Візит Ердогана і кримське питання: чи стане Туреччина союзником України?

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган

У п'ятницю, 20 березня Київ з офіційним візитом відвідає президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Він проведе зустрічі з представниками влади України, а також лідерами кримськотатарського народу

Олексій Скрипник

Київ – У п'ятницю, 20 березня Київ з офіційним візитом відвідає президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Він проведе зустрічі з представниками влади України, а також лідерами кримськотатарського народу. Останні кілька місяців позиція Анкари викликає критику з боку українських експертів і кримськотатарських політиків за непослідовну політику з приводу анексії Криму й відмову від санкцій відносно Росії. Однак, як вважають аналітики, в цій ситуації Києву слід зробити дипломатичні зусилля для того, щоб заручиться більшою підтримкою Туреччини.

У Києві Ердоган планує зустрітися з президентом України Петром Порошенком і головою Кабміну Арсенієм Яценюком. 20 березня він також візьме участь у 4-му засіданні українсько-турецької Ради зі співробітництва високого рівня. Крім того, турецький лідер збирається провести окрему зустріч з лідерами кримськотатарського народу. Очікується, що в ній братимуть участь уповноважений президента України у справах кримських татар Мустафа Джемілєв і голова Меджлісу Рефат Чубаров.

«Також у зустрічі візьмуть участь члени Меджлісу, яких у Києві стає все більше у зв'язку з репресіями в Криму, які посилюються. Хто саме братиме участь у цій зустрічі, наші лідери визначать безпосередньо перед нею», – повідомив у коментарі для Крим.Реалії завідувач відділу забезпечення діяльності уповноваженого президента України у справах кримськотатарського народу Арсен Жумаділов.

За його інформацією, лідери кримськотатарського народу планують обговорити з Ердоганом ситуацію з порушенням прав людини в Криму і реакцію Туреччини на дії Росії на півострові.

Жумаділов: У близькості Туреччини та Росії є плюси

Востаннє представники кримськотатарського народу зустрічалися з турецьким президентом 25 листопада минулого року в Анкарі. Тоді Ердоган пообіцяв посприяти в'їзду на територію півострова Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарову, які фактично були депортовані російською владою. Також під час зустрічі обговорювалися питання проведення Курултаю кримськотатарського народу на території Туреччини і можлива реакція Анкари на системне порушення прав людини в Криму.

Однак 1 грудня під час зустрічі Реджепа Ердогана з Володимиром Путіним турецький президент відмовився від різких оцінок дій Росії на території анексованого півострова. Більше того, він назвав підхід російської влади до кримських татар позитивним.

Реджеп Ердоган і Володимир Путін зустрічаються в Анкарі, 1 грудня 2014 року

«Ми вважаємо підхід (Росії – прим. ред.) до ситуації з кримськими татарами позитивним. Вони (представники російської сторони – прим. ред.) кажуть, що готові надати кримським татарам такі права, які вони не змогли отримати досі», – процитувало главу Турецької Республіки агенство Anadolu.

Керівництво Меджлісу кримськотатарського народу пов'язує лояльну позицію Ердогана відносно Кремля з тим, що Туреччина є економічно й енергетично залежною від Росії. Однак, за словами Арсена Жумаділова, тісні зв'язки Анкари з Москвою можуть зіграти позитивну роль для вирішення кримського питання.

Туреччина може стати містком між Заходом і Росією, щодо теми Криму
Арсен Жумаділов

«Туреччина – це та країна, яка, можливо, за умови більш наполегливої роботи в цьому напрямку може стати містком між Заходом і Росією, якщо глобально, і Україною та Росією, якщо локально щодо теми Криму. Так Кремль зможе почути іншу точку зору і може сприйняти її не як ангажовану Заходом, а дійсно об'єктивну», – зазначив Жумаділов.

Майдан зблизив Ердогана і Путіна

Туреччина була однією з країн, які проголосували за ухвалення резолюції ООН про територіальну цілісність України, в якій засуджується анексія Криму. Крім того, турецьке МЗС регулярно робить заяви про неприпустимість обмеження прав кримських татар з боку Росії. Однак, як вважає експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Антон Круть, Туреччина тільки декларативно підтримує Україну в кримському питанні, а насправді продовжує тісні партнерські відносини з Російською Федерацією.

