Київ – 14 вересня має відбутися зустріч президента, прем’єр-міністра та лідерів фракцій парламентської більшості з метою обговорити можливі зміни у складі Кабінету міністрів. Зараз у складі уряду є щонайменше три вакансії. Міністр екології Ігор Шевченко був відправлений у відставку, а віце-прем’єр Валерій Вощевський та міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі подали у відставку, але наразі залишаються на своїх посадах. Утім, ані президент, ані парламентська більшість не поспішають із оновленням складу уряду.
Your browser doesn’t support HTML5
За словами першого заступника голови фракції «Блоку Петра Порошенка» Ігоря Кононенка, зустріч планується у форматі «рада коаліції, президент та прем’єр».
Це повинна бути не кількість, а якістьАрсеній Яценюк
На початку серпня прем’єр-міністр Арсеній Яценюк анонсував, що у вересні відбудуться зміни в складу уряду, причому – не лише кадрові, а й структурні. За його словами, «це повинна бути не кількість, а якість». Крім того, представники парламентської більшості також заявляли про намір створити групу фахівців, яка, проаналізувавши роботу міністрів, мала зробити пропозиції щодо кадрових перестановок.
Серед урядовців, роботою яких прем’єр незадоволений, джерела в парламентській більшості називають міністра енергетики Володимира Демчишина, міністра інфраструктури Андрія Пивоварського та міністра економіки Айвараса Абромавічуса.
Коаліції бракує консенсусу
Утім, влада не поспішає з ротацією серед урядовців. Попервах зустріч, де мали визначити зміни в Кабміні, запланували на 8-9 вересня. У ці дні відбулося розширене засідання уряду, але кадрових наслідків ця зустріч не мала. Президент Петро Порошенко наголошує, що ініціатива в питанні змін у складі уряду належить коаліції. А він натомість готовий їх підтримати. Однак, глава держави висловив сумнів, що в коаліції йдуть процеси щодо зміни уряду.
Те, що коаліція не може визначитися із кандидатами на посади в Кабміні, експерти пояснюють насамперед проблемами всередині самої парламентської більшості.
Треба мати щонайменше 226 голосів за звільнення і стільки ж – за призначенняЄвген Магда
«Процес ротації зараз делікатно-болісний насамперед тому, що треба мати щонайменше 226 голосів за звільнення і стільки ж – за призначення. І в цьому питанні є певні складнощі», – зазначає політичний експерт Євген Магда. За його словами, так само бракує претендентів на міністерські посади, які б могли забезпечити реальні реформи, а не їх імітацію.
Щодо структурних змін, то останнім часом дедалі частіше йдеться про зменшення кількості міністерських портфелів. Водночас, експерти називають можливим відновлення посади першого віце-прем’єра із широкими повноваженнями. Цю посаду може посісти людина близька до глави держави. Серед імовірних претендентів називають першого заступника голови фракції «Блоку Петра Порошенка» Ігоря Кононенка.
У порядку денному – запровадження посади віце-прем’єра з питань європейської інтеграціїВолодимир Фесенко
На думку політолога Володимира Фесенка, «ще з минулого року в порядку денному запровадження посади віце-прем’єра з питань європейської інтеграції». Утім, можливо, що питання європейської інтеграції також відійде до повноважень першого віце-прем’єра.