Порошенко: армія України входить у «топ-5» найсильніших на континенті

Your browser doesn’t support HTML5

Президент – за гауптвахти для дисципліни вояків

Київ – Українська армія – одна з найкращих у Європі, а волонтери – її найпотужніша підтримка. А задля стабільності війська в Україні не буде жодних «кишенькових батальйонів». Такі думки озвучив верховний головнокомандувач Петро Порошенко на зустрічі з командуванням Збройних сил. За його словами, армія вже зробила значний крок уперед від початку протистояння на сході. Водночас комбати додають: оборонній сфері бракує гнучкості: вдосконалення гальмує бюрократія.

Your browser doesn’t support HTML5

Порошенко: армія України входить у топ-5 найсильніших на континенті

Українська армія зараз входить до п’ятірки найкращих армій континенту, переконував президент Петро Порошенко на зустрічі з комбатами. Він додав, що делегація американських генералів високо оцінила «все, починаючи від логістики і закінчуючи бойовим плануванням».

Українська армія була у жалюгідному стані, тож її довелося «фактично створювати заново». Наразі ж вона посилила свій потенціал та міць за рахунок волонтерського руху та грошей, які держава вкладає в озброєння. Про це заявив президент Петро Порошенко на зустрічі з командирами батальйонів. Він також додав, що Збройним силам українці зараз довіряють навіть більше, ніж церкві.

За словами Порошенка, Росія врахувала перед початком агресії, що армія України є напівзруйнованою, а в державі діє умовна «п’ята колона», готова розхитувати ситуацію.

«На той момент готовими виконувати завдання були лише 8 батальйонно-тактичних груп, тільки 9 ротно-тактичних груп, всього-на-всього 4 загони спецпризначення. Це умовний ступінь готовності», – каже Порошенко.

Водночас Порошенко не деталізував помилки командування Збройних сил під час операції у Дебальцеві – зосередився на здобутках армії.

Порошенко: «кишенькових батальйонів» не буде в жодного «губернатора»

Окрім зовнішнього ворога, зауважив президент, ситуацію можуть розхитувати і батальйони, що не підкоряються Збройним силам. Він заявив, що територіальна оборона має підкорятися чіткій військовій вертикалі. «І не буде у нас у жодного «губернатора» своїх кишенькових Збройних сил», – додав Порошенко, не назвавши при цьому, кого саме із чинних глав облдержадміністрацій має на увазі.

Ще однією загрозою для армії, на думку головнокомандувача, є порушення військової дисципліни. Порошенко заявив, що хоче надати командирам більше повноважень. Зокрема, зараз комбат має «їздити до військової служби правопорядку, до суду за 300–400 кілометрів, щоб п'яницю посадити на гауптвахту». Для покарання винуватця гауптвахтою має бути достатньо рішення командира без погодження, вважає Порошенко.

Кишкар: оборонна сфера має стати гнучкішою

Необхідно спростити бюрократичний механізм в оборонному секторі, констатує Павло Кишкар, депутат та командир групи інформаційної війни добровольчого батальйону «Донбас». Виступаючи на зустрічі комбатів із президентом, він акцентував: волонтерський рух, який виник в Україні, багато в чому оживив Збройні сили. Утім, система досі функціонує за застарілими правилами, констатує Кишкар. Наприклад, каже він, в умовах війни «має минати п’ять хвилин», щоб отримати дозвіл та змінити матеріал для комплектуючих літака із алюмінію на карбон.

«Щоб наша структура стала найгнучкішою. Адже виклики, які ми отримуємо як Збройні сили, напряму пов’язані з життям і здоров’ям», – каже він.

Модернізація війська відбувається, хоч і не так швидко, як хотілось би, визнає Порошенко. Зокрема, вже провели повну інвентаризацію безпілотних літальних апаратів та уклали контракти із чотирма країнами щодо постачання протитанкової зброї. Окрім того, відзвітував головнокомандувач, Міністерство оборони України уклало 70% договорів щодо постачання техніки і озброєння, запланованих на 2015 рік.

Попри оголошене перемир’я, Збройні сили Росії продовжують свою активність на Донбасі, звітує тим часом речник штабу АТО Андрій Лисенко. За його словами, наразі відбувається ротація російських військ, які з грудня минулого року виконують завдання на півдні зони АТО. Також спостерігається зростання обсягу постачань з Росії військової техніки, боєприпасів та найманців через тимчасово непідконтрольну Україні ділянку кордону.