Допоки Російська Федерація не припинить своєї агресії, Україна заявляє, що відходить від деяких зобов’язань, передбачених Міжнародним пактом про громадянські й політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Таким чином Україна пояснила, що не може забезпечити права людини на окупованих і анексованих територіях. Окрім цього, своїм голосуванням народні депутати розірвали п’ять міждержавних угод із урядом Росії у військовій сфері. У відповідь «Опозиційний блок» засипав тих, хто проголосував «за», звинуваченнями у зраді людей у Криму і на Донбасі. Не змовчала і Росія.
Your browser doesn’t support HTML5
На засідання Верховної Ради у четвер більшість народних обранців прийшли у вишиванках. І перше, за що взялись депутати, це голосування за відступ України від зобов’язань, визначених Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, передбачених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Європейською соціальною хартією. Проект постанови миттєво набрав 249 голосів. Відповідно, цим відходом Україна відмежувалась від забезпечення прав і свобод людей на окупованих та анексованих територіях. За виконання відповідних міжнародних договорів у Криму та на Донбасі відповідає Російська Федерація.
«Ми мусимо визнати, що приймаємо рішення, які б ми ніколи не прийняли, якби не умови війни. Як держава, стосовно якої здійснюється агресія, ми маємо право на відступ від цих зобов’язань у зв’язку із захистом своїх інтересів», – пояснила ініціатор постанови, депутат від «Самопомочі» Оксана Сироїд.
Your browser doesn’t support HTML5
Натомість із критикою постанови одразу виступив «Опозиційний блок».
«Ми не від Конвенції сьогодні відступили, а підписали акт капітуляції. Український парламент таким чином відмовився від мільйонів людей, які кинуті напризволяще в Луганській і Донецькій областях. Нічим іншим, як зрадою українців, таке рішення назвати не можна», – сказала Наталія Королевська.
Підхопили однопартійку і Юлія Льовочкіна та очільник партії Юрій Бойко.
«Стосовно постанови, то ми вважаємо, що її прийняти неможливо, тому що вона не дасть можливості громадянам, чиї права ущемлені, звертатись до Європейського суду з прав людини. Ми будемо голосувати проти», – заявив він із трибуни.
Хай би «Опоблок» думав, як реально зупинити цю війну – Гопко
Ми говоримо, що забезпечити справедливий суд на тих територіях, до яких Україна не має можливості надати навіть гуманітарну допомогу, ми не можемоГанна Гопко
Жодного голосу депутати цієї політичної сили не віддали і за денонсацію угод із Росією щодо співпраці у військовій галузі. На розгляд депутатів було подано 5 із 37 таких угод. Зокрема угоду про транзит через територію України військових формувань Росії, що тимчасово перебувають на території Молдови, про взаємну охорону секретної інформації, щодо військових міждержавних перевезень і розрахунки за них та про співпрацю в галузі воєнної розвідки. Втім, якщо у випадку з денонсацією угод Україна пішла слідом за подіями, то у випадку відступу від захисту прав людей на окупованих та анексованих територіях, випередила їх, каже голова профільного комітету закордонних справ Ганна Гопко.
«В тих умовах, які є, ми не можемо людям гарантувати їхні права, але це не означає, що наші люди, що постраждали внаслідок агресії, не зможуть звертатися до Європейського суду. Ми говоримо, що забезпечити справедливий суд на тих територіях, до яких Україна не має можливості надати навіть гуманітарну допомогу, ми не можемо. Тому краще хай би «Опоблок» думав, як реально зупинити цю війну. Хай би вони через своїх друзів в Москві добивалися виконання Мінських домовленостей», – відповіла вона.
Разом з тим, ці сьогоднішні рішення Верховної Ради вже стали предметом спекуляцій Російської Федерації. Зокрема тамтешній уповноважений з прав дитини Павло Астахов заявив, що влада Києва «здійснила гуманітарний суїцид».