28 травня президент Росії Володимир Путін засекретив відомості Міністерства оборони про втрати в «мирний час у ході проведення спеціальних операцій». Засекречення одразу ж засудили правозахисні організації, а користувачі соцмереж із сумною іронією висміяли такий крок очільника Росії.
Також цього тижня у блогосфері обговорювали корупційний скандал у ФІФА.
Кілька днів тому Володимир Путін засекретив відомості Міністерства оборони про втрати в «мирний час в ході проведення спеціальних операцій». Раніше державною таємницею вважалися відомості про втрати армії тільки під час воєнних дій.
Комітет захисту журналістів засудив указ Путіна. До нього долучилася міжнародна правозахисна організація Amnesty International, у якій заявили, що такий крок президента Росії є ще одним нападом на свободу слова в цій країні.
«Це також має зловісні відтінки, які активізуватимуть припущення, що президентові Путіну є що приховувати, – зокрема, втрати, яких російські військові зазнали в Україні», – наголосив директор Amnesty International у Європі та Центральній Азії Джон Дальгузен.
Цю думку також висловила російська журналістка Ксенія Собчак:
США також розкритикували указ Путіна. Зокрема, речник Держдепартаменту Джефф Ратке заявив: «Ми розглядаємо цей указ як спробу приховати те, що відомо всім. А саме те, що російські військові ведуть бойові дії і гинуть на сході України».
Проте найрізкіше на засекречення відреагували українські та російські користувачі соціальних мереж:
Реакція російських чиновників на скандал у ФІФА стала приводом для жартів у соцмережах
Минулої середи спалахнув найгучніший скандал в історії ФІФА. Швейцарська поліція заарештувала кількох високопосадовців, включно з двома віце-президентами футбольної федерації. Арешти пов’язані з запитом ФБР і міністерства юстиції США, які розслідують звинувачення у корупції, рекеті та відмиванні грошей з боку низки очільників ФІФА за останні понад 20 років. Мова йде про хабарі і «відкати» при укладанні рекламних і спонсорських угод, а також продаж прав на телевізійні трансляції змагань, а суму незаконних виплат оцінюють у 150 мільйонів доларів.
У соціальних мережах та ЗМІ з’явилися численні карикатури, що ілюструють корупційний скандал:
У Москві скандал довкола ФІФА назвали спробою «кольорової революції» і рейдерського захоплення влади в організації. Президент Росії Володимир Путін напередодні різко розкритикував розслідування корупційного скандалу і заявив, що США намагаються втрутитися у справи організації, не маючи до цього жодного стосунку. Такі заяви Росії пов’язують з припущеннями, що цю країну можуть позбавити права на проведення чемпіонату світу 2018 року, адже одночасно з арештом високопосадовців ФІФА швейцарські чиновники оголосили початок власного кримінального розслідування щодо процесу голосування за організаторів Чемпіонатів світу з футболу у 2018 і 2022 роках, якими стали Росія та Катар, відповідно.
Спілкуючись із журналістами у Цюріху, міністр спорту Росії Віталій Мутко висловив переконання, що Росія не втратить права проводити змагання.
Ситуація та поведінка російських чиновників у ній стала предметом обговорень та жартів у соціальних мережах: