Рига – Лідери 28 країн-членів ЄС та шести держав «Східного партнерства» зустрічаються в Ризі для вирішення напрямку руху ініціативи ЄС для пострадянських країн. Очікується, що у підсумковій декларації буде заявлено, що в разі виконання всіх необхідних критеріїв Україна може розраховувати на безвізовий режим з Євросоюзом, але наразі європейської перспективи Україні об’єднана Європа дати не готова.
Your browser doesn’t support HTML5
Президент України Петро Порошенко прибув на основне засідання саміту у п’ятницю зранку в приміщенні новозбудованої Національної бібліотеки Латвії у доброму настрої. Посміхаючись, він привітався з президентом Європейської ради Дональдом Туском та президентом Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером і тепло розцілувався з вбраною в білу сукню прем’єром Латвії, яка головує в ЄС, Лаймдотою Страуюме.
Після кількох митей фотографування Порошенко перемістився з місця поміж Туском та Юнкером і став поруч з латвійським прем’єром для нового фотографування, але через мить, проходячи повз пресу, вирішив з нею не спілкуватися.
За сонячної погоди лідери країн прибували кортежами з великої інтесивністю – так, що булі «кортежні затори».
Канцлер Німеччини Анґела Меркель заявила, що у спільній декларації саміту «Східного партнерства» для України буде закріплена перспектива безвізового режиму в разі виконання критеріїв, а також буде заявлена позиція щодо непорушності територіальної цілісності України.
Буде чітка перспектива для безвізового режиму до кінця цього року, якщо будуть виконані необхідні критеріїАнґела Меркель
«Розмова була дуже гармонійною, і ми дійшли домовленостей. Буде спільна декларація, в якій всі погодилися, що територіальна цілісність всіх країн має поважатися. І буде чітка перспектива для безвізового режиму до кінця цього року, якщо будуть виконані необхідні критерії», – сказала Меркель, розповідаючи про підсумки робочої вечері лідерів в старовинному торговельному будинку в центрі Риги – якраз поруч з Музеєм радянської окупації Латвії.
«Європейські прагнення» – не перспектива
Президент Литви Даля Ґрібаускайте, прибувши на основне засідання, сказала, що в підсумковій декларації саміту будуть визнані європейські прагнення України, Грузії та Молдови – себто, держав «Східного партнерства», які йдуть в авангарді євроінтеграції і мають угоди про асоціацію з ЄС, підписані минулого року.
Ми підтримуємо країни, які проводять реформи та хочуть стати європейськимиДаля Ґрібаускайте
«Звичайно, ми підтримуємо країни, які проводять реформи та хочуть стати європейськими», – сказала литовський лідер.
Ґрібаускайте додала, що в питанні безвізового режиму Єврокомісія наприкінці року «дасть нову оцінку ситуації, і ми очікуємо більш позитивного результату до кінця року».
Щодо ідеї Ризького саміту, то президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що Ризький саміт «не є самітом розширення», а є самітом партнерства. І наразі, за його словами, ЄС не готовий дати європейську перспективу жодній з країн-учасниць «Східного партнерства».
Відтак очікується, що в підсумковій декларації буде положення про визнання «європейських прагнень та європейського вибору», але не європейської перспективи України, Грузії та Молдови.
«Нова ера», але без сенсацій
Верховний представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні заявила в Ризі, що в політиці «Східного партнерства» сторони вийшли на рівень «нормальних робочих відносин».
Це – нова ера нашого партнерства, нова стадія. Сьогодні з нашими партнерами ми вийшли на стадію повсякденних нормальних робочих відносин. Це приносить зиски для наших людей. І ми над цим працюємоФедеріка Моґеріні
«Це – нова ера нашого партнерства, нова стадія. Сьогодні з нашими партнерами ми вийшли на стадію повсякденних нормальних робочих відносин. Це може бути не сенсаційним, але це приносить зиски для наших людей. І ми над цим працюємо», – сказала Моґеріні.
Вона додала, що зважаючи на те, що країни «Східного партнерства» є «такими різними», для ЄС відносини з кожним партнером є важливими.
«Європейці не могли скасувати візи для українців вже в Ризі»
В Ризі європейська перспектива України не зазнала невдачі, вважає член парламентського комітету з євроінтеграції, депутат від «Народного фронту» Остап Семерак. За його словами, суспільні очікування щодо безвізового режиму були дещо «перегріті»: скасувати візи прямо у Ризі Євросоюз не міг.
В суспільстві, звичайно, були очікування найбільші стосовно скасування візового режиму. Але ці очікування були перегріті. Загалом Ризький саміт є позитивним. Вони говорять про перспективи членства України в ЄСОстап Семерак
«В суспільстві, звичайно, були очікування найбільші стосовно скасування візового режиму. Але ці очікування були перегріті, і європейці не могли скасувати візи для українців вже в Ризі. Перша причина – тому що, це суперечить їхнім процедурам, бо процедура є трішки довшою, а друге – очевидно, європейці відчувають тиск з боку Росії. Але в підсумку Ризького саміту ми отримали дату. Ризький саміт ухвалив кілька документів. Це є Декларація саміту Європейської народної партії і Декларація самого європейського саміту. Загалом Ризький саміт є позитивним. Позитив я бачу в тому, що в деклараціях є позитивні оцінки щодо принципових для України речей. В першу чергу, іде мова про можливість запровадження миротворчої місії ЄС для реалізації Мінських угод. Наступне – ЄС задекларував, що він бачить запровадження всеохопної зони вільної торгівлі між Україною і ЄС з 1 січня 2016 року. І важливим моментом є те, що, оцінюючи, в часи агресії Російської Федерації, рівень реформ, які відбуваються в Україні, – вони говорять про перспективи членства України в ЄС», – сказав Семерак.
В Ризі, після завершення основної частини саміту, президент Порошенко планує провести низку двосторонніх зустрічей – з німецьким канцлером Анґелою Меркель, французьким президентом Франсуа Олландом – Німеччина та Франція є учасниками «нормандського формату» мирного врегулювання конфлікту на Сході України.
Також має бути зустріч з британським прем’єром Дейвідом Камероном, який отримав новий переконливий мандат на парламентських виборах у Британії раніше цього місяця.