Стабілізація в Україні: чи спрацює турецький чинник?

Туреччина допомогла Україні фінансово і домовилася про безпекову та економічну співпрацю – Порошенко

Київ – Туреччина надала Україні фінансову допомогу і підтримала ідею ввести миротворців ООН на Донбас. Про такі результати зустрічі з турецьким главою держави повідомив президент України Петро Порошенко. Зустріч обох лідерів тет-а-тет, яка тривала набагато довше, ніж планувалося, мала стосунок до питання Криму та кримських татар, вважають політологи. Частина ж експертів говорить про те, що візит Ердогана свідчить не так про зміну позиції Туреччини на більш проукраїнську, як про амбіції цієї країни збільшити свій вплив у регіоні.

Your browser doesn’t support HTML5

Стабілізація в Україні: чи спрацює турецький чинник?

Три години спілкувалися віч-на-віч у Києві президент України Петро Порошенко та турецький глава держави Реджеп Ердоган. Хоча від початку планували, що особисті переговори триватимуть близько години. Після цього обидва президенти взяли участь у засіданні Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною, до якої долучилися урядовці обох держав.

Your browser doesn’t support HTML5

Порошенко зустрівся з президентом Туреччини

Туреччина надала Україні гуманітарну допомогу, а також має намір виділити кошти на зменшення дефіциту українського бюджету, заявив за підсумками зустрічі з президентом Туреччини Петро Пороошенко.

«Ми вдячні за надання 10 мільйонів доларів гуманітарної допомоги нашій державі», – заявив Порошенко. Також український президент повідомив, що Туреччина ухвалила рішення надати Україні 50 мільйонів доларів для покриття дефіциту державного бюджету.

Порошенко подякував своєму турецькому колезі й за підтримку позиції України щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

«Я хотів би окремо подякувати президенту за підтримку України в зусиллях запросити миротворчу місію ООН для деескалації ситуації на Сході України», – зауважив Порошенко. І додав, що вони з Ердоганом домовилися про співпрацю в різних секторах економіки, зокрема, в аерокосмічній галузі. Ідеться про спільні космічні проекти та виготовлення літаків для турецьких потреб.

Зі свого боку Туреччина, як країна НАТО, вживає всіх заходів для підтримання безпеки у Чорноморському регіоні, заявив Реджеп Ердоган.

Туреччина у Чорноморському регіоні є таким собі запобіжником у питанні безпеки
Реджеп Ердоган

«Туреччина зараз вживає усіх необхідних заходів для збереження миру у Чорноморському регіоні – як на воді, у повітрі, так і на суходолі. Ми, як країна НАТО, вжили усіх заходів і перебуваємо в очікуванні. Туреччина у Чорноморському регіоні є таким собі запобіжником у питанні безпеки», – запевнив Ердоган.

Експерти не виключають, що президенти досягли ще низки домовленостей, зокрема – на тему окупації Криму та російсько-українського конфлікту на сході України. Візит Реджепа Ердогана до Києва має величезне значення для майбутнього повернення півострова під український контроль, заявив Радіо Свобода політтехнолог Тарас Березовець:

Туреччина солідаризується з Україною і на словах, і на діях: про це свідчить фінансова допомога, яку вона надає
Тарас Березовець

«У Туреччині мешкає 2-4 мільйони кримських татар, і з перших днів російської анексії Криму вони протестували проти цього, і проти пасивності турецького уряду. Сам Ердоган враховує їхню позицію і підтримує кримських татар, – констатує аналітик. – Пригадаймо, як він звертався до російського президента Володимира Путіна, щоб той дав змогу лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву повернутися до Криму. Нині Туреччина солідаризується з Україною і на словах, і на діях: про це свідчить фінансова допомога, яку вона надає».

Водночас, за словами Березовця, українське суспільство і кримські татари, зокрема, очікують від Туреччини більшої активності щодо підтримки кримськотатарського народу та щодо статусу Криму.

Туреччина збільшує свій вплив у регіоні, виявляючи активність щодо України – експерт

Між тим, в українському експертному колі лунають і більш стримані оцінки нинішнього візиту президента Туреччини до України. Такий погляд, зокрема, висловив Радіо Свобода експерт з міжнародних відносин Володимир Нагірний.

Туреччина намагається маневрувати у відносинах із Євросоюзом, і частиною цього діалогу є активна позиція цієї держави щодо подій в Україні
Володимир Нагірний

«Можна говорити про те, що Туреччина має амбіції посилити власні позиції та роль в європейській політиці. Лідер держави намагається бути в контексті подій, зокрема, і в українсько-російському конфлікті. Туреччина намагається маневрувати у відносинах із Євросоюзом, і частиною цього діалогу є активна позиція цієї держави щодо подій в Україні», – підсумовує експерт.

Раніше частина політологів та експертів з питань анексії Криму наголошувала, що формально Туреччина підтримує територіальну цілісність України, реально ж – поглиблює співпрацю з Росією в економічній площині, не маючи наміру приєднуватися до санкцій, які оголосили Російській Федерації Євросоюз, Канада та США.