Київ – Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров отримає повноваження народного депутата України. Він займе місце Степана Барни, який став головою Тернопільської ОДА і склав депутатські повноваження. Крім того, Чубарова 3 квітня призначили головою Ради представників кримських татар при президентові України. Політологи вважають, що входження голови Меджлісу до парламенту може суттєво активізувати роботу української влади з повернення контролю над Кримом, а створення Ради представників кримських татар об'єднає членів Меджлісу, які були вигнані з півострова Росією.
Чи стане Рефат Чубаров депутатом, було інтригою до останнього моменту. У виборчому списку «Блоку Петра Порошенка» він був аж на 71-й позиції, тоді як за підсумками виборів партія набрала лише 22% і претендувала тільки на 50 депутатських місць у парламенті. Однак, багато членів президентської фракції пішли працювати у виконавчу владу і склали депутатські повноваження.
2 квітня Порошенко призначив депутата Степана Барну головою Тернопільської облдержадміністрації, і таким чином звільнилося чергове місце у фракції БПП, яке займе Чубаров.
У прес-службі «Блоку Петра Порошенка» кореспонденту «Крим.Реалії»повідомили, що про входження Чубарова до лав депутатів Верховної Ради буде оголошено з початком нової сесії.
«Рефат Чубаров – це дуже відома і дуже глибока особистість, ми раді з такими працювати», – зазначили в прес-службі.
Сам голова Меджлісу в коментарі для «Крим.Реалії» лаконічно відповів на питання про свої плани на новому робочому місці.
«Для мене це буде майданчик, який зміцнює мої можливості і надасть нові можливості», – сказав він. Більш докладну відповідь Чубаров пообіцяв дати пізніше.
3 квітня стало відомо про ще одне призначення голови Меджлісу. Петро Порошенко підписав указ, яким призначив Рефата Чубарова головою Ради представників кримськотатарського народу – структури, яка була створена ще під час президентства Леоніда Кучми, але до останнього часу не функціонувала.
Місце роботи Ради представників кримськотатарського народу переноситься з Сімферополя в окупованому Криму до Києва
Указом Порошенка також були внесені зміни до положення про Раду представників кримськотатарського народу. Зокрема, керівником Ради призначається голова Меджлісу кримськотатарського народу. Голову Ради призначає і звільняє від виконання обов'язків президент.
«Голова Ради затверджує персональний склад і здійснює керівництво її діяльністю. Голова та інші члени Ради беруть участь у її роботі на громадських засадах. Також місце роботи Ради представників кримськотатарського народу переноситься з Сімферополя в окупованому Криму до Києва», – відзначили в прес-службі Порошенка.
Чим саме займатиметься Рада представників кримськотатарського народу, поки не відомо. Раніше вона виконувала роль консультативно-дорадчого органу при президентові України, основними завданнями якого були аналіз, прогнозування та підготовка пропозицій з політико-правових, соціально-економічних, культурних та інших питань, пов'язаних з правами кримськотатарського народу та його інтеграцією в українське суспільство.
Смедляєв схвалює, Гафаров засуджує
Входження Рефата Чубарова до складу Верховної Ради було позитивно сприйняте членами і прихильниками Меджлісу як у Криму, так і на материковій Україні. Голова Центрвиборчкому Курултаю Заїр Смедляєв у коментарі для «Крим.Реалії» сказав, що отримання депутатського мандата головою Меджлісу вигідне як для Криму і кримських татар, так і для України.
Це чесний і принциповий політик, але багато речей, звичайно, будуть залежати від ситуації в світіЗаїр Смедляєв
«Це чесний, принциповий політик, непоганий оратор, людина, яка працює на благо суспільства. Але багато речей, звичайно, будуть залежати від ситуації в світі», – сказав Смедляєв.
Голова херсонського регіонального Меджлісу Асан Алієв стверджує, що близько 12 тисяч кримських татар, що проживають на Херсонщині, гаряче підтримують Чубарова і вітають його призначення.
