методів заохочення до голосування він називає конкурс, оголошений в соціальних мережах. Щоб взяти участь, необхідно проголосувати, зробити так зване «селфі» (фото самого себе) у день виборів на виборчій дільниці і запостити у Facebook або «Вконтаткі». Переможець отримає новий сучасний смартфон.
Схожі акції «Твій голос» проводить перед кожними виборами. Цього разу прогноз щодо явки молоді в активістів позитивний.
Явка буде більшою, ніж на парламентських виборах, тому що з’явилось більше поле кандидатів, які представляють різні цільові групиОлександр Санченко
«Наразі мені здається, що явка буде більшою, ніж на парламентських виборах, тому що з’явилось більше поле кандидатів, які представляють різні цільові групи. І відповідно, стало більше кандидатів, яких хоча б якось люди знають, тут уже має включатися саме серед цільової аудиторії молодь, як кажуть, тому що більше молодих людей зараз ідуть на вибори», – зауважує Олександр Санченко.
Цього року в Україні ініціювали проект для тих, хто ще не досяг 18 років і не має права виборчого голосу. Це імітаційна гра: «проголосувати» неповнолітні зможуть у закладах освіти, які забажають 17 жовтня стати «виборчими дільницями». Всі охочі отримають «виборчий бюлетень», який максимально повторює реальний, і голосуватимуть за мера свого міста. Наразі проект працює у Києві, Запоріжжі та Ірпені, що на Київщині.