Київ – Волонтери та посадовці Міноборони набагато ефективніше співпрацюють у напрямку матеріального забезпечення армії, ніж рік тому. Про це говорять як представники міністерства, так і керівники волонтерських організацій. Водночас частина обладнання та уніформи, яку отримують вояки, залишається неякісною, стверджують волонтери. В Міноборони ж, навпаки, звітують, що обирають з поміж кращих українських та закордонних зразків.
Your browser doesn’t support HTML5
Українська військова форма та деяке військове обладнання, яке отримують вояки від держави, не відповідає міжнародним стандартам, стверджують волонтери. На їхню думку, в бойових умовах це може впливати на результат сутички та шанси вояків вижити.
Саме ті, хто допомагають армії на громадських засадах, можуть запропонувати ефективні способи розв’язання цієї проблеми – заявив журналістам волонтер Вадим Кодачигов, голова правління організації «Рада громадських ініціатив».
Коли я зустрічався з виробниками касок, оптики, бронежилетів з ЄС, Індії, Китаю – вони не знають, як тут працювати. Ми допомагаємо виробникам з сертифікацією, щоб вони мали змогу працювати з МіноборониВадим Кодачигов
«Коли я зустрічався з виробниками касок, оптики, бронежилетів з ЄС, Індії, Китаю – вони сприймають Україну як закриту державу, і вони не знають, як тут працювати. Ми допомагаємо виробникам з сертифікацією, щоб вони мали змогу працювати з Міноборони. А для того, щоб допомогти впровадженню розробок українських волонтерів – ми домовилися з концерном «Укроборонпром», і на майбутній виставці «Волонтерський воєнпром-2» у Києві вони зможуть продемонструвати представникам концерну свої розробки».
Вадим Кодачигов та інші організатори виставки мають намір показати можливості як української, так і зарубіжної воєнної промисловості.
В українських вояків немає ядерної боєголовки лише тому, що вони не замовили – волонтер
Україна в може виготовляти майже все необхідне для фронту, вважає волонтер Ігор Кірушко, координатор проектів ГО «SWAT». Він згадує народний крилатий вислів: «В українських вояків немає ядерної боєголовки лише тому, що вони не замовили її волонтерам». Однак налагодити в Україні виробництво певних видів оптики, якісної тканини для військового одягу чи сучасних безпілотників у стислі терміни мало реально, тож тимчасово треба закуповувати це в закордонних виробників, поділився своїми міркуваннями Ігор Кірушко. Як це можна зробити він пояснює на прикладі тканини для військової форми.
Your browser doesn’t support HTML5
Your browser doesn’t support HTML5
Your browser doesn’t support HTML5
Настав час волонтерам перекласти відповідальність за постачання армії на державуІгор Кірушко
«Виробляти ми можемо майже все, але держава має допомагати. Настав час волонтерам перекласти відповідальність за постачання армії на державу. Волонтери можуть порадити, як це більш грамотно зробити. Ідеальний варіант – закупівля спеціальних тканин у провідних світових виробників. Вони говорять нам, що згодні безкоштовно розробити для покупця тканини дизайн форми та лекала, в Європі є цілі наукові інститути, які узгодять це зі стандартами НАТО. І потім ми вже можемо шити це з сучасних закордонних тканин на українських потужностях», – пояснює волонтер.
Він наводить приклад: в Україні не виробляють жаростійкої тканини. Так коли одна з танкових бригад потребувала негорючих комбінезонів – волонтери шукали і купували їх за кордоном. Тоді як могли би пошити в Україні за технологіями НАТО, з імпортної тканини.
Зі свого боку, голова комітету конкурсних торгів Міноборони Неллі Стельмах, яка прийшла у відомство з волонтерського середовища, зауважує: тканину для української військової форми з початку конфлікту на Донбасі кілька разів змінювали. І щоразу це потребувало додаткового часу, щоб налагодити виробництво. Нині для пошиття нової форми використовується якісний матеріал, який добирали з урахуванням порад науковців, волонтерів та самих вояків, повідомила Радіо Свобода Неллі Стельмах.
Тим часом, Міноборони налагодило постачання бойовим підрозділам необхідного високотехнологічного обладнання, яке вояки раніше могли отримувати тільки від громадських активістів. Роль волонтерів у цій ситуації – не забезпечити вояків з нуля, а доукомплектувати їх, зауважує радник президента й міністра оборони Юрій Бірюков.
Важливо те, що є тепер багато нічних «мисливців» за спраглими пригод росіянами і ополченцями. Частина приладів закупило МО, частина МО отримало від уряду КанадиЮрій Бірюков
«Важливо те, що є тепер багато нічних «мисливців» за спраглими пригод росіянами і ополченцями. Частина приладів закупило МО, частина МО отримало від уряду Канади. Кількість – сотні. Все – вже на передовій. У різних-різних бригадах. Сотні приладів нічного бачення.
Сталася тільки одна невелика неприємність – при закупівлі ніхто не подумав про кріпленнях на каску. Але проблему оперативно вирішили, за волонтерські гроші», – звітує Бірюков.
Між тим волонтери, які забезпечують українських бійців, визнають, що збирати кошти для армії стало набагато важче, ніж було рік тому. Про це, зокрема, повідомили Радіо Свобода у волонтерській групі «Зграя». Активісти пояснюють це зменшенням доходів українців та появою псевдо волонтерів, які шкодять репутації цього руху.
Міноборони поступово замінює волонтерів у постачанні бійців – посадовець
Натомість в Міноборони стверджують: держава перебирає на себе ті напрямки постачання, які раніше залежали передовсім від волонтерів. Про це Радіо Свобода повідомила Неллі Стельмах, яка відповідає у відомстві за матеріальне забезпечення.
Координація покращилася. До мене напряму звертаються волонтери, і я пояснюю, як організувати співпрацю з військовими, щоб вони робили замовленняНеллі Стельмах
«Координація покращилася. До мене напряму звертаються волонтери, і я пояснюю, як організувати співпрацю з військовими, щоб вони робили замовлення. Це стосується і військового, й медичного обладнання. Якщо чогось бракує – ми кажемо волонтерам, чи Міноборони буде найближчим часом це закуповувати, чи це варто робити волонтерам. Активісти нині спеціалізуються на речах, які не поставленні на озброєння. Так раніше вони закуповували тактичні окуляри, наколінники та налокітники, але нині їх почало постачати Міноборони», – розповідає Стельмах.
Представниця Міноборони запевняє: нині уряд забезпечує армію переважною більшістю продовольства та спеціального обладнання. Волонтери ж постачають ті продукти і техніку, які наразі не передбачені бюджетом Міноборони.
Your browser doesn’t support HTML5
Більшість військових експертів, з якими спілкувалося Радіо Свобода, стверджують: за останній рік армія підвищила своє матеріальне забезпечення та боєздатність передовсім завдяки допомозі волонтерських організацій та простих українців. Так, у останніх світових рейтингах українські Збройні сили зміцнили свої позиції, і за даними різних рейтингів, посідають від 21-го до 25-го місця в світі за рівнем боєздатності.
Перше, друге та третє місце більшості таких рейтингів посідають відповідно армії США, Росії та Китаю.