Маргарита Тулуп
Київ – Українська економіка не постраждає у разі введення ембарго на аграрну продукцію. Така ситуація стане стратегічно корисною: промисловці хоч і зазнають втрат, проте розширять ринок продажу. Про це говорять представники влади, експерти та аграрії. Мінагрополітики ж обіцяє знайти альтернативу 2% російському ринку.
Премʼєр-міністр України Арсеній Яценюк прогнозує запровадження Росією повного ембарго на експорт української аграрної продукції з наступного року – після набуття чинності Угоди про зону вільної торгівлі України з Євросоюзом. Так український прем'єр відреагував на недавню заяву глави уряду Росії Дмитра Медведєва, що «за особливих умов», в разі набуття чинності економічної частини Угоди про асоціацію України з ЄС, – саме так виглядатимуть «антисанкції» Росії.
Заступник міністра аграрної політики Володимир Лапа у свою чергу зазначає, що 125 мільйонів доларів США, а саме таким є показник експорту в Росію за перше півріччя 2014 року, не є критично важливими для України.
«Це ембарго не матиме ніякого впливу, оскільки взаємна торгівля з Росією мінімальна. Лише по окремих товарних позиціях у нас ще не диверсифіковані ринки, ідеться про черешню та ще деякі фрукти й овочі. Але, я думаю, що найближчим часом це буде зроблено».
За словами експертів, можлива заборона Росії на ввезення аграрної продукції з України не зможе завдати великої шкоди українській економіці. Адже продаж продовольства до Росії Україна і без того скоротила до рекордних 2% від загальної структури свого аграрного експорту. Загалом за останній рік експорт в Росію скоротився на 80%.
На думку економіста Андрія Новака, аграрії вже давно зрозуміли, що на російський ринок орієнтуватися не можна, потрібно шукати нові ринки збуту своєї продукції.
Чимало ринків потребують української продукції, це і Китай, і Єгипет, і арабські країни і ринок ЄСАндрій Новак
«Для аграріїв ризики будуть мінімальними, бо чимало ринків потребують української продукції, – вважає експерт, – це і Китай, і Єгипет, і арабські країни і ринок ЄС, який з січня відкриється для України за принципом зони вільної торгівлі. Можливо, в найближчі місяці наші аграрії понесуть певні збитки від втрати російського ринку, але стратегічно це буде на користь. Тому що і фермери, і промисловці знайдуть нові ринки збуту, розширять географію свого експорту і врешті це призведе до збільшення продажу української продукції».
Продавці зернових культур, які є основою українського експорту, попри рекордний врожай пшениці й кукурудзи, також не матимуть проблем з тим, куди його продати, вважає голова асоціації фермерів Київської області Олександр Чубук.
«Зерновий ринок у нас зовсім не орієнтований на Росію, тому я нічого страшного в цьому не бачу», – каже він.
І Чубук, й інші аграрії наголошують: Україна продає зерно переважно в Азію, зокрема в Китай, а зараз ще й потрохи переорієнтовуються на ЄС.
За даними Мінагрополітики, Україна посідає перше місце в світі за експортом соняшникової олії, і третє – за продажом кукурудзи, та зернових в цілому.