ЖК «Церковний». Квартири замість церкви УПЦ КП

Компанія з орбіти народного депутата Зубика незаконно зводить житло на проспекті Космонавта Комарова у Києві

Ділянку виділили під церкву, а зводять житловий комплекс. Столиця продовжує обростати незаконними забудовами. Компанія «Інтергал-Буд», пов’язана із народним депутатом Володимиром Зубиком, колишнім регіоналом, зводить житлові будинки на землі, виділеній Українській православній церкві Київського патріархату для будівництва культової споруди. Вже зведено 14 поверхів житлового будинку та йде подальший активний продаж квартир. Цією ситуацією зацікавилися журналісти проекту «Схеми».


Київ, Десятинний провулок, 3-5. Цей скандальний будинок зводила будівельна компанія «Інтергал-Буд». Коли закінчать усі роботи, тут будуть офіси, квартири та резиденція патріарха УПЦ КП Філарета. Захисники старого Києва так і не змогли свого часу це будівництво зупинити. Попри численні порушення.

«Юридично це є буферною зоною Софії Київської – пам’ятки всесвітнього значення, де будь-яке будівництво має відбуватися з погодженням із офісом ЮНЕСКО у Парижі, за особливого дозволу Верховної Ради і Кабінету міністрів. Тобто багато «запобіжників», але ці «запобіжники» були проігноровані свого часу. Цільовим призначенням теж було не будівництво багатоповерхівки, а обслуговування двох архітектурних пам’яток, які там теж було знищено», – пригадує народний депутат, а не так давно громадський активіст Ігор Луценко.

Забудовника – компанію «Інтергал-Буд» – пов’язують із екс-регіоналом, народним депутатом Володимиром Зубиком, відомим громадськості завдяки оборудці компанії «Лівела», яка ввозила в Україну нафтопродукти без сплати мита.

Та, схоже, не меншої уваги вартує і будівельний бізнес депутата, у співпраці з церквою.

«Схема була простою. Церковники давали землю, Зубик будував, квартири продавав, а частина приміщень призначена для ієрархів УПЦ КП. Тобто це бізнес-проект», – каже громадський активіст Віталій Черняховський.

Зв’язок між ТОВ «Будівельна компанія «Інтергал-Буд» та депутатом Володимиром Зубиком можна легко прослідкувати і досі.

Засновником товариства «Будівельна компанія «Інтергал-Буд» є дочірнє підприємство «Інтергал-Буд» товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма Інтергал», керівником якої є Назар Городецький – помічник-консультант народного депутата Володимира Зубика.

А єдиним засновником цієї фірми останньої є ТОВ «Компанія з управління активами «Крістал ессет менеджмент». Її керівником є ще один помічник депутата – Валерій Кулаков.

Більше того, ТОВ «БК «Інтергал-Буд» та ТОВ «Компанія з управління активами «Крістал ессет менеджмент» зареєстровані на столичній вулиці Анрі Барбюса, 28Б, де розташована приймальня народного депутата Володимира Зубика.

Керівник інформаційного управління УПЦ КП архієпископ Євстратій каже, що співпрацею з «Інтергал-Будом» на Десятинному провулку задоволені, а от про зв’язок із Зубиком знає із чуток.

«Його пов’язують з цією будівельною організацією. Те, що я чув, що є якісь люди, які мають із ним певні конфлікти з якихось інших питань, і відповідно вони борються», – зауважив архієпископ.

«Схеми» знайшли ще один об’єкт, до якого має стосунок і «Інтергал-Буд», і УПЦ КП. У Києві, на проспекті Космонавта Комарова, 46. Тиждень тому, коли ми тільки почали вивчати історію цього будівництва, над будівельним парканом висів ось цей інформаційний щит.

Це проект будівництва одноповерхової виробничої бази та культової споруди. Замовник – Патріарша благодійна фундація патріарха Володимира УПЦ Київський патріархат. Генеральний підрядник – ТОВ «БК «Інтергал-Буд».

Однак за парканом один поверх звели ще рік тому. А потім і другий, і третій… Тепер на черзі – п’ятнадцятий. Тут же, у центрі продажу сумнозвісного «Інтергалу» продають квартири. Ми шукали пояснення такому непорозумінню. Знайшли рішення Київради 2003 року, яким землю надали в оренду Українській православній церкві Київського патріархату. В ньому не йдеться про житлове будівництво багатоповерхівки.

У реєстрі дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України за цією адресою також немає жодної інформації про будівництво житлових будинків. Є лише декларація про початок підготовчих робіт із будівництва тієї ж виробничої бази і культової споруди.

У Держархбудінспекції підтвердили наші спостереження. Кажуть, об’єкт уже перевіряли, будують справді не те, на що мають право.

«Було встановлено, що ведеться будівництво двох великих багатоповерхових житлових будинків, що фактично не відповідає цільовому призначенню земельної ділянки, містобудівним умовам, обмеженням та дозволу, виданому за цією адресою», – каже Ольга Туній, керівник прес-служби Державної архітектурно-будівельної інспекції.

А як же церква і виробничі бази УПЦ? Невже «Інтергал-Буд», пов’язаний із народним депутатом Зубиком, просто використав Київський патріархат, щоб заробити на продажі квартир? Речник УПЦ КП Євстратій нас здивував відповіддю: нічого про будівництво на Комарова, каже, не знає.

Керівник юридичної особи Київського патріархату – Патріаршої добродійної фундації – Микола Салабай про об’єкт на проспекті Комарова, 46 згадав. Протоієрей впевнений, що там буде церква. Хоча проект, який вже зараз реалізовує «Інтергал-Буд», її не передбачає.

«Схеми» намагалися з’ясувати, як же так сталося, що на орендованій церквою землі будують не релігійну споруду, а цілком «мирський» житловий комплекс – із дитячими і спортивними майданчиками та гостьовою парковкою. У відділі продажів «Інтергал-Буду» це пояснили своєрідно.

Євген Бінявський, старший менеджер відділу продажу «Інтергал-Буду», коли ми вдали із себе клієнтів, розповів таке: «Землю взяли під будівництво культових споруд, замовником був патріархат, вони брали землю. Грошей не знайшлося, за взаємною згодою ми собі землю забрали, зараз будуємо житлові будинки. Тобто, знаєте, хай пишуть, ми добудуємо, переоформимо, все буде добре».

Ми дуже хотіли почути, як офіційно обґрунтує такий підхід керівництво «Інтергал-Буду». Їздили до офісу, надіслали запит. Зрештою нам повідомили, що відповідь отримаємо протягом 30 днів.

Тим часом у працівників столичного Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції увірвався терпець. Там вирішили зупинити будівництво через суд. Бо ні штрафи, ні приписи не діють, каже Ольга Туній.

«Всі матеріали за цим об’єктом було передано до Окружного адміністративного суду міста Києва з вимогою про призупинення будівельних робіт за адресою проспект Комарова, 46 у Солом’янському районі Києва», – зазначила вона.

Що думає з приводу цього будівництва міський голова, який оголосив війну незаконним забудовам? Виявилося, Віталій Кличко про ситуацію на Комарова, 46 не знав. Не помітив. Ми передали йому документи

«Я хотів би звернути увагу всіх тих, хто купує квартири, обов’язково треба вивчити всі документи і після цього укладати договір купівлі-продажу», – сказав він.

Чекаємо реакції від мера, а ще – відповіді на наш запит від депутата Володимира Зубика. Якщо йому є що сказати з приводу цих житлових будинків на землі церковного призначення – готові надати ефірний час.