Семеро високопосадовців ФІФА вранці 27 травня заарештували у швейцарському Цюріху за підозрою у корупції. Крім того, швейцарські чиновники розпочали кримінальне розслідування щодо процесу голосування, в результаті якого Росія та Катар стали організаторами Чемпіонатів світу з футболу у 2018 та 2022 роках, відповідно. Тим часом, українські експерти шкодують, що корупційний скандал відволікає від, на їхню думку, головної новини у футболі, а саме – участі клубу «Дніпро» у фінальному матчі Ліги Європи.
Your browser doesn’t support HTML5
Швейцарська поліція 27 травня заарештувала сімох високопосадовців ФІФА просто у п’ятизірковому готелі Цюріха Baur Au Lac, де вони мешкали на час проведення чергового конгресу федерації.
Серед затриманих два віце-президенти ФІФА, Еухеніо Фігередо та Джеффрі Уебб, а також президент Футбольної федерації Венесуели Рафаель Есківель.
Усі семеро очікують екстрадиції до США, чия влада підозрює їх у тому, що вони брали та давали хабарі на загальну суму у «понад 100 мільйонів доларів», повідомляє Швейцарське федеральне бюро юстиції. Згідно з інформацією, наданою владою Сполучених Штатів, корупційні схеми узгоджували й підготовлювали саме на території США, а виплати здійснювалися за допомогою американських банків.
Загалом влада Сполучених Штатів висунула звинувачення проти 14 осіб. Ніяких звинувачень проти чинного президента ФІФА Зеппа Блаттера наразі не висунуто.
Члени організації зібралися у Цюріху на черговий конгрес, а також для голосування за президента ФІФА, яке має відбутися 29 травня.
Речник федерації Уолтер де Ґреґоріо назвав це «складним моментом» для ФІФА, але, у кінцевому рахунку, «добрим» розвитком.
«Це для ФІФА добре. Це не добре у плані іміджу та не добре у плані репутації, але у плані чистки (організації, це добре)», – сказав він.
Де Ґреґоріо додав, що голосування за президента федерації відбудеться, як і заплановано, 29 травня. Нинішній президент, за словами речника, спокійно ставиться до інциденту, хоча й «не танцює у своєму офісі».
Росії-2018 бути?
Одночасно з цією подією, швейцарські чиновники оголосили початок власного кримінального розслідування щодо процесу голосування за організаторів Чемпіонатів світу з футболу у 2018 і 2022 роках, якими стали Росія та Катар, відповідно.
Зокрема, катарського футбольного чиновника Магомета Бін Гаммана раніше звинувачували у виплаті хабарів на суму 5 мільйонів доларів в обмін на підтримку для його країни як організатора ЧС-2022.
Та все ж де Ґреґоріо заявив, що на сьогоднішній день рішення щодо чемпіонатів світу 2018 і 2022, які мають пройти у Росії та Катарі, залишається незмінним.
«Я не спекулюватиму з приводу того, що відбудеться завтра, післязавтра і так далі», – сказав він.
Голова російського парламентського спорткомітету Ігор Ананскіх заявив, що плани Росії також не змінилися.
«Я не маю сумнівів, що ми блискуче проведемо чемпіонат світу 2018 року, і ми зробимо все можливе, щоб він був найкращим. І ми, звичайно, очікуватимемо всіх російських та іноземних туристів на стадіонах», – сказав він.
Головний редактор часопису «Футбол» Артем Франков пояснив Радіо Свобода, що про корупцію під час голосування за організаторів ЧС 2018 і 2022 років говорять тому, що голосували за них одночасно. Однак, за словами Франкова, претензії є щодо Катару, але проти Росії ніяких конкретних звинувачень наразі висунуто не було.
«Дніпро» важливіше
За словами Франкова, прямого впливу на Федерацію футболу України (ФФУ) корупційний скандал у ФІФА не має. Проблема полягає лише у тому, чи пройде у робочому режимі конгрес федерації та вибори її президента.
Прес-офіс ФФУ на запит Радіо Свобода відповів, що федерація наразі не має що коментувати – вся інформація, начебто, є у пресі. Можливі новини організація матиме лише після голосування за президента ФІФА.
А Франков наголосив, що корупційний скандал лише відвертає увагу вболівальників від фіналу Ліги Європи, де 27 травня український клуб «Дніпро» грає з іспанською «Севільєю». Цей матч має для українців набагато більше значення, ніж арешти у ФІФА, сказав експерт.
«Мені б хотілося, щоб ми все-таки сьогодні більше говорили про шанси «Дніпра» і вболівали за нього, ніж переживали з приводу досить далеких від нас чиновників», – сказав він.