Мінськ – Першого липня, стартувала кампанія з виборів президента Білорусі, які призначені на 11 жовтня. Ані сенсацій, ані якоїсь інтриги від неї не чекають.
Your browser doesn’t support HTML5
Вибори президента Білорусі 11 жовтня 2015 року для Олександра Лукашенка стануть п’ятими. Наразі в Білорусі в умовах авторитарного режиму немає сили, яка завадила б йому залишитися на цій посаді далі, про це переконані і у владі, і в опозиції.
Your browser doesn’t support HTML5
Білоруські правозахисники, які організовують незалежне спостереження на цих виборах, у середу констатували несприятливе тло для опонентів Лукашенка на цих виборах і заявили, що у порівнянні з 2010 роком, коли президентські вибори в Білорусі завершилися розгромом опозиції і не були визнані світовою спільнотою, позитивних змін не відбулося.
Символом цього є перебування у в’язниці одного з опозиційних кандидатів на виборах 2010 року Миколи Статкевича, засудженого у 2011 році до 6 років позбавлення волі начебто за масові зворушення в Мінську в день виборів.
Цього року опозиція хоче знову збирати підписи за висунення Статкевича кандидатом на президента – без шансів на успіх, але з метою привернути увагу до нього та інших політв’язнів.
В країні не може бути справедливих виборів, поки за ґратами залишається кандидат у президенти на минулих виборах Микола Статкевич та інші політв’язніМарина Адамович
«Основним гаслом цієї кампанії буде те, що в країні не може бути справедливих виборів, поки за ґратами залишається кандидат у президенти на минулих виборах Микола Статкевич та інші політв’язні, без їх визволення, без оновлення демократичних принципів у нашій країні», – зазначає дружина Статкевича Марина Адамович.
«Настрій у суспільстві дуже поганий» – Лебедько
Іншій опонент Лукашенка на виборах 2010 року Андрій Санніков, який після визволення з тюрми отримав політичний притулок у Великій Британії, закликав взагалі бойкотувати ці вибори.
Загалом білоруська опозиція – а це ті, що не емігрували і не перебувають у в’язницях – розуміючи, що шансів не чесну кампанію та підрахунок голосів немає, особливого ентузіазму щодо цих виборів не виявляє. Лише п’ять опозиційних діячів висловили бажання балотуватися, але шанси на реєстрацію мають не всі з них, а на організацію передвиборної кампанії у них бракує фінансового та людського ресурсу.
Треба бити у дзвони, щоб розбудити людей. Ми розуміємо, яку відповідальність покладають на нас, коли така велика апатіяАнатолій Лебедько
Коментуючи загальну ситуацію у білоруському суспільстві перед виборами, один із потенційних опозиційних кандидатів, голова Об’єднаної громадянської партії Анатолій Лебедько зазначив: «Настрій, який є у суспільстві, дуже поганий, на превеликий жаль. Треба бити у дзвони, щоб розбудити людей. І це зробити дуже і дуже важко. Тому ми розуміємо, яку відповідальність покладають на нас, коли така велика апатія».
Незалежні соціологи з інституту НІСЕПІ у червні зафіксували рейтинг Олександра Лукашенка у 39 відсотків, його потенційні конкуренти Микола Статкевич та Володимир Некляєв мають по 5 відсотків підтримки серед опитаних, Анатолій Лебедько – 4 відсотки.