Вилучення цієї ночі в Рівному двох з половиною тонн бурштину подивувало українців, але не рівнян, котрим давно були відомі масштаби нелегального старательства. Люди ставляться до дій правоохоронців скептично – лише через те, що саме вони упродовж кількох десятків років прикривали незаконний видобуток і мали з того зиск.
Your browser doesn’t support HTML5
У вівторок, 4 серпня, на брифінгу в управлінні внутрішніх справ міліцейські керівники Рівненщини рапортували про успішне завершення операції – вилучення з автомобіля, припаркованого на вулиці Студентській, 104 мішків сонячного каменю. Оцінка його реальної вартості поспішна, зауважив заступник начальника УМВС Дмитро Бабак, хоча це десятки мільйонів гривень. Адже все залежить від структури і розміру каміння. Однак, цілком імовірно, що така партія бурштинової контрабанди встановила світовий рекорд.
Your browser doesn’t support HTML5
Про те, хто конкретно є власником авто, і в чому його звинувачують, міліціонери не сказали. Відповіді на майже всі запитання журналістів звучали однаково:
«Можна говорити, зараз буде багато про всі кримінальні провадження, хто з ким пов'язаний… У нас чітке, конкретне завдання сьогодні – довести до відома громадськості факт виявлення і вилучення значної кількості каміння, схожого на бурштин», – відповідали керівники міліції.
«Хочеться довіряти правоохоронцям, але складно» – журналіст
Журналісти, котрі не раз бували в північних районах і мали змогу спостерігати за процесом видобутку та спілкуватися з місцевим населенням, не раз зауважували – бурштинове браконьєрство зайшло настільки далеко, що охопило не одного депутата, представника влади і громадського діяча. Довіряти ж міліції хотілося б, але складно, каже журналістка телеканалу «ЗІК» Анна Махно.
Інформація від місцевих жителів була, коли міліціонери самі телефонують і кажуть: беріть помпи, ми вам гарантуємо «дах»Анна Махно
«Інформація від місцевих жителів була, коли міліціонери самі телефонують і кажуть: беріть помпи, ми вам гарантуємо «дах», що ви будете спокійненько собі видобувати. І все буде добре», – розповідає Анна Махно.
Роками правоохоронці затримували місцевих за незаконним промислом і, отримавши свою данину, відпускали, розповідає один зі старателів: «Вони брали й на місці це все продавали. Вони не дзвонили на 102, щоб виїхали, оформили все за законом. Такого не було – тут був просто «бєспрєдєл».
У поліських селах імена місцевих «кришувальників» бурштинового браконьєрства – у всіх на слуху. Ще рік тому з трибуни сесії обласної ради ці імена назвав один із «бурштинових активістів» Олександр Васильєв, охарактеризувавши їх як «людей, які натягли оцю наволоч сюди, і над нами знущаються…».
Чи взяли до відома борці з корупцією надану активістом інформацію, досі невідомо. Ось уже рік правоохоронні структури говорять про таємницю слідства, отож навіть ім’я вже засвіченого рік тому в кримінальних бурштинових з'ясуваннях стосунків народного депутата Володимира Продивуса воліють нині не називати. Легше говорити про те, що бурштиновий бізнес зачепив синів Януковича чи Пшонки.
Тим часом, журналістів, котрі намагалися розібратися в ситуації, правоохоронці не раз звинувачували у виконанні чиїхось замовлень, говорить журналістка Інна Білецька.
Я переконана, що просто зараз з ринку збуту усувають попередниківІнна Білецька
«Я дивлюся, як ця ситуація розвивається, протягом останніх років. Власне, зі зміною влади, після Революції гідності, результатів я не бачу. Я переконана, що просто зараз з ринку збуту усувають попередників. Тих, хто працював при попередньому президентові, для того, щоб поставити тих людей, які контролюватимуть цей процес уже при нинішньому», – каже Білецька.
Прокурор обіцяє до кінця тижня назвати фігурантів
Напередодні журналісти домагалися на брифінгу в першого заступника обласного прокурора пояснень, як розслідується інцидент між правоохоронцями та місцевим населенням у північній Дубровиці. Андрій Боровик запевнив журналістів, що результатом розслідування стануть не лише висновки стосовно правомірності дій правоохоронців, а й кримінальні провадження стосовно високопосадовців району.
Тим часом, поліський люд ні-ні, та й намагається дістатися копалень. Правоохоронці кажуть – такі факти фіксують щодня, і не буде на те ради, якщо найближчим часом бурштиновидобування в Україні не буде узаконене.