Як українському уряду слід контролювати непідконтрольні території?

(©Shutterstock)

Поки на кордоні буде гуляй-поле, інші пункти Мінських угод перебувають під величезним ризиком – Геращенко

Кордони України потрібно закрити, вважають деякі експерти, адже відсутність над ними контролю є перепоною для виконання Мінських домовленостей. Але для людей, що хочуть виїхати з окупованих територій, пропонують спростити процедуру перетину кордонів, а також залишити можливість для гуманітарної допомоги тим, хто змушений жити на окупованому Донбасі.

Your browser doesn’t support HTML5

Окуповані території Донбасу варто ізолювати – експерти

Експерти розробили чотири сценарії взаємодії з окупованими територіями Донецької та Луганської областей. Це повна ізоляція, яка передбачає збереження лише гуманітарної допомоги під егідою міжнародних організацій, часткова ізоляція, яка передбачає два варіанти: повна ізоляція для території зі збереженням можливості спрощеного перетину кордону для громадян України або ж «гнучка» політика як стосовно території, так і стосовно громадян. Експерти також розглянули можливість «м’якої реінтеграції» окупованих територій Донбасу через домовленості та мирну взаємодію з ватажками угруповань «ДНР» та «ЛНР».

Але, за словами політолога Володимира Фесенка, не можна говорити про втілення жодного зі сценаріїв у чистому вигляді.

Володимир Фесенко

«Є два виходи, дві альтернативи, які треба обговорювати. Одна з них – це блокада або жорсткий контроль. Фактично створення жорсткого кордону і мінімізація стосунків економічних і соціальних. Це варіант на нинішню ситуацію, коли є певні бойові дії. Але якщо вони припиняться і конфлікт буде заморожений – у цьому разі неминучим буде варіант, який умовно можна назвати «мирним співіснуванням», при якому будуть відновлюватися економічні і соціальні контакти», – говорить Фесенко.

Всі ресурси, які Україна наразі має, вона повинна вкладати в ту територію Донбасу, яку вона контролює, вважає аналітик Центру UA Валентин Краснопьоров. Адже вкладання грошей у території так званих «ДНР» та «ЛНР» лише сприятимуть їхньому процвітанню. Аналітик висловився за ізоляцію окупованих територій, але з дотриманням двох умов.

«По-перше, Україна створює максимальні умови для людей, які хочуть звідти повернутися. Якщо людина розуміє, що вона не може там вижити, то вона приїжджає в Україну, і Україна створює умови, щоб вона могла тут жити. Це людяно. По-друге, Україна ставить конкретні умови – ви не маєте їжі внаслідок ізоляції? Пропускайте український гуманітарний конвой із українською символікою. Вони ж не хочуть її приймати», – наголошує Краснопьоров.

«Ключовий аспект, на якому наполягає Україна, – закриття кордону»

Ірина Геращенко

Україна прагне закриття кордонів, говорить уповноважений президента з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко. Але проблема в тому, що Мінські угоди працюють не до кінця. На думку Геращенко, важливим завданням не тільки для України, а й для усього світу є посилити тиск проти країни-агресора і примусити її виконувати ті угоди, під якими вже стоять підписи у тому числі й керівництва Росії.

Встановлення контролю на всій протяжності цих 412 кілометрів кордону є також важливим фактором і для проведення там виборів
Ірина Геращенко

«Ключовий аспект, на якому наполягає Україна, важливий пункт Мінських угод – закриття кордону. До тих пір, поки на українсько-російському кордоні буде гуляй-поле, поки у нас буде 412 кілометрів неконтрольованого кордону, всі інші пункти Мінських угод є під величезним ризиком. Встановлення контролю на всій протяжності цих 412 кілометрів кордону є також важливим фактором і для проведення там чесних виборів», – зазначила Геращенко.

Перший крок до закриття кордонів уже зроблений. СБУ опублікувала новий тимчасовий порядок контролю над переміщенням через лінію дотику у Донецькій і Луганській областях. Документ, по-перше, забороняє перевезення через так звану межу всіх товарів, крім гуманітарної допомоги (за винятком залізничного транспорту). А по-друге, закриває неконтрольовані території для громадського пасажирського транспорту. Окрім того, Служба безпеки запустила сайт, на якому можна подати електронну заявку для отримання перепустки в зону АТО.


На цю ж тему:

07.07.2015
Переговори у Мінську: посол Сайдік заявив про конструктив

Представники угруповань «ДНР» і ЛНР» хочуть відновлення на окупованій території роботи українських банків далі