У Криму 13 березня затримали кореспондента «Центру журналістських розслідувань» Наталю Кокоріну. Передував затриманню обшук у її помешканні, куди правоохоронці не впустили адвоката журналістки. У цей же час в Сімферополі обшукали квартиру батьків іншої журналістки, Анни Андрієвської, яка виїхала з Криму після окупації і тепер живе в Києві. ФСБ будь-що коментувати відмовилась, а «міністр інформації» Криму відповів Радіо Свобода, що про затримання нічого не знає.
Вранці 13 березня Наталя Кокоріна повідомила колегам, що близько 8:00 її попросили приїхати до квартири батьків: «Вранці зателефонував чоловік, представився дільничним Київського району і повідомив, що двері квартири, в якій я прописана і живуть мої батьки, відкриті. У батьків телефони були відключені», – цитують слова Кокоріної колеги з «Центру журналістських розслідувань».
Після того, як журналістка зайшла до квартири, зв’язок з нею зник. «Центр журналістських розслідувань» повідомив, що далі під’їзду будинку співробітники ФСБ нікого не пропускали.
Пізніше Кокоріну відвезли для слідчих дій в управління ФСБ на вулиці Франка у Сімферополі. Як повідомив кореспондент «Крим.Реалії», до неї зміг пострапити адвокат Джеміль Темішев, якого раніше співробітники ФСБ не допустили в квартиру, де проходив обшук.
«Співробітники ФСБ навіть не відкрили двері, щоб упевнитися в тому, що я є адвокатом», – повідомив Темішев.
Того ж ранку ФСБ провела обшук у квартирі батьків кримської журналістки Анни Андрієвської, яка зараз живе в Києві. Як розповіла «Крим.Реалії» Андрієвська, батьки вранці зателефонували їй і повідомили про візит до них співробітників ФСБ, які вилучили комп’ютер її батька.
Батькові пред’явили рішення Сімферопольського суду, в якому сказано, що стосовно мене порушено кримінальну справу за матеріал, в якому нібито містяться заклики до повалення влади в КримуАнна Андрієвська
«Ми завжди тримали зв’язок по скайпу, але оскільки комп’ютер був вилучений, їм довелося дзвонити мені по телефону. Батькові пред’явили рішення Сімферопольського суду, в якому сказано, що стосовно мене порушено кримінальну справу за матеріал, в якому нібито містяться заклики до повалення влади в Криму», – розповіла Андрієвська.
За її словами, йдеться про матеріал для сайту «Центру журналістських розслідувань», опублікований ще в жовтні. «Стаття розповідає про волонтерів батальйону «Крим», про те, що це за організація, як вони працюють, але там немає жодних закликів до повалення влади на півострові», – зазначила журналістка.
ФСБ мовчить, «міністр інформації» – не в курсі
В управлінні ФСБ Росії в Криму відмовились коментувати інформацію як про затримання Наталії Кокоріної, так і про обшук у помешканні Анни Андрієвської.
«Ми не коментуємо», – сказав Радіо Свобода начальник прес-служби управління ФСБ у Криму Сергій Терехов.
На запитання, до кого можна звернутися за цією інформацією, прес-секретар відомства відповів: «Ви звернулись за адресою, до керівника прес-служби. Ми не коментуємо».
Радіо Свобода спробувало з’ясувати подробиці у «міністра внутрішньої політики, інформації та зв’язку» окупованого Криму Дмитра Полонського, проте він заявив, що йому не відомо про затримання журналістки «Центру журналістських розслідувань».
Я вперше від вас чую про будь-які затримання. Наскільки я знаю, жодних затримань сьогодні журналістів на території республіки Крим не відбувалосьДмитро Полонський
«Я вперше від вас чую про будь-які затримання. Наскільки я знаю, жодних затримань сьогодні журналістів на території республіки Крим не відбувалось, це однозначно. Якщо ж якісь правоохоронні органи ведуть слідчі дії, за коментарями доцільніше звертатись саме в ці правоохоронні органи», – заявив він у коментарі Радіо Свобода.
Є лише один інструмент захисту журналістів у Криму – розголос – Чубаров
У Криму продовжуватимуть залякувати населення шляхом репресій, у тому числі, й стосовно журналістів. Так обшуки в будинках кримських журналістів співробітниками російського ФСБ прокоментував «Крим.Реалії» голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Ми звідси, з Києва, повинні думати, як допомогти цим людям, як убезпечити їхніх батьків, самих журналістів, які перебувають у КримуРефат Чубаров
«Ми звідси, з Києва, повинні думати, як допомогти цим людям, як убезпечити їхніх батьків, самих журналістів, які перебувають у Криму. У нас є тільки один інструмент – максимальний розголос, звернення до міжнародних журналістських і правозахисних організацій», – сказав Чубаров.
За словами голови Меджлісу, через кілька днів він разом із групою українських експертів та уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Валерією Лутковською зустрічатимуться у Женеві з дипломатами, представленими в Раді ООН з прав людини. На зустрічі планується довести до відома ООН факти останніх репресій у Криму, в тому числі, щодо медіа.
В ОБСЄ апелюють до «влади Криму»
Негайно звільнити Наталю Кокоріну закликала «владу» Криму представник ОБСЄ зі свободи слова Дуня Міятович.
«Придушення вільних ЗМІ і незалежних голосів, які ми бачимо в Криму, є нічим іншим, як фундаментальним порушенням основних прав людини», – заявила Міятович.
«Це затримання є нагадуванням про продовження практики фактичної «влади» Криму із залякування і переслідування незалежних представників ЗМІ за їхню роботу», – додала представник ОБСЄ.