Під час свого виступу в Атлантичній раді, Михайло Ходорковський поділився своїм баченням українсько-російського конфлікту. Він вважає, що конфлікт не є протистоянням між Росією та США, однак застеріг американських політиків: якщо надумаєте дати зброю Україні – будьте готові до ширших наслідків.
«На сьогодні конфлікт в Україні в очах більшості людей в усьому світі, за винятком російських громадян, не є конфліктом між Росією та США. Однак, у більш широких колах, поступово створюється відчуття, що конфлікт перетворюється на протистояння між Росією і США на території України. У разі початку поставок озброєнь процес такого перетворення в головах людей піде ще швидше. Далі виникає питання: чи готова американська адміністрація до участі у конфлікті та перемозі в ньому? Бо якщо вона до цього не готова, то це буде витлумачено, як програш Америки. Американські політики, на мій погляд, повинні дуже чітко зважувати ситуацію, що в сьогоднішньому інформаційно-прозорому суспільстві неможливо налякати когось тим, що ти насправді робити не збираєшся. І на базі цього треба ухвалювати рішення», – сказав засновник фонду «Відкрита Росія».
Михайло Ходорковський також заявив, що будь-яке рішення стосовно подальших дій в Україні ухвалюватиме особисто Путін, бо саме так працює нинішня Росія. А продовження конфлікту в Україні вигідно багатьом людям в оточенні Путіна.
«Реальним інтересам Путіна відповідало б заморожування конфлікту. Чи зможе він це забезпечити з урахуванням того, що існує чимало людей, які зацікавлені в більш гарячій фазі цього конфлікту – мені сказати важко. Але якщо ми говоримо про об’єктивні політичні інтереси, я думаю, що вони в цьому і полягають», – додав він.
Михайло Ходорковський вважає, що незаконну анексію Криму необхідно вирішити законним шляхом, але на це необхідна буде згода російського суспільства. Процес не буде швидким, вважає Ходорковський.
«Можна впевнено сказати, що люди, які обіцяють Україні, українському народу повернути Крим і заплатити компенсацію – цього мандата від російського суспільства не отримають. Саме тому я кажу, що вирішити в короткостроковій перспективі це питання демократичним шляхом не вийде. Як я бачу рішення: можна переконати російське суспільство і можна отримати мандат на поступове вирішення цієї проблеми за моделлю, наприклад, Гонконгу. Тобто, автономізація, вільна економічна зона, довготривала оренда і так далі», – сказав Хороковський.
Дивіться також: Як Україна отримає зброю, а Росія «вилетить» зі SWIFT, розповіли лідери діаспори . Відео