Щороку тисячі рівнян хоч на кілька днів вибираються до місцевої «Швейцарії». Для такого відпочинку не потрібні ні візи, ні великі гроші. Туристи називають Швейцарією краєвиди над річкою Случ – «Соколині гори».
Таємнича квітка азалія, чорні лелеки, унікальні види риб – усе це можна побачити на території Березнівського району Рівненщини над Случчю. Мальовничі, подекуди скелясті пагорби, у які несподівано переходять рівні береги. Це Надслучанський ландшафтний парк – місце, унікальне завдяки краєвидам, родоновим джерелам, рідкісній рослинності та загадковим руїнам Губківського замку. Тепер це ще й туристичний центр. Місцеві селяни активно запрошують відпочивальників до своїх зелених садиб.
Облаштувало свій дім для міських туристів і подружжя Гривіцких. Поштовхом стали дрібні державні кредити на розвиток зеленого туризму – до 5 тисяч гривень. Гроші пішли на облаштування кімнат для прийому туристів, монтаж системи гарячого водопостачання. Дані про садибу розмістили в інтернеті – відтоді й почалися дзвінки, розповідає власниця садиби Галина Гривіцка.
Знайомство з сільським побутом, здорове харчування з домашнім молоком і власним медом, прогулянки на конях, купання у річці, риболовля та підводне фотополювання. Усе це доступне туристам за помірні кошти. Галина розповідає: за літо садиба приймає до тридцяти людей. Відпочивали тут і гості з Польщі, зокрема, діти. Були зачаровані природою «Соколиних гір».
«Вони кажуть: хоч і умови в нас не такі, як у них, бо ж вони, ясне діло, не так живуть, як ми – але все одно дуже цікаво, дуже гарно і дуже добре», – розповідає господиня.
«Соколині гори»: «складна» річка і єдині на Рівненщині скелі
Серед молоді популярні сплави по Случі. Голова туристичного клубу «Обрій» Іван Оліферук ладен годинами розповідати про надслучанські принади.
Це місце унікальне присутністю скель, які в Рівному, мабуть, єдині. І ландшафт там – чарівні пейзажі. Складна річка, але доступна новачкамІван Оліферук
«Соколині гори» – це унікальне місце, яких на Україні мало є. Мені доводилося організовувати сплави для різних соціальних груп, категорій, іноземців, і я не бачив ні одного, якого б не зациклило, не захопило це місце, унікальне присутністю скель, які в Рівному, мабуть, єдині. І ландшафт там – чарівні пейзажі. Складна річка, але доступна новачкам», – ділиться Іван Оліферук.
Your browser doesn’t support HTML5
Є тут і екологічні табори. Вони поєднують активний відпочинок і бережне ставлення до природи. Керівник Здолбунівського фонду молодіжних ініціатив «Крила» Юрій Ткачук вважає: це найбільш доступний і найбільш корисний спосіб проведення літніх відпусток і канікул.
Насправді відпочинок – це, як книжка пише, зміна виду діяльностіЮрій Ткачук
«Через дорожнечу закордонних путівок люди намагаються відпочити тут. Насправді відпочинок – це, як книжка пише, зміна виду діяльності. Люди можуть відпочити в нашій місцевості. Єдине, чого бракує – це інфраструктури», – зауважує він.
Зелений туризм чи міні-ГЕС?
А й справді – відсутність якісних доріг та власне обладнаних відпочинкових зон відлякує незагартованих туристів. Втім, останньою під загрозою опинилася і сама ідилія рівненської «Швейцарії». Біля одного з сіл збираються будувати міні-ГЕС. Проти таких планів виступають науковці Національного університету інженерів водного господарства і природокористування, Інституту ботаніки, Інституту зоології.
Фахівці, котрі мають досвід побудови міні-ГЕС, кажуть, що в цьому місці вона може завдати шкоди флорі і фауніЮрій Ткачук
«Фахівці, котрі мають досвід побудови міні-ГЕС, кажуть, що в цьому місці, в даній ситуації, вона може завдати шкоди як флорі, так і фауні», – зазначає Юрій Ткачук.
Активісти намагаються достукатися до уряду, щоб перешкодити будівництву. І просять створити у цих місцях Національний природний парк з обладнаними місцями для відпочинку. Відповіді екологи поки не отримали.