«Сьогодні, на нашу спільну думку, Рефат Чубров входить в десятку найкращих політиків України. Це дуже потужна людина, що володіє харизмою і великими знаннями. Його дуже поважає кримськотатарський народ, бо він на міжнародній арені з честю захищає всіх нас», – сказав Алієв.
За його словами, кримські татари, які проживають в Херсонській області, чекають від Чубарова і його колег ініціатив, які забезпечать піднесення національної культури в регіоні, а також підтримки вимушених переселенців з Криму. Також Алієв сподівається на те, що входження голови Меджлісу в парламент дозволить більш ефективно боротися за повернення контролю над анексованим півостровом.
У той же час, кримські татари, які працюють в структурах фактичної влади Криму, негативно оцінюють як діяльність Рефата Чубарова, так і його потрапляння в український парламент. Так, «депутат Державної ради Криму» Едіп Гафаров в коментарі для «Крим.Реалії» сказав, що Чубаров не вперше отримує мандат нардепа, але не зробив нічого корисного для кримських татар.
«Це його особиста справа. Він там собі знайшов роботу, буде отримувати більшу зарплату. Він і так її отримував більшу. Хай сидить там в Києві й годує свою сім'ю. Що я ще можу сказати?» – відреагував Гафаров.
Березовець: Чубаров посилив інтерес Києва до півострова
Багато українських експертів і громадянських активістів сходяться на думці, що законодавча і виконавча влада робить занадто мало для повернення контролю над Кримом. Політтехнолог, керівник проекту Free Crimea Тарас Березовець вважає, що входження Рефата Чубарова до складу Верховної Ради може посприяти усуненню цієї проблеми.
На жаль, пан Джемілєв бився там практично наодинці. Є там ще міжфракційна група «Крим», яку очолює Олексій Гончаренко. Це важливо, що вони там присутні. Але проблеми кримчан краще розуміють люди з півостроваТарас Березовець
«Це надзвичайно позитивний сигнал. На жаль, пан Джемілєв бився там практично наодинці. Є там ще міжфракційна група «Крим», яку очолює Олексій Гончаренко. Це важливо, що вони там присутні. Але проблеми кримчан краще розуміють люди з півострова», – сказав експерт.
На думку експерта, Чубаров своїми виступами на міжнародних майданчиках та іншими діями довів, що може ефективно боротися за повернення півострова.
«Багато у чому завдяки Чубарову сьогодні відбулося відновлення інтересу до Криму. Тому що цей інтерес згасав. Рік тому було багато політичних заяв, а потім був штиль, нічого не відбувалося. І коли почали активно працювати експерти, і свою місію виконав Чубаров, відбулися зміни», – сказав Березовець.
Багато членів міжфракційної групи «Крим» також сподіваються, що з приходом голови Меджлісу їхня робота буде посилена. Народний депутат Георгій Логвинський вважає, що і у самого Чубарова тепер з'явиться більше можливості реалізовувати свої плани.
«Я знаю, що Рефат піде до нас в комітет з прав людини, що ще більше посилить позицію комітету, і дозволить залучати більше уваги до проблеми Криму та окупованих територій», – сказав нардеп.
А наскільки дієздатним органом виявиться новостворена Рада представників кримськотатарського народу, поки залишається невідомим. Експерт Інституту демократії ім. Пилипа Орлика Наталя Беліцер вважає, що майбутнє цієї структури залежить від її персонального складу, а також від того, яку стратегію обере цей орган.
«Рефат Чубаров – це мудра людина і досвідчений політик, і, по-моєму, він зможе внести пропозиції, і сподіваюся, що вони будуть максимально взяті до уваги», – сказала Беліцер у коментарі для «Крим.Реалії».
Вона нагадала, що створена Рада – це не єдиний державний інститут, який стосується Криму і кримських татар. На думку Беліцер, ці структури сьогодні слабкі та не мають впливу, і однією з їхніх проблем є слабка координація з експертним співтовариством. Представник Інституту демократії ім. Пилипа Орлика висловила надію на те, що Рада представників кримськотатарського народу не повторюватиме цих помилок і налагодить координацію з дослідниками, які займаються тематикою Криму та його корінних народів.
Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»