«У той час, коли більша частина країн західного світу вводить санкції, Туреччина в серпні минулого року підписує окремий протокол, відповідно до якого має певні преференції та розширення експорту тваринництва й рослинництва, молочної галузі в Росію», – зазначив Круть.

Демонстрація проти візиту Володимира Путіна до Туреччини. Стамбул, 1 грудня 2014 року

Також експерт наголосив, що наразі Туреччина серед європейських країн перебуває на другому місці за кількістю суден, які заходять в порти Криму, порушуючи резолюцію ООН.

Сукупний товарообмін між Україною та Росією 34 мільярдів доларів, а турецько-український лише 4,5 мільярди
Антон Круть

«Якщо ми подивимося на сукупний товарообмін, то побачимо, що сукупний товарообмін між Україною та Росією склав близько 34 мільярдів доларів, а турецько-український товарообмін становить лише 4,5 мільярди. Зрозуміло, що для Туреччини з точки зору торговельних відносин Росія є більш пріоритетним партнером, ніж Україна», – сказав Круть.

Старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк вважає, що нинішня Туреччина і Росія близькі не тільки економічно, але й політично. За спостереженнями експерта, в турецькій державі, як і в російській, зміцнюється авторитаризм, і Ердогану просто і комфортно співпрацювати з Путіним – таким же авторитарним лідером.

«У певних джерелах циркулює інформація про те, що турецьке керівництво із занепокоєнням дивиться на українське керівництво, оскільки в Туреччині теж були певні спроби дестабілізації, і Ердоган розглядає українські процеси зміни влади як небезпечні для своєї країни», – сказав Октисюк.

Спробувати заручитися підтримкою, незважаючи ні на що

Українські дипломати визнають, що Туреччина має тісні торговельні відносини з Росією, у зв'язку з чим не може собі дозволити різкі оцінки дій Кремля. Однак у МЗС України вважають, що незважаючи на стримані висловлювання Ердогана на його останній зустрічі з Путіним, Анкара залишається партнером Києва щодо повернення Криму під контроль української влади.

«Позиція Туреччини залишається абсолютно незмінною. І я навіть не можу собі уявити, як може статися так, що Туреччина змінить свою позицію. У турецькому суспільстві глибоко вкорінено, що кримські татари є кров і плоть тіла турецької нації і в історичному плані, і в релігійному, і в якому хочете. Тому уявити собі, що вони змиряться із ситуацією, неможливо», – сказав посол України в Туреччині Сергій Корсунський в інтерв'ю для Крим.Реалії.

Експерти також вважають, що незважаючи на лояльність Анкари до Кремля, Києву слід спробувати заручитися максимальною підтримкою Ердогана з приводу кримського питання. Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що в першу чергу Україна має поставити перед президентом Туреччини питання про недопущення кораблів під турецьким прапором у порти Криму.

«По-друге, слід почати конструктивні переговори з Україною з приводу поставок зрідженого газу. По-третє, зайняти більш чітку і зрозумілу позицію відносно кримських татар. Тим більше кримські татари очікували від Туреччини такої підтримки. Але останні заяви, які прозвучали в контексті переговорів між Путіним і Ердоганом, були настільки нечіткими! За великим рахунком, вони тупо здали кримських татар», – вважає Семиволос.

Колишній голова Національного центрального бюро Інтерполу України Кирило Куликов дотримується думки про те, що Україна має запропонувати керівництву Туреччини заборонити пропуск кораблів Чорноморського флоту Російської Федерації через протоку Босфор.

«Чорне море – внутрішнє море. Скільки б ми не розповідали про силу Чорноморського флоту, без Босфору Чорноморського флоту не існує. Жоден корабель без дозволу Туреччини в цю акваторію не потрапить», – зазначив Куликов.

Як вважають експерти, також одним з ефективних кроків, які могла б вчинити Туреччина на підтримку України, – це введення економічних санкцій у відповідь на анексію Криму. На думку аналітиків, незважаючи на те, що шанси на такі дії з турецької сторони малі, Київ все одно зобов'язаний поставити це питання під час візиту Ердогана.

Оригінал матеріалу –​ на сайті «​Крим.Реалії»​