Київ – Українські медіа втрачають довіру аудиторії майже у всіх регіонах, крім західного, а російські – у всіх, включно зі сходом і півднем. Це – дані опитування, яке наприкінці травня провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення «Телекритики», а результати його презентували у вівторок у Києві. За оцінкою дослідників, найбільше роз’єднує людей у регіонах оцінка Майдану та бойових дій на Донбасі, у той же час по всій Україні підтримують критичні твердження про чинну владу.
Your browser doesn’t support HTML5
Під час проведення опитування дослідники вивчали реакцію українців на два, як вони припустили, рівні російської пропаганди, розповів науковий співробітник Київського міжнародного інституту соціології Марина Шпікер. За її словами, йдеться як про повідомлення щодо «злочинного режиму», який начебто переслідує російськомовне населення, так і про заяви про нездатність України розвиватися і боротися.
Найбільшу підтримку серед жителів України мають твердження, що дії української армії на Донбас – це війна з Росією та проросійськими терористами, що причиною тих складнощів, які спіткали Україну, є російська агресіяМарина Шпікер
«Виявилось, найбільшу підтримку серед жителів України мають такі твердження, що дії української армії на Донбас – це війна з Росією та проросійськими терористами, що причиною тих складнощів, які спіткали Україну, є російська агресія, що Майдан 2014 року – це народна революція, але при цьому – що теперішня влада не здатна провести необхідні реформи», – зауважує Шпікер.
Дослідники виділили декілька меседжів російської пропаганди, зокрема, що Майдан організували американці, а до влади прийшли націоналісти, що Крим вдалося врятувати, а Донбас повстав, і тепер «хунта бореться зі своїм народом». Таким чином вдалося вирахували індекс – від нуля до ста, де сто – коли люди підтримують всі тези, і нуль – коли жодної, розповів генеральний директор КМІС Володимир Паніотто.
«Найбільше – це Донецька область – 50. Луганська – 38, але це тому, що в Луганській області ми опитували тільки контрольовану Україною частину. І після Донецької і Луганської – області, що найбільше сприймають російську пропаганду – це Харківська і Одеська», – каже він.
Українська аудиторія втрачає довіру до медіа – соціолог
Хоча українські медіа домінують, 22% із близько двох тисяч опитаних регулярно звертаються і до українських, і до російських джерел, зазначає Марина Шпікер. При цьому, якщо говорити про російські ЗМІ, то насамперед йдеться не про телеканали, а про інтернет-ресурси, говорить вона.
Також респондентів запитували, як змінилось їхнє ставлення до медіа протягом року.
«Люди поступово втрачають довіру як до українських, так і до російських (ЗМІ – ред.). Це видно щодо українських на Півдні та на Сході, це компенсується тим, що до російських взагалі довіри немає», – розповідає дослідниця.
Серед іншого опитування виявило, що місцеві новини респонденти зазвичай дізнаються від знайомих, друзів і сусідів, а не з медіа, каже Діана Дуцик, виконавчий директор громадської організації «Телекритика».
«Таке собі «сарафанне радіо»: у 63% на першому місці джерело новин – коли інформація ходить від людини до людини. Далі йдуть місцеві телеканали – 37%, далі місцеві газети – 32%. Національні канали – ще нижче – 22%. Радіо – 11%, національні газети 4%», – розповіла Діана Дуцик.
Опитування проводили в усіх областях України, окрім Криму, на Луганщині воно відбувалося тільки на підконтрольних Києву територіях, на Донеччині – також у самому Донецьку.