Не Крим, так Курили: чому головне – посваритися із сусідами

Плакат учасників протесту проти агресії Росії. Мілан, 9 червня 2015 року

Яке має значення для Кремля погіршення життя пересічного росіянина, якщо «Крим – наш» і Курили також
(Рубрика «Точка зору»)

Чим має займатися керівництво країни, національна валюта якої кожного дня демонструє рекорди падіння, економіка загальмовується, стосунки із зовнішнім світом погіршуються? Напевне, шукати шляхів подолання кризи, налагоджувати нові контакти, переконувати сусідів у відсутності агресивних намірів... Все це логічна – тільки не в ситуації, коли мова йде про Росію.

В останні дні президент Володимир Путін разом зі своїм співправителем, головою уряду Дмитром Медведєвим відвідав Крим й виступив перед мешканцями окупованого півострова із черговою войовничою промовою. Тепер Медведєв відправився на Курили.

Звісно, статус Криму й статус Курил не можна порівнювати хоча б тому, що півострів залишається окупованим для усього світу, а питання Курильських островів – це насамперед питання російсько-японського діалогу. Але, як без вирішення проблеми Криму не можливо нормалізувати стосунки між Києвом і Москвою, так і без вирішення питання Курил не можливо нормалізувати стосунки між Москвою і Токіо. І в російській столиці це прекрасно усвідомлюють. Тоді навіщо ж дратують японців, та ще й в ситуації, коли готуються візити керівника японського зовнішньополітичного відомства до Росії і президента Путіна до Японії?

Тому що в Кремлі не знають ніякого іншого засобу відповісти на економічні й політичні виклики, ніж мілітаризувати суспільство. Яке має значення погіршення життя пересічного росіянина, якщо «Крим – наш» і Курили також. Те, що окупація півострова призвела до остаточного розриву з Україною і погіршення відносин Росії з цивілізованим світом, російське керівництво не дуже цікавить. Як і те, що відсутність нормальних взаємин із Японією фактично паралізує розвиток російського Далекого Сходу.

І така реакція на реальність – питання не тільки до Путіна з Медведєвим, але й до усього російського суспільства.

Якщо для громадян Росії важливіше доводити свою здатність плювати на сусідів і залякувати їх, ніж забезпечити нормальний розвиток власної країни, значить Росія так і залишатиметься на околиці історії й прогресу – з Путіним чи без нього. Бо для розвитку потрібно усвідомити важливість цивілізованого діалогу зі світом, а не будувати світ, в якому тебе будуть ненавидіти і боятися.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не завжди відображають позицію редакції