2 червня російські ЗМІ масово цитують прес-конференцію російського концерну «Алмаз-Антей» і виходять із заголовками: «Алмаз-Антей»: малайзійський «Боїнг» могла збити тільки армія України». Однак журналісти-розслідувачі вказують на деякі «нестиковки».
Your browser doesn’t support HTML5
На російському «Першому каналі» з цього приводу повідомили:
«За основною версією російського концерну «Алмаз-Антей», який увесь цей час буквально по крихтах збирав інформацію про катастрофу Боїнга, лайнер був збитий із землі зенітною керованою ракетою, випущеною з комплексу «Бук М-1». Саме такий тип озброєння має у своєму розпорядженні українська армія. Фахівці ретельно вивчили ушкодження обшивки. Аналіз даних дозволив говорити і про можливе місце пуску. І це зовсім не Сніжне, на який вказувала українська сторона, намагаючись звинуватити у всьому «ополченців», а населений пункт, де в той момент були київські силовики».
Однак журналісти звертають увагу на суперечності у такому звіті.
Засновник агентства розслідувань Bellingcat Еліот Гіґґінз написав сьогодні у «Твіттер», що на прес-конференції були використані фотографії тієї ж місцевості (як місця, з якого випускали ракету), яку раніше продемонстрували на знімках у Міноборони Росії.
Раніше, 31 травня, розслідувачі Bellingcat представили аналіз двох із шести супутникових фотографій, які Міноборони Росії продемонструвало на міжнародній прес-конференції 21 липня 2014 року після катастрофи «Боїнга» Малайзійських авіаліній на сході України.
Як вказано у документі, з високою ймовірністю можна стверджувати, що значна частина змісту кожного зображення зазнала цифрового редагування за допомогою графічного редактора Adobe Photoshop CS5, а також експерти дійшли висновку, що знімки, на яких зображено український «Бук», датовані російськими військовими 14 і 17 липня, зроблені майже на місяць раніше.
Також у коментарі для Радіо Свобода Еліот Гіґґінз розповів, що раніше, у звіті, який опублікувала російська «Новая газета», були використані зображення, які вказували на те саме розташування «Буків», яке демонструвалось на сьогоднішній прес-конференції.
«Я припускаю, що цей звіт (представлений ще місяць тому – ред.), надала саме ця організація. Мені здається, що ця доповідь просочилась раніше, щоб це поширили засоби масової інформації. Але виникла низка питань щодо цього звіту: підробка супутникових зображень, також журналісти «Новой газеты» спілкувались з експертом, він сказав, що розрахунки того, звідки йшла ракета, також неправильні, і ще одне: територія, про яку вони говорять, що звідти вийшла ракета, контролювалась сепаратистами в будь-якому випадку».
Окрім того, ще минулого літа українські силовики у відповідь на звинувачення з боку Росії заявили, що в момент катастрофи «Боїнга» Зарощенське, населений пункт, на який вказували на прес-конференції 2 червня, ними вже не контролювалося, і в тому районі не було українських установок «Бук-М1». Відсутність у цьому селі «Буків» підтвердили й іноземні журналісти.
Україна і Захід підозрюють, що літак збили бойовики чи російські військові на Донбасі. Росія це заперечує і звинувачує Київ у катастрофі.
На тему дезінформації:
Деза дня: Військова операція США проти ФІФА та фейкова сторінка Саакашвілі «Що було особливо дивно, твіти почали підхоплювати інформаційні агентства» – автор фейкової сторінки Саакашвілі далі Брехня ЗМІ Росії: Польща не хотіла бачити Порошенка через закон про УПА Насправді – причина перенесення зустрічі Петра Порошенка і Анджея Дуди була іншою далі Фотофейк: українські бійці і американський «Хаммер» Три зображення, якими проілюстрували «новину», що, нібито, українські бійці підірвались на американському «Хаммері», зроблені ще кілька років тому далі |