Під час зустрічі глав дипломатій чотирьох країн Вишеградської групи та шести країн «Східного партнерства» було категорично заявлено про підтримку територіальної цілісності і суверенітету України А голова дипломатії ЄС Федеріка Моґеріні визнала, що безпекова ситуація в регіоні «Східного партнерства» значно погіршилась – головно через конфлікт в Україні. Нові члени ЄС цією зустріччю за тиждень до Ризького саміту «Східного партнерства» хотіли активізувати Брюссель та інших членів ЄС на більшу підтримку шести пострадянських країн-партнерів.
Це вперше відбулась зустріч у форматі Вишеградська четвірка плюс шість країн «Східного партнерства». Вагу додала також участь у братиславській зустрічі – а Словаччина нині головує у Вишеграді – шефа європейської дипломатії Федеріки Моґеріні, комісара ЄС з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення Йоханеса Гана, а також глав дипломатій Латвії (головує нині в ЄС), Швеції та Румунії.
Моґеріні намагалась наголосити, що ні про яку конкуренцію чи стурбованість Брюсселя форматом Вишеград + «Східне партнерство» не йдеться.
«Це новий формат співпраці, який не обмежує, а збагачує нашу спільну політику ЄС. Це доповнення до спільної політики ЄС і не суперечить їй», – сказала після зустрічі Федеріка Моґеріні.
Братиславська зустріч може сприйматися як намагання активних лобістів програми «Східного партнерства» потягти за собою решту членів ЄС та Єврокомісію до тіснішої співпраці з Україною, Грузією, Молдовою, Білоруссю, Азербайджаном та Вірменією.
«Метою співпраці (з країнами «Східного партнерства») є модернізація цих країн, підвищення життєвого рівня, а також стабілізація наших найближчих сусідів», – сказав господар зустрічі, глава МЗС Словаччини Мірослав Лайчак.
Підтримка України
Країни Вишеграду та «Східного партнерства» висловили підтримку Україні, на території якої ось вже понад рік тривають бойові дії і здійснюється агресія з боку Росії та підтримуваних нею сепаратистів, а також в якої було анексовано Росією Крим.
Ми заявили про абсолютну підтримку територіальної цілісності, незалежності та суверенітету УкраїниМірослав Лайчак
«Ми заявили про абсолютну підтримку територіальної цілісності, незалежності та суверенітету України, і закликали усі сторони конфлікту до якнайскорішого виконання Мінських угод», – сказав на прес-конференції Лайчак.
В інтерв’ю провідному словацькому часопису Pravda Лайчак заявив, що нині діє чотири рівня санкцій ЄС проти Росії, і питання подовження галузевих санкцій буде вирішуватись у червні, при тому, що решта вже були подовжені раніше до кінця року.
«Переоцінка галузевих санкцій пов’язана з виконанням Мінських угод… Було б добре, якби ми могли зробити висновок, що в червні Мінські угоди виконані, і немає ніяких підстав для продовження санкцій. Але ми надто довго в політиці, щоби вірити в це. Але, звичайно, лідери обговорять у червні і вкажуть на те, чи повністю виконуються Мінські угоди», – сказав Лайчак в інтерв’ю.
Проте він позитивно оцінив візит до Росії цього тижня глави американської дипломатії Джона Керрі, який зустрівся з президентом Володимиром Путіним та главою МЗС Росії Сергієм Лавровим. Лайчак закликав Захід до прямого діалогу з Росією.
«Для вирішення проблем ми повинні спілкуватися з Росією. Є багато речей, які ми повинні обговорити, і не все можна вирішити телефоном», – вважає Лайчак.
За тиждень до Риги
Зустріч у Братиславі відбулася за тиждень до саміту «Східного партнерства» у Ризі, щодо якого планка очікувань останнім часом опускається. Зокрема, як писала європейська преса, не очікується в декларації саміту положення про європейську перспективу країн «Східного партнерства», а Україні та Грузії, ймовірно, не дадуть безвізового режиму чи майбутньої чіткої дати переходу до нього.
Однак, як сказала Моґеріні у Братиславі, під час саміту в Ризі ЄС «відкрито та прагматично» обговорить подальшу співпрацю з країнами «Східного партнерства».
«Я думаю, що цей саміт – це шанс дуже відкрито, прагматично та детально обговорити нашу подальшу співпрацю. Нам потрібно продовжувати співпрацювати в практичному вимірі у різних сферах – від мобільності та торгівлі до енергетики», – сказала вона.
Моґеріні наголосила, що саміт в Ризі відбуватиметься «за абсолютно інших умов» у порівнянні з попереднім у Вільнюсі 2013 року. «З негативного боку цілком зрозуміло, що безпекова ситуація в регіоні «Східного партнерства» значно погіршилася, з позитивного – ми розвинули значно сильнішу та глибшу співпрацю з кожною з шести країн», – сказала вона.