Галина Дашкевич
У вівторок, 21 липня, у Ростові-на-Дону відбудеться перше слухання у справі українського режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка. Їх заарештували працівники Федеральної служби безпеки в окупованому Росією Криму у травні минулого року за звинуваченням у тероризмі. Самі активісти свою провину не визнають, а звинувачення щодо себе називають політично вмотивованими. Такої ж думки дотримуються і правозахисники.
Your browser doesn’t support HTML5
О 10-й ранку за московським часом у Північно-Кавказькому військовому окружному суді у Ростові-на-Дону почнеться слухання у справі режисера Олега Сенцова та громадського діяча Олександра Кольченка. Обох звинуватили у скоєнні терористичних актів у Сімферополі, Ялті та Севастополі навесні 2014 року й понад рік утримували у СІЗО «Лефортово» у Москві, називаючи їх російськими громадянами. Сенцов та Кольченко наполягають на тому, що вони є українськими громадянами.
Українські правозахисники у справедливість російського судочинства не вірять і стверджують: чесним суд не буде.
Вся справа не може бути легітимною, тому що мова йде про громадян України, які були вивезені (фактично викрадені) з окупованої території УкраїниМаксим Буткевич
«З нашого погляду, вся справа не може бути легітимною, тому що мова йде про громадян України, які були вивезені, фактично викрадені з окупованої території України»,– вважає учасник «Комітету солідарності» групи підтримки «кримських заручників» Максим Буткевич.
Найбільша інтрига – докази
За словами правозахисниці Олександри Романцової, найбільша інтрига слухання – що пред’явить сторона обвинувачення.
Найцікавіше в цьому засіданні буде представлення стороною обвинувачення того, які саме є доказиОлександри Романцової
«Найцікавіше в цьому засіданні буде представлення стороною обвинувачення того, які саме є докази того, що Олег Сенцов і Олександр Кольченко винні», – каже Романцова.
Основними свідками у справі виступлять Олексій Чирній та Геннадій Афанасьєв, яких разом із Сенцовим та Кольченком заарештували торік у Криму й теж звинуватили в тероризмі. Як стверджують правозахисники, Чирній та Афанасьєв під тиском слідства визнали свою провину й дали свідчення проти Сенцова й Кольченка. Чирнія та Афанасьєва засудили до 7 років ув’язнення.
На думку російської правозахисниці, члена громадсько-спостережної комісії Москви Зої Свєтової, яка відвідувала ув’язнених у тюрмі, Сенцову й Кольченку загрожує набагато довший термін.
Вирок може бути обвинувальним, там мова йде про 20 років позбавлення волі, оскільки ні Кольченко, ні Сенцов свою провину не визнаютьЗоя Свєтова
«Знаючи російську систему правосуддя й те, що цей суд буде проходити в Ростовському окружному військовому суді, не в Москві, де могло б бути багато преси й було б більше уваги до цього судового процесу, мені здається, що, якщо судити по тому, як велося слідство, то вирок може бути обвинувальним, там мова йде про 20 років позбавлення волі, оскільки ні Кольченко, ні Сенцов свою провину не визнають», – стверджує Свєтова.
Замість тероризму – хуліганство?
Проте Свєтова зазначає: якщо суд буде об’єктивним, то звинувачення у тероризмі можуть замінити на звинувачення у хуліганстві, адже єдині дійсно скоєні злочини, в яких можуть звинуватити Сенцова й Кольченка – підпали двох будинків у Севастополі – офісів «Єдиної Росії» та «Русской общины Крыма».
Не було жодних терористичних актів у Криму, про які каже обвинуваченняЗоя Свєтова
«А решти злочинів не відбулося, не було жодних терористичних актів у Криму, про які каже обвинувачення. Тому це абсолютно натягнуте обвинувачення й звинувачувати Сенцова і Кольченка у цих злочинах немає жодних підстав», – запевняє Зоя Свєтова.
На те, що Олега Сенцова та Олександра Кольченка виправдають, правозахисники навіть не сподіваються. У Росії, констатують експерти, виправдувальним вироком закінчується лише одна кримінальна справа зі ста.