Чи може Харків перетворитися з неофіційної столиці іноземних студентів на місто, де нині активно вербують у радикальний іслам? Українська влада не реагує належно на діяльність на власних теренах угруповання «Ісламська держава», заявив Радіо Свобода депутат парламенту Йорданії Мазен Далаїн. Його син, 23-річний студент харківського університету, підірвав себе минулого тижня в Іраку, в результаті теракту загинуло близько 30 осіб. Що ж підштовхнуло юнака із заможної йорданської родини після кількох років життя в українському місті піти на такий крок?
Your browser doesn’t support HTML5
Йорданську громаду Харкова, а там лише студентів із цієї арабської країни навчається півтори тисячі, сколихнуло повідомлення про смерть в Іраку Мухаммеда Далаїна. До цього 23-річний юнак три роки жив в Україні, вивчав медицину.
«Вони просто грали з ним, вони його використали, бо він молодий, він ні про що таке не думає. Чотири місяці його в університеті в Харкові немає», – розповів Радіо Свобода Мухаммед, п’ятикурсник факультету загальної медицини Харківського національного університету імені Каразіна, де здобував медичний фах йорданець-смертник.
Деякі студенти сумніваються, що хлопця могли завербувати в Україні.
Your browser doesn’t support HTML5
Коли декан фундаментальної медицини вишу почув історію від Радіо Свобода, то спершу навіть не повірив, що теракт скоїв їхній студент, але через дві години сам зателефонував і підтвердив, що Мухаммед Далаїн мав би продовжити навчання на другому курсі. За словами заступниці декана Тетяни Севастьянової, що опікується навчанням іноземних студентів, востаннє йорданець з’являвся в університеті в червні, коли всі здавали сесію. Його прізвище донедавна було в списку дійсних студентів.
Він не був блискучим студентом, але він закривав сесії вчасно на трійкиТетяна Севастьянова
«Він у нас не склав до 31 серпня два заліки та не приступив до занять, а 1 жовтня ми таких студентів подаємо до списків і відраховуємо. Він не був блискучим студентом, але він закривав сесії вчасно на трійки. Це середньостатистичний студент», – повідомила Радіо Свобода Тетяна Севастьянова.
В університеті твердять, що не помічали ніяких змін в емоційному стані чи у зовнішності йорданця Мухаммеда. Натомість Раки Равашде, який давно знайомий із родиною політика Мазена Далаїна, бо родом з села, де живе його сім’я, почав непокоїтися релігійними настроями Далаїна ще за кілька місяців до того, як він остаточно виїхав із України.
Його батька усі знають. Його батьків усі шанують, бо вони чесні люди. Але Мухаммед не чув благань батькаРаки Равашде
«Його батька усі знають. Його батьків усі шанують, бо вони чесні люди. Але Мухаммед не чув благань батька. Батькові тяжко було спілкуватися з Мухаммедом. Я набагато молодший за батька, тому намагався і телефоном і при зустрічах в кав’ярнях до нього достукатися. Я запитував, а він казав: «Так-так, добре». Я його запитував, куди ти їдеш, навіщо, поясни мені? За кого ти збираєшся воювати? Ти ще малий. Там у Сирії і так вистачає без тебе. Ніхто не знає, за кого і за що…. Навіщо тобі це потрібно? Він замкнувся, він був сам у собі», – розповів Радіо Свобода голова Йорданської діаспори в Харкові Раки Равашде.
Винна невістка?
Два із трьох років у Харкові Мухаммед прожив у шлюбі з Марією. Всі, хто знав пару, кажуть, що він її сильно кохав: разом гуляли містом, ходили по кав’ярнях, Муххамад виховував і сина Марії від першого шлюбу.
Як заявив Радіо Свобода батько смертника, йорданський політик Мазен Далаїн, до ісламських радикалів його привела українська невістка.
«Посередники змогли переконати його українську дружину прийняти радикальний іслам, у те, що в Іраку та Сирії триває джихад, вона вплинула на радикалізацію його поглядів і на те, що це вірний шлях до раю», – сказав Мазен Далаїн по телефону з Йорданії.
У Йорданському земляцтві Харкова переповідають, що Марія познайомилася з вербувальниками в дитячому садку, коли приводила туди на заняття свою дитину. За словами друга родини Рагі Равашде, до знайомства з релігійними фанатами, ні Марія, ні Мухаммед не були послідовними мусульманами.
Вона прийняла мусульманську віру. Вона його умовляла: «Треба туди їхати, воюватиРагі Равашде
«Вона прийняла мусульманську віру. Вона його умовляла: «Треба туди їхати, воювати. Чого ми тут сидимо, що нам тут робити». Так, умовляла його дружина. Коли він визначився, що поїде туди, то перестав спілкуватися з друзями, він припинив спілкування з рідним братом», – зазначив Рагі Равашде.
Your browser doesn’t support HTML5
Йорданський парламентар Мазен Далаїн до останнього боровся за сина. Особисто сам, через друзів і знайомих намагався відкрити очі синів на небезпечну організацію.
Востаннє Мазен Далаїн бачив свого сина у червні 2015 року, коли приїжджав разом із йорданськими депутатами розбиратися з масовою бійкою біля харківського студентського гуртожитку, де найбільше потерпіло підданих з цього королівства. Син, здавалося, почув аргументи батька, позбувся великої бороди, як символу консервативного мусульманства і обіцяв відмовитися від ідеї з виїздом на війну до Сирії.
Проте через кілька місяців сталася трагедія.
Депутат йорданського парламенту Мазен Далаїн наполягає, що вербування сталося саме у Харкові. Погляди сина, за його словами, почали змінюватися чотири місяці тому. Батько, стурбований поведінкою сина, звертався до української влади, каже, що передав імена та навіть інші деталі щодо вірогідних вербувальників, але відповіді так і не отримав.
«Я закликаю українську владу поспішити й заарештувати негідників, які вербують студентів, особливо тих, які перебувають далеко від своїх родин. Мають існувати суворі правила контролю за всіма студентами, які їздять з України в Туреччину, бо мета зрозуміла – вони хочуть перетнути кордон до Іраку чи Сирії», – сказав батько.
Мазен Далаїн певен, що в Харкові за мусульманами полює ціла мережа вербувальників. У тенети ІДІЛу Марію та Мухаммеда, за його даними, залучили двоє азербайджанців. За джерелами Радіо Свобода, в групі агітаторів також працювали громадянин Росії з Ічкерії, громадянин Тунісу та українці. За цими ж даними, всі вони могли бути прихожанами релігійної організації Ar-rahma – у цій установі сповідують виключно консервативний іслам. Радіо Свобода немає підтвердження із незалежних джерел, що це так.
Наприкінці червня, коли Мухаммед таки вилетів до Туреччини разом із дружиною, батько кинувся на пошуки сина, але марно – не відшукав.
За свідченням Мазена Далаїна, два тижні тому ще один харківський студент-араб із дружиною українкою виїхав до Туреччини, щоб приєднатися до «Ісламської держави», що, на його думку, свідчить про те, що українська влада не ставиться до проблеми серйозно.
Марія стала Хадіджею
Як же українка, за свідченням її свекра, могла стати прихильницею радикального ісламу? Радіо Свобода перевірило профілі у соціальних мережах, схожі на дані дружини йорданського студента-смертника. У мережі «ВКонтактє» з 2014 року вона називає себе не українським іменем, а «Хадіджею Муслімовою» й розміщає фотографію жінки у чадрі з букетом квітів. Серед постів переважають посилання на тлумачення ісламу і поради жінкам-мусульманкам.
Мазен Далаїн сказав Радіо Свобода, що його невістка нині перебуває в Іраку й можливо навіть не знає, що її чоловік наклав на себе руки, забравши життя ще десятків людей. Йорданський політик і згорьований батько тепер вирішує, чи забирати з Харкова ще одного, тепер вже єдиного свого сина. Рідний брат Мухаммеда – Хамед – навчався разом з ним на одному медичному факультеті. Радіо Свобода кілька днів поспіль намагалося зв’язатися з ним телефоном. Його друзі кажуть, що Хамед відмовляється від будь-якого спілкуватися через горе, яке спіткало родину.
Харків’янка «Хадіджа Муслімова» рік тому поширювала пости про те, що «Одружуватися потрібно з наміром привести один одного в рай» і також про те, що чоловіка передовсім характеризують його вчинки. Радикали вірять, що після смерті за іслам їх очікує райське життя.
Тим часом у Харкові на зв’язок із завербованою Марією чекає мати. Радіо Свобода неодноразово їй телефонувало, але сумний голос у слухавці повідомляв, що такої жінки не знає. Разом з тим журналістам «Комсомольської правди» вдалося з’ясувати, що ще місяць тому мати мала намір звернутися в Інтерпол, але після трагедії відмовилася від цієї ідеї, побоюючись нашкодити доньці.
Гучна справа з вербуванням йорданського студента змусить переглянути заходи безпеки, розповів Радіо Свобода президент Йорданської діаспори в Харкові Раки Равашде. Він каже, що у посольстві королівства вирішили проводити лекції йорданським хлопцям і дівчатам. Перед тим, як вони вирушатимуть на навчання до українських вишів, їх попереджатимуть про небезпеку, яку можуть нести радикальні ісламські релігійні організації.
Радіо Свобода звернулося за коментарем і до Служби безпеки України, але досі чекає на відповідь.