Третій рік поспіль Україна потрапляє до переліку країн, уряди яких намагаються покласти край торгівлі людьми, однак ці зусилля недостатні, а кількість жертв і надалі залишається високою. Про це свідчить щорічна Доповідь Державного департаменту США, яку 27 липня презентував держсекретар Джон Керрі. Найсерйознішими проблемами для України називають сексуальний трафік жінок і дітей, а також рабські умови праці. Війна на Донбасі, що зробила вразливими 1,3 мільйона внутрішньо переміщених осіб – ще одна загроза для населення.
Your browser doesn’t support HTML5
Український уряд не демонструє прогресу у протидії торгівлі людьми, констатує звіт. Зокрема, Міжнародна організація з міграції у 2014 році надала допомогу 903 жертвам, натомість уряд ідентифікував лише кожного десятого з них – 91 людину.
Традиційними для України проблемами залишаються сексуальний трафік та рабська праця жінок та дітей, де країна виступає водночас джерелом, транзитною точкою та пунктом призначення для таких злочинів. Зрідка іноземні громадяни з Молдови, Росії, В’єтнаму та Азербайджану стають заручниками роботодавця в Україні. Переважно, зазначено у доповіді, це трапляється у галузях сільського господарства, лісової промисловості. Згадується Україна і в контексті жебрацтва. Вразливим прошарком населення залишаються і діти-сироти, зокрема ті, що перебувають під наглядом держави.
Війна на Донбасі – нові ризики торгівлі людьми
Російська агресія на сході України стала джерелом нових викликів. Зокрема, кількість вимушено переміщених осіб сягнула 1,3 мільйона людей – вони надзвичайно вразливі до різних форм експлуатації, вважають дослідники. Зокрема, звіт посилається на випадки викрадень жінок та дівчат із зони проведення бойових дій з метою продати їх у сексуальне чи трудове рабство.
Також є випадки, коли неповнолітні брали участь у бойових діях як солдати, інформатори чи «живий щит», зазначено в доповіді. Такі підтверджені випадки не є масовими, їх зафіксували з обох сторін конфлікту. Зокрема, на боці бойового угруповання «ДНР» брав участь 14-річний хлопець – цю інформацію підтверджував лідер бойовиків Олександр Захарченко.
Державний департамент США додає, що український уряд суворо забороняє людям, молодшим від 18 років, воювати на боці держави, при цьому посилається на «надійні медіа», що інформують про два випадки участі у добровольчих батальйонах людей, молодших за 16 років.
Звільнені і окуповані території – це не «чорне і біле» – правозахисниця
Марія Томак, правозахисниця з Центру громадянських свобод, розповідає, що зона проведення бойових дій та прилеглі до неї території – дійсно зона особливого ризику. За її словами, моніторити випадки викрадень, торгівлі людьми, примусової праці чи участі неповнолітніх у бойових діях надзвичайно складно.
Працюючи з жертвами, що побували у полоні, чи з тими, кого вважали зниклими, Томак та її колеги чули про існування «ринків праці». Утім, акцентує вона, немає документальних підтверджень, що таке явище дійсно існує в зоні АТО. Разом із тим, додає вона, потрібно зважати, що за ментальністю мешканці Донбасу є закритими людьми і навіть до бойових дій неохоче ділились проблемами та свідченнями про злочини. А війна, через яку люди бояться переслідувань, помсти чи повернення військових у їхнє рідне місто, взагалі не сприяє збору даних про такі інциденти.
Марія Томак застерігає від того, щоби ділити зону АТО на «біле» та «чорне» – на звільнені і захоплені території. Вона говорить, що війна не обходиться без злочинів по обидві сторони конфлікту.
«Я думаю, що всі головні «сенсації», як би це не звучало, ще попереду. Ми може навіть ніколи і не знатимемо всієї правди і тих речей, які відбувались навіть на звільнених територіях», – каже Томак.
80 тисяч гривень витратила Україна у 2014 році на протидію торгівлі людьми
Хоч Україна і залишається третій рік поспіль у тій же «зоні ризику» – в переліку країн, які слід моніторити, все ж уряд не сидить «склавши руки», зазначає звіт Державного департаменту США.
Зокрема, уряд України виділив 80 тисяч гривень на боротьбу та зменшення наслідків торгівлі людьми у 2014 році та активно співпрацював із міжнародними організаціями, що намагаються допомогти у цій галузі. Стаття 149 Кримінального кодексу України передбачає за торгівлю людьми тюремне ув’язнення від 3 до 15 років. Однак, суди у багатьох областях України тлумачать цю статтю як відносно незначний злочин і карають за незаконне пересування робочої сили, звітує Держдепартамент США. За попередній рік Україна підготувала 2500 спеціалістів, які повинні ідентифікувати жертв торгівлі людьми – це в чотири рази більше, аніж у 2013 році.
Досі є «сучасне рабство» – Джон Керрі
Державний секретар США Джон Керрі, презентуючи Доповідь про торгівлю людьми, акцентував на тому, що світ досі має справу з «сучасним рабством» – різними формами експлуатації особистості, які не зникли повністю і в 21-му сторіччі. За його словами, мета подібних щорічних аналізів – не присоромити країни, які мають проблеми, а виявити зони ризику і допомогти їх вирішити.
Джон Керрі акцентує, що роль уряду полягає в тому, щоб законодавчо й інституційно зменшити ризики в державі. Для цього слід співпрацювати з активістами, громадськими організаціями та фінансувати потрібні ініціативи.
Торговці людьми – жорстокі і безжалісні. Вони знають, як експлуатувати тих, хто з усіх сил прагне уникнути бідності або знайти притулокДжон Керрі
«Торговці людьми – жорстокі і безжалісні. Вони знають, як експлуатувати тих, хто з усіх сил прагне уникнути бідності або знайти притулок. Але люди не повинні двічі ставати жертвами: перше через скоєний злочин, а друге – через систему в державі», – каже Керрі.
Окрім України, у «другій групі, яку слід моніторити», перебувають також Туркменистан, Болівія, Малайзія та Судан. Вище розташувались, тобто мають менше проблем із торгівлею людьми, – Бразилія, Японія, Нігерія, Румунія. Державами, що мають цю проблему під контролем, назвали Польщу, Португалію, Люксембург. Натомість, Росія має суттєвіші проблеми, аніж Україна. Окремо у переліку, у найпроблемнішій групі самотньо розташувалась Сомалі, відома надвисоким рівнем контрабанди зброї, торгівлі людьми і наркотрафіком.