Напередодні у російських ЗМІ з’явилась стаття про пропаганду на тамтешніх федеральних телеканалах. Кореспонденти Радіо Свобода поцікавились у експертів, як, на їхню думку, за останній час змінилась риторика російських новин про Україну.
Your browser doesn’t support HTML5
На сайті російського видання Colta.ru у матеріалі про російське телебачення тамтешні федеральні канали іменували «єдиною пропагандистською машиною» та констатували, що вони повністю контрольовані владою. Матеріал базується на свідченнях колишніх співробітників «ВГТРК» і «РЕН ТВ».
Особливості редакційної політики та риторика російських новин і сюжетів про Україну зазнавали змін, розповів один із співробітників «ВГТРК»:
«Як я вже говорив, все контролювалося в ручному режимі. Коли були перші мінські зустрічі і йшла мова, що буде якийсь «мир», була заборона на використання слів «фашисти», «бандерівці», «хунта». Потім ситуація відкотилася назад, і все відновилося. Коли Стрєлков почав захоплювати міста, йому надавали всі ефірні майданчики, включали прямо і криво. Потім треба було його відвести в тінь, і ми просто перестали його так багато показувати».
З самого початку кореспондент погодився анонімно розповісти про свій досвід роботи на російському телебаченні для майбутньої книжки Олександра Орлова – колишнього заступника головного редактора каналу «Россия-24», якого звільнили з телебачення в липні 2013 року за пости у соцмережах на підтримку Олексія Навального.
Журналісти Радіо Свобода запитали експертів: як за останній час змінились новини про Україну на російських каналах?
На думку медіаексперта Олени Голуб, російські новини про Україну дещо змінились:
«Мені здається, що зараз якось трошки змінився вектор оцього «ворога». То були ми ворогом №1, а зараз дуже багато матеріалів, присвячених санкційним продуктам. І мені здається, що це трохи перемістило вектор ворога: що тепер ми трошки відійшли на другий план у зв'язку з цим», – каже експерт.
Також Олена Голуб вважає, що за останній час найчастіше порушували тему катастрофи «Боїнга»:
«Наразі риторика російської пропаганди, з моїх спостережень, спрямована на річницю аварії малайзійського літака, оскільки останнім часом дуже багато матеріалів російських ЗМІ були присвячені саме цьому, трибуналу, чому Росія наклала вето на рішення щодо трибуналу в радбезі ООН», – додає експерт.
На думку російського журналіста та ведучого Євгенія Кисельова, який зараз працює на телеканалі «Інтер», у телевізійному мовленні російських каналів змін не відбудеться, доки при владі буде Володимир Путін:
«Щось у них там може змінюватись, умовно кажучи, від якихось жорстких формулювань вони раптом відмовляються, беруть на озброєння якісь інші формулювання, але, в принципі, нинішнє державне російське телебачення… Зауважте: приватного, незалежного від держави практично не залишилося, є деяка кількість розважальних каналів, які залишаються у приватній власності, але навіть вони входять у великі медіа-холдинги, якими володіють люди, наближені до Кремля і до Володимира Путіна. Ті канали, які продовжують подавати новини та суспільно-політичні програми, ток-шоу, – це все «галимая пропаганда». Вона є продовженням того режиму, який зараз в Росії при владі. Тому поки режим не зміниться, всерйоз говорити про якісь зміни в ідеологічній спрямованості цієї пропаганди, як на мене, безглуздо».
Російський експерт Олександр Мельман вважає, що російська пропаганда останнім часом стала де в чому «м’якішою та більш тонкою», але винятки залишаються: «Російські ЗМІ з часом зрозуміли, що ось таке жорстке, пропагандистське руйнування мозку російського глядача перестає давати рейтинг. Потрібна дискусія все ж таки».
Окремі телеведучі, зокрема, Петро Толстой, навпаки, зробили свою риторику більш жорсткою, просто зберегли видимість об’єктивності. Але в риториці Дмитра Кисельова, на думку експерта, нічого не змінилось і змінитись не може. «Є ще певна гра: деяких наших відомих телеведучих випускають вперед, як «штрафний батальйон», у вільне плавання. Часом вони заходять досить далеко у своїй риториці, й на їхньому тлі Володимир Путін виглядає абсолютно адекватним. Але всі вказівки, звичайно, йдуть зверху».
Західні експерти наголошують, що за кордоном російська пропаганда зазнала поразки. На сайті видання Bloomberg оглядач Леонід Бершидський, посилаючись на нещодавнє дослідження Pew Research Center, пише:
«В Європі і США, жителів яких Кремль і намагається схилити на свій бік, ці зусилля не спрацювали. В цей же час, Путін дійсно перемагає в пропагандистській війні в Росії. Тут він витрачає на це більше грошей і контролює більшість ЗМІ з широкою аудиторією».
Водночас, усі зусилля Заходу протидіяти російській пропаганді теж зазнали фіаско. На думку Бершидського, західні медіа такі ж безсилі в Росії, як російські на Заході. І навіть якщо Вашингтон і Брюссель створять нову альтернативну пресу, яка руйнуватиме пропаганду Кремля, росіяни не повірять їй. Оскільки на сьогодні вони вороже налаштовані до всього західного.