Президент Туреччини попередив, що його країна не буде більше терпіти нових порушень її повітряного простору бойовими літаками Росії, і Москва може втратити в Анкарі через це друга. У НАТО ж заявляють, що ці порушення з боку Росії були не випадкові. Натомість у Кремлі сподіваються, що взаємодія двох держав триватиме.
Your browser doesn’t support HTML5
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган нагадує, що напад на його країну-члена НАТО означатиме напад на весь Північноатлантичний союз. Перебуваючи у Брюсселі з візитом, він знову розкритикував порушення повітряного простору його країни російськими військовими літаками, що беруть участь у кампанії в сусідній Сирії, й нагадав, що Туреччина не терпітиме їх надалі.
Якщо Росія втратить такого друга, як Туреччина, вона багато чого втратитьРеджеп Тайїп Ердоган
«Якщо Росія втратить такого друга, як Туреччина, з яким вона співпрацює з багатьох питань, вона багато чого втратить, і вона це має знати», – попередив турецький президент.
У Кремлі речник президента Росії Дмитро Песков відразу висловив сподівання, що інцидент із таким порушенням не зашкодить взаємодії двох країни, зокрема, щодо реалізації газогону «Турецький потік».
У НАТО не вірять у виправдання Росії
Туреччина й НАТО говорять про принаймні два випадки такого порушення з боку російської авіації, що сталися в суботу й неділю.
Росія визнає тільки один випадок порушення, а другий, кажуть у Москві, досі розслідують. Та й той, що стався, російські військові списують на «погану погоду» (того самого дня, 3 жовтня, російське державне телебачення передало прогноз погоди, в якому повідомило, що погода в Сирії особливо сприятлива для бомбардувань). Росія також заявляє, що це порушення тривало лічені секунди.
Це серйозне порушення повітряного просторуЄнс Столтенберґ
Таку версію відкидають у союзі НАТО, який уже збирався в понеділок на термінове засідання через ці порушення. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ знову повернувся до теми цих порушень і наголосив: «Для нас вони не виглядають випадковими. Це серйозне порушення повітряного простору – власне, за вихідні було два порушення, і це лише підтверджує факт, що це не виглядає як випадок. Порушення тривали досить довгий час порівняно з попередніми такими порушеннями, що ставалися в інших місцях у Європі, і тому ми ставимося до них дуже серйозно».
По кому б’є Росія в Сирії?
Столтенберґ також знову висловив стурбованість, що Росія завдає ударів не по екстремістському угрупованню «Ісламська держава», – а саме ця мета стала офіційним поясненням втручання Москви в Сирії, – а по позиціях сил поміркованої сирійської опозиції, що становить головну загрозу для режиму президента Сирії Башара аль-Асада, і по цивільному населенню. Даних про це щодня надходить дедалі більше.
Із таким же занепокоєнням виступили знову і у США. Як сказав речник Державного департаменту Джош Ернест, у Вашингтоні бачать, що Росія не розрізняє різноманітні опозиційні групи в Сирії, і хоча Москва заявляє, що спрямовує удари проти угруповання «Ісламська держава», найчастіше вони спрямовані по територіях, де сил «Ісламської держави» майже чи й зовсім немає.
Ці дії призведуть до ще більшої ізоляції РосіїДжош Ернест
«Є багато причин ставити під сумнів і тактику, і стратегію Росії, і я вважаю, що ці дії призведуть до ще більшої ізоляції Росії, що Росія не досягне заявлених нею цілей і протиставить себе, або й просто розлютить, численне мусульманське населення в Сирії і численне мусульманське населення в Росії», – попередив речник Держдепартаменту.
Але в Росії заступник міністра оборони Анатолій Антонов переконував, що Росія ретельно аналізує численні дані розвідки і від сирійських військ, і космічної й повітряної, перш ніж здійснити свої удари. «І ми завдаємо ударів, тільки коли знаємо на сто відсотків, що влучаємо в ціль», – заявив він.
На цю ж тему:
НАТО застерігає Росію від нових провокацій в Україні і Сирії
Як Північноатлантичному альянсу реагувати на російські провокації, вирішать міністри оборони держав-союзниць